Czytasz: Lubnauer o Rosie: Byłaby najlepszym kandydatem

Lubnauer o Rosie: Byłaby najlepszym kandydatem

01:19
Posłanka Monika Rosa zagrozi Marcinowi Krupie? Zdaniem liderki Nowoczesnej, tylko ona może to zrobić.

Katarzyna Lubnauer zapowiadała, że w pierwszym kwartale tego roku Nowoczesna przedstawi kandydatów na prezydentów największych miast. Mamy kwiecień, a oficjalnych nominacji nie poznaliśmy. Dlaczego?

- Kiedy zapowiadałam naszych kandydatów w pierwszym kwartale, myślałam, że będą to wyłącznie nasi kandydaci. Natomiast mamy w tej chwili koalicję. W związku z tym wstrzymujemy się do momentu, w którym będziemy mogli przedstawić wspólnych koalicyjnych kandydatów z Platformą Obywatelską - mówi Katarzyna Lubnauer.

We Wrocławiu, gdzie oba ugrupowania do wyborów idą osobno, zarówno Platforma, jaki i Nowoczesna swoich kandydatów przedstawiła. PO postawiła na konserwatywnego Kazimierza Ujazdowskiego; Nowoczesna na liberalnego Michała Jarosa.

- Tam, gdzie tworzymy koalicję, nie chcemy zgłaszać naszych kandydatów, bo mogliby oni skomplikować nasze rozmowy - dodaje Lubnauer.

Jako przykład podaje Poznań. Tam pod szyldem Nowoczesnej mógłby wystartować Adam Szłapka. Ten jednak miałby ustąpić gdyby obie strony zdecydowały się na wskazanie wspólnego koalicyjnego kandydata.

Co z Katowicami?

- Katowice są trudnym terenem. Obecnie urzędujący prezydent Krupa reprezentuje środowisko, które jest takie trochę niedookreślone. Może nawet być poparty przez PiS. Nasz koalicja powinna mieć swojego kandydata. Pracujemy nad tym. Chcemy wybrać kandydata, który będzie miał największe szanse na zwycięstwo. Ja uważam, że najlepszym kandydatem byłaby Monika Rosa, ale to musi być również jej decyzja - mówi liderka Nowoczesnej.

Czytaj więcej