Czytasz: Katalońska wizja w sercu Katowic

Katalońska wizja w sercu Katowic

03:12
Zobacz jak wygląda nowy Wydział Radia i Telewizji w Katowicach. Dziś wielkie otwarcie!

To ma być nowy rozdział nie tylko w historii wydziału, ale całego Uniwersytetu Śląskiego. W Jublieusz 50-lecia UŚ Wydział Radia i Telewizji zaprasza do swojej nowoczesnej siedziby. Zajrzyj tam, zanim wnętrza odwiedzi wicepremier Jarosław Gowin, który zapowiedział swój udział w dzisiejszym święcie uniwersytetu.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA NOWY WYdZIAŁ RADIA I TELEWIZJI UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO:

Krystyna Doktorowicz o nowej siedzibie wydziału

Budynek mieście się przy ul. Pawła w Katowicach. Łączy nowoczesność ze śląską tradycją. Zaprojektowany został przez katalońską firmę Baas Arquitectura. Jego realizację i adaptację otoczenia wspierali specjaliści z Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe.

Jego specyfiką jest wtłoczenie go między stare kamienice, a także połączenie nowej zabudowy z już istniejącą. Częścią fasady jest bowiem historyczna ceglana elewacja dawnej fabryki żarówek, którą uzupełnia ażurowa konstrukcja z pustaków ceramicznych.

- Prawdopodobnie jest to jedyna taka budowla na świecie. Jestem bardzo zadowolona z efektu końcowego – powiedziała dziekan Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dr hab. prof. UŚ Krystyna Doktorowicz.

Obecna siedziba wydziału od 1978 r. mieści się w nieprzystosowanych do potrzeb nowoczesnego kształcenia pomieszczeniach dawnego hotelu na pograniczu Katowic i Siemianowic Śląskich.

 Budynek zaprojektowano na rzucie prostokąta z wewnętrznym atrium. Wokół wewnętrznego, niezadaszonego dziedzińca zlokalizowane są główne pomieszczenia wydziału: sala projekcyjno-filmowa i dwukondygnacyjne studio filmowe otoczone m.in. pracownią montażu, dźwięku, reżyserką czy przechowalnią sprzętu filmowego. Na pierwszym piętrze znajdą się pracownie fotograficzne, atelier z wyjściem na taras i ciemnia. Kolejne piętra to głównie sale wykładowe oraz pomieszczenia biurowe. 

Nowa siedziba katowickiej filmówki zlokalizowana jest w pobliżu obecnego kampusu uniwersyteckiego, przy ul. św. Pawła. Działkę pod budowę obiektu Uniwersytet Śląski otrzymał w 2011 r. od miasta Katowice w formie darowizny. To okolica – zwane też kwartałem ulic Pawła, Wodnej, Górniczej – wymaga jednak rewitalizacji. Temu ma też służyć nowy obiekt.

 

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - nazywany często katowicką filmówką lub katowicką szkołą filmową - powstał w 1978 r. Wśród dotychczasowych wykładowców wymienić można Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Stuhra, Filipa Bajona, Magdalenę Piekorz oraz Macieja Pieprzycę.

 

fabryka żarówek w samym sercu wydziału

Krystyna Doktorowicz opowiada o swoim ulubionym miejscu nowej siedziby wydziału

Czytaj więcej

 

 

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
30 minut temu Biedroń górnikom się nie podlizuje. Zapowiada likwidację górnictwa

Robert Biedroń stawia sprawę jasno. Do 2035 roku zlikwiduje wszystkie kopalnie węglowe w Polsce.

News
około 1 godziny temu Metropolia chce powołać Fundusz Noblowski. W budżecie nawet 4 mln zł.

Światowej klasy naukowcy i laureaci nagrody Nobla będą prowadzić zajęcia dla studentów uczelni na terenie metropolii.

News
2 godzin temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
5 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
5 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
6 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.