Czytasz: Karwina. Pomysł na weekend
Jedziemy do Karwiny. To miasto śląsko-morawskie, położone w Czechach nad rzeką Olzą. Zwiedzamy świąteczny jarmark i jemy smażony ser.

Jeśli zima, pogoda nie dopisuje i nie możemy wyskoczyć w góry, jedźmy do Czech. Karwina znajduje się tuż za granicą, dosłownie siedem kilometrów od polskich Zebrzydowic. Z Katowic to 80 km. Wystarczy godzina drogi samochodem, by znaleźć się w krainie piwa i knedlików.

Pierwsze kroki kierujemy w stronę rynku. Tam uwagę przykuwa renesansowa wieża ratusza. Dookoła pięknie prezentują się kolorowe secesyjne kamienice, niestety częściowo opuszczone.

Mimo zimna i silnego wiatru, na rynku ruch i gwar. A to za sprawą świątecznego jarmarku. Można na nim kupić bombki, ozdoby, jemiołę. Posilić się kiełbasą i ogrzać winem. Jest szopka i wielka choinka.

Idziemy do Pałacu we Frysztacie, jednego z karwińskich zabytków. Za zamkiem rozciąga się wielki ogród w stylu angielskim. W pałacu warto zwrócić uwagę na wspaniałe polichromie. Jest też biblioteka, a w niej książka arcyksięcia Rudolfa z jego autografem. Na placu przed pałacem stoi pomnik Tomáša Masaryka, pierwszego prezydenta Czechosłowacji. W czasach Larischów, którzy mieszkali w pałacu, stał tutaj pomnik cesarzowej Marii Teresy. Nie można też pominąć starej, zabytkowej budki telefonicznej. Nie zatelefonujemy, ale za to zrobimy w środku pamiątkowe zdjęcie.

Pora na obiad. Będąc w Czechach nie można sobie odmówić knedlików, pieczeni, albo smażonego sera. Warto spróbować też karwińskiego piwa. Jest lekkie, idealne do obiadu. Po nim ruszamy w stronę nowego miasta, które zbudowano w latach 1948-54. Wyraźnie widać w nim dominację socrealu. Przypomina nam tyskie osiedle Anny.

Karwina górnictwem stoi, a w Zagłębiu Karwińsko-Ostrawskim znajdują się aż cztery działające kopalnie. Zwiedzane przez nas miasto przez pewien czas leżało na terenie Polski. Urodziło się tu i wychowało wielu znanych Polaków, m.in. Gustaw Morcinek czy Wacław Olszak.

Czytaj więcej