Czytasz: Kąpiele wodne "z prezentem". Jakie bakterie czyhają w kąpieliskach?

Kąpiele wodne "z prezentem". Jakie bakterie czyhają w kąpieliskach?

Czym nam grożą kąpiele w basenach i jeziorach? I jak chronić się przed bakteriami?

W czasie największych upałów nie ma nic lepszego od wypoczynku nad wodą. Jednak taki odpoczynek może okazać się niebezpieczny, szczególnie kiedy chcemy popływać w stałych zbiornikach wody.

- W wodzie znajdują się bakterie pochodzące ze ścieków i kanalizacji miejskiej. W naturalnych zbiornikach występują także bakterie związane z przyrodą. Do nich należą sinice, produkujące cyjanotoksyny, które są niebezpieczne dla zdrowia. Sinice i zielenice mogą powodować podrażnienia błon śluzowych oraz sensacje pokarmowe – mówi Bogdan Czapla, kierownik Oddziału Bezpieczeństwa Wody Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Jakie są objawy zakażenia bakteriami? 

Zakażenia skóry i błon śluzowych, biegunka, wymioty, powolne gojenie się ran, zapalenie spojówek, wzrost temperatury ciała i czyraki to tylko niektóre objawy zakażenia bakteriami.

- Wystarczy wejść do niezbadanej wody, która się nie nadaje do kąpieli, żeby wyjść "z prezentem" od natury. Nie powinniśmy wchodzić do wody, w której nie widzimy tego, co znajduje się na dnie – mówi Bogdan Czapla.

Wśród osób najbardziej narażonych na zakażenie bakteriami z kąpielisk są dzieci, kobiety w ciąży, osoby z obniżoną odpornością, wśród nich pacjenci z AIDS, po przeszczepie lub chemioterapii. Infekcje spowodowane bakteriami, pasożytami czy grzybami mogą powodować uszkodzenia wątroby, nerek czy grasicy.

Gdzie woda jest bezpieczna?

Z raportu przedstawionego przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w tym roku w województwie śląskim czynnych jest 21 kąpielisk. Tylko jedno się nie nadaje do kąpania – Brzozowica I w Będzinie.

Aktualizacja (piątek, godz. 9:00): Można już bezpiecznie korzystać z kąpieliska w Będzinie, a jego oficjalne otwarcie odbędzie się w sobotę o godz. 15. 

Z tych kąpielisk możemy bezpiecznie korzystać: Pogoria I i III (Dąbrowa Górnicza), Paprocany (Tychy), Stawiki (Sosnowiec), Zakrzew (Kłobuck), zbiornik górny Zielona (Kalety), Pilica I (Pilica), kąpielisko Czechowice (Czechowice-Dziedzice), Pławniowice Słoneczna Plaża (pomiędzy Pławnowicami i wsią Niewiesze), Hubertus (Mysłowice), gminne kąpielisko Wodnik (Paniówki), Pniowiec (Rybnik), Łysina (Bieruń), Śmieszek (Żory), Balaton (Wodzisław Śląski), OW Olza 2 i Makarena (Olza), staw Młyńszczok (Zebrzedowice), Kaniów (Kaniów), Łąka (Pszczyna).

Czytaj więcej