Czytasz: Jerzy Gorzelik: „Mamy cztery mandaty. Liczymy na więcej”

Jerzy Gorzelik: „Mamy cztery mandaty. Liczymy na więcej”

03:21
Śląska Partia Regionalna przedstawiła liderów list do Sejmiku. Zaprosili restauratora i wykładowczynię Uniwersytetu Śląskiego.

Ruch Autonomii Śląska do sejmiku wprowadził czterech radnych. I na tym koniec. Kolejnych ma wprowadzić już Śląska Partia Regionalna. Pod tym szyldem wystartują jej dotychczasowi liderzy: Jerzy Gorzelik, Henryk Mercik czy Janusz Wita. Staną na czele list w Katowicach, Chorzowie i Rybniku.

Oprócz doświadczonych samorządowców na listach pojawia się debiutantci sceny politycznej. To, jak zapewnia Jerzy Gorzelik, stanowi "dobre połączenie doświadczenia i politycznej świeżości".

- Z jednej strony na listach znajdą się obecni radni i trzech z nich będzie zajmowało pierwsze miejsca na listach, ale także mamy kandydatów, którzy w naszym przekonaniu mają bardzo duży potencjał, ale do tej pory nie brali udziału w wyborach - mówi Jerzy Gorzelik.

Lokomotywą wyborczą w Gliwicach ma  być współtwórca marki i prezes firmy Café Silesia - Gryfny Kafyj, muzyk i filantrop, dyrygent Kamiliańskiej Orkiestry Dętej oraz puzonista i lider zespołu Silesian Brass Quartet. O kogo chodzi? O Aleksandra Königa.

- Rozpoznawalny jako biznesmen nie jako urzędnik, ponadto muzyk, artysta, który sprawdził się w życiu kulturalnym i gospodarczym. Będzie to prawdziwa lokomotywa w okręgu gliwickim - mówi Jerzy Gorzelik.

Sukcesem ŚPR już teraz Jerzy Gorzelik nazywa przekonanie do kandydowania popularnej specjalistki w zakresie ugrupowań regionalnych i etnoregionalnych dr. Małgorzatę Myśliwiec. Adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa ma być dwójką w Katowicach.

- Pani Myśliwiec reprezentuje środowisko akademickie, ale bez wątpienia nie jest to typ naukowca oderwanego od rzeczywistości. Od wielu lat jest komentatorką życia politycznego. Takie doświadczenie niewątpliwie przyda się na forum sejmiku śląskiego - mówi lider listy w Katowicach, Jerzy Gorzelik.

Sama doktor Myśliwiec przekonuje, że start w wyborach nie kończy jej współpracy ze studentami. Do kandydowania przekonał ją program wyborczy partii, który utwierdził ją w przekonaniu, że na tle innych partii "ŚPR jest najpoważniejszą i konkretną opcją".

Na dwa mandaty ŚPR liczy także w Chorzowie. Oprócz Henryka Mercika, o miejsce w sejmiku powalczy były wiceprezydent Chorzowa i przewodniczący Związku Górnośląskiego, Joachim Otte.

- W okręgu chorzowskim liderem będzie doświadczony radny wojewódzki Henryk Mercik razem z dwójką Joachimem Otte wiceprezydentem Chorzowa, prezesem Związku Górnośląskiego w czasach świetności stowarzyszenia, który współtworzy Śląską Partię Regionalną. 

O głosy Śląska Partia Regionalna powalczy także na Zagłębiu, w Częstochowie czy Żywcu. Zdaniem Jerzego Gorzelika mieszkańców spoza Śląska przekonać ma podejście do samorządności i rozwoju regionalnego. 

- W "nie-śląskiej" części województwa mieszkają Ślązacy, którzy z tamtym obszarem związali swoje życie, ale tam mieszkają także ludzie, którym bliskie są idee regionalizmu. Nie ma powodu, by rezygnować z wystawiania list w tamtych częściach województwa - mówi Gorzelik.

 

KANDYDACI ŚLĄSKIEJ PARTII REGIONALNEJ W WYBORACH DO SEJMIKU

OKRĘG WYBORCZY NR 2
(Katowice, Mysłowice, Tychy, powiaty: bieruńsko-lędziński i pszczyński)

Jerzy Gorzelik – dr historii sztuki, pracownik Uniwersytetu Śląskiego, od roku 2003 przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, od roku 2010 radny wojewódzki, w latach 2010-2013 członek zarządu województwa śląskiego, obecnie przewodniczący klubu radnych Śląskiej Partii Regionalnej w sejmiku i Sekretarz Generalny Zarządu Głównego Śląskiej Partii Regionalnej. Badacz i popularyzator dziejów i kultury Górnego Śląska.

Małgorzata Myśliwiec – dr hab. nauk społecznych, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W zakresie jej zainteresowań badawczych znajduje się problematyka systemów politycznych państw basenu Morza Śródziemnego (ze szczególnym uwzględnieniem systemów politycznych Hiszpanii i Maroka), teoria współczesnych nacjonalizmów oraz ugrupowań regionalnych i etnoregionalnych  w Europie, teoria współczesnej demokracji, problemy administracji publicznej oraz szeroko pojęta kwestia śląska.

OKRĘG WYBORCZY NR 3
(Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory, powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki i wodzisławski)

Janusz Wita – absolwent Akademii Rolniczej w Krakowie, od 2010 roku radny Sejmiku Województwa Śląskiego, obecnie wiceprzewodniczący Sejmiku i przewodniczący Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich Sejmiku. W latach 2003-2010 zastępca wójta gminy Mszana. Członek Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej. Prowadzi gospodarstwo rolne w Połomi i współprowadzi z żoną firmę przetwórstwa spożywczego.

OKRĘG WYBORCZY NR 4
(Bytom, Gliwice, powiaty: gliwicki, tarnogórski, lubliniecki)

Aleksander König – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i II LO im. St. Staszica w Tarnowskich Górach. Współtwórca marki i prezes firmy Café Silesia - Gryfny Kafyj. Muzyk i filantrop, dyrygent Kamiliańskiej Orkiestry Dętej oraz puzonista i lider zespołu Silesian Brass Quartet. Laureat Nagród Burmistrza w dziedzinie kultury w Tarnowskich Górach i Miasteczku Śląskim oraz Statuetki Opery Śląskiej jako „Mecenas Opery”. Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowskich Górach oraz inicjator wielu akcji społecznych i charytatywnych.

OKRĘG WYBORCZY NR 5
(Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze)

Henryk Mercik – dr inż. arch., pracował jako Miejski Konserwator Zabytków w Rudzie Śląskiej i Chorzowie. Samorządowiec; obecnie w Zarządzie Województwa Śląskiego odpowiada za sprawy kultury i ochrony środowiska, wcześniej przewodniczył Komisji Edukacji, Nauki i Kultury w Sejmiku, był też wiceprzewodniczącym Sejmiku. Jest członkiem Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, ma uprawnienia rzeczoznawcy SKZ w dziedzinie architektura i budownictwo. Został uhonorowany Medalem im. Profesora Zygmunta Majerskiego przez kapitułę powołaną przy Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, w 2017 wyróżniony „Śląskim Szmaragdem”.

Joachim Otte – dr hab. inż. nauk technicznych, wykładowca Politechniki Śląskiej w Gliwicach, samorządowiec i działacz regionalny, wiceprezydent Chorzowa w latach 1998-2010. W 2013 roku został laureatem konkursu „Najlepszy Radny Chorzowa”, organizowanego przez redakcję Dziennika Zachodniego. W latach 1991-1997 pełnił funkcję prezesa Związku Górnośląskiego. Od 2013 roku w zarządzie Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym z Chorzowa. Wiceprzewodniczący Rady Politycznej Śląskiej Partii Regionalnej.

Czytaj więcej