Czytasz: Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży. Dlaczego chcą się zabić?

Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży. Dlaczego chcą się zabić?

Jak popełnić samobójstwo? Przede wszystkim zadzwoń pod numer 800 70 2222.

Samorząd Tychów rozpoczął kampanię służącą zwróceniu uwagi na problem samookaleczeń oraz prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży.

W ubiegłym roku Komenda Miejska Policji i Prokuratura Rejonowa w niespełna 130-tysięcznych Tychach prowadziły siedem postępowań w sprawie ośmiu prób samobójczych nastolatków pomiędzy 11 a 18 rokiem życia. Rok wcześniej w Tychach było jedno takie postępowanie, a w 2015 roku - dwa. Władze miasta chcą zwrócić uwagę na problem i wskazać narzędzia, które pomogą zapobiec tragediom młodych ludzi.

JAK SZYBKO I BEZBOLEŚNIE POPEŁNIĆ SAMOBÓJSTWO?

- Chcemy wyposażyć nauczycieli, rodziców i uczniów w niezbędne informacje mogące zapobiegać dramatycznym decyzjom dzieci. Chodzi zwłaszcza o pokazanie roli rozmowy, wysłuchania, przyjęcia trudnych uczuć dziecka, a także przedstawienie procedury poradzenia sobie z problemem, upowszechnienie instytucji wspierających – w szczególności bezpłatnych całodobowych numerów telefonów, pod którymi dyżurują terapeuci - wyjaśniła w czwartek dyrektor Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Tychach Izabela Rodak.

Kampanię rozpoczęła konferencja adresowana do dyrektorów szkół, pedagogów i psychologów szkolnych. Szkoły otrzymały materiały przygotowane specjalnie na potrzeby akcji, wśród nich prezentacje dla rad pedagogicznych czy na zebrania rodziców, a także scenariusze zajęć na lekcję wychowawczą.

Nie chce Ci się już żyć? Zajrzyj tutaj

Do 28 lutego materiały będą prezentowane na spotkaniach nauczycieli w szkołach, zaplanowano też dyskusje poświęcone tej problematyce. Po feriach zimowych rozpoczną się specjalne lekcje wychowawcze. Uczniowie otrzymają zakładki do książek z numerami bezpłatnych telefonów pomocowych. Miesiąc później temat będzie poruszony podczas szkolnych zebrań z rodzicami.

Na kwiecień zaplanowano indywidualne, dodatkowe działania w każdej szkole - takie, które społeczność szkolna uzna za pomocne i wskazane na swoim terenie, np. festyny, pikniki czy turnieje, dokumentowane przez uczniów w formie tzw. scrapbooka. Najbardziej zaangażowane w kampanię szkoły zostaną nagrodzone.

CHCESZ POPEŁNIĆ SAMOBÓJSTWO I SZUKASZ WSKAZÓWEK? KLIKNIJ

Zakończenie kampanii zaplanowano na 17 czerwca, kiedy w mieście obchodzony będzie Dzień Zdrowia. Dwa dni później, 19 czerwca, zwieńczeniem akcji będzie wykład prof. Małgorzaty Janas-Kozik, uznanej specjalistki w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży, dotyczący samobójstw i samookaleczeń.

Ponadto na stronach internetowych tyskich szkół, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Miejskiego Centrum Oświaty pojawią się informacje, gdzie można szukać pomocy, wraz z niezbędnymi numerami telefonów oraz informacjami o kampanii.

Natomiast w ramach akcji "Drzwi otwarte" pedagodzy szkolni w każdy poniedziałek od 14.30 do 16.30 będą pełnili dyżury w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, co pozwoli na kontakt uczniów i rodziców z pedagogiem poza szkołą. Zgłoszenia od rodziców, dotyczące próby samookaleczania lub samobójstwa, są przyjmowane w poradni poza kolejnością, jako interwencja kryzysowa. (PAP)

autor: Marek Błoński

116 123 – Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym

22 425 98 48 – Telefoniczna pierwsza pomoc psychologiczna

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

801 120 002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”

800 112 800 – „Telefon Nadziei” dla kobiet w ciąży i matek w trudnej sytuacji życiowej

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
16 minut temu Biedroń górnikom się nie podlizuje. Zapowiada likwidację górnictwa

Robert Biedroń stawia sprawę jasno. Do 2035 roku zlikwiduje wszystkie kopalnie węglowe w Polsce.

News
około 1 godziny temu Metropolia chce powołać Fundusz Noblowski. W budżecie nawet 4 mln zł.

Światowej klasy naukowcy i laureaci nagrody Nobla będą prowadzić zajęcia dla studentów uczelni na terenie metropolii.

News
około 1 godziny temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
5 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
5 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
6 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.