Czytasz: Kamień węgielny już jest. Będą nowe prokuratury

Kamień węgielny już jest. Będą nowe prokuratury

- Koniec prowizorki – ogłosiły wiosną tego roku władze Sosnowca. I zapowiedziały, że w mieście powstaną nowe gmachy dla prokuratur. Właśnie wmurowano pod nie kamień węgielny.

W budynku przy Teatralnej w Sosnowcu swoje siedziby mają dwie prokuratury rejonowe: Północ i Południe. Ale już niedługo. W piątek władze miasta i ministerstwa sprawiedliwości, wspólnie z Prokuratorem Krajowym Bogdanem Święczkowskim, wmurowały kamień węgielny pod budowę nowych sosnowieckich prokuratur. Staną na działce przy ul. Janowskiego.

fot: mat. prokuratura okręgowa w Katowicach

Niemal 9-hektarową działkę pod budowę nowych gmachów miasto przekazało prokuraturze w formie darowizny. Teren wart jest niebagatela ponad 1,3 mln zł, ale jak zaznacza prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, warto było ją oddać, bo w całej sprawie chodzi o ułatwienie mieszkańcom życia. - Dotychczasowa siedziba prokuratury, podobnie zresztą jak pobliska komenda policji, petentom i obu organom utrudniały pracę – mówi włodarz Sosnowca. Zaznacza, że komenda jest już w remoncie. - W momencie, gdy wybuduje się tu także prokuratura, powstanie nam „Centrum Wymiaru Sprawiedliwości” – zapowiadał już kilka miesięcy temu Chęciński.

Koszt budowy nowych prokuratur szacunkowo wyniesie ok. 20 mln zł. Inwestycja zakończyć ma się w 2019 roku.

Czytaj więcej