Czytasz: Kalkulator maturalny wyliczy Ci pytania

Kalkulator maturalny wyliczy Ci pytania

CKE z maturalnymi przeciekami walczy od lat

O przeciekach pytań maturalnych wie Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centralna Komisja Egzaminacyjna i policja. Nic z tym faktem jednak zrobić nie można, bo kodeks karny nie przewiduje żadnych sankcji za tego typu przewinienia. A to oznacza, że pytania maturalne bezkarnie krążą w sieci od lat i raczej się to nie zmieni.

Ukryta grupa na Facebooku i kalkulator maturalny

W mediach społecznościowych maturzyści wymieniają się pytaniami, które otrzymali na ustnych egzaminach. Istnieje nawet strona internetowa - kalkulator maturalny, za pomocą której można wyliczyć prawdopodobieństwo otrzymania konkretnego pytania na ustnym egzaminie. Wystarczy podać godzinę jego rozpoczęcia i numer, pod który maturzysta figuruje na liście.

- Jakość tego, co przekazują sobie maturzyści jest bardzo różna. Wiemy, że to się zdarza. W przypadku języków obcych nie martwi nas to bardzo, bo języka obcego nie sposób nauczyć się w 20 minut czy w godzinę – mówi dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Podobnego zdania jest także Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Przecieki maturalne? Policja nic nie może 

Początkowo CKE próbowała walczyć z przeciekami, ale jak się okazuje nawet policja w tej kwestii ma związane ręce. - Kilkakrotnie w latach ubiegłych zgłaszaliśmy takie incydenty na policję, za każdym razem sprawa była umarzana, kodeks karny nie przewiduje za coś takiego kary – mówi Smolik.

Jeden termin egzaminów ustnych 

Rozwiązaniem problemu mogłoby być rozpoczynanie egzaminów ustnych we wszystkich szkołach tego samego dnia o tej samej porze, ale to niemożliwe. - Za przygotowanie harmonogramu maturalnego z części ustnej odpowiadają dyrektorzy szkół, układając go w taki sposób, aby egzaminy nie przeszkadzały w toku kształcenia innym uczniom szkoły – wyjaśnia dyrektor.

Osobne pytania dla każdej szkoły

Niemożliwe jest też stworzenia osobnej puli pytań dla każdej ze szkół. - Zgodnie z zapisami w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej, pulę 50 pytań do matur z języków obcych przygotowuje każda OKE. Nie ma możliwości przygotowania dla każdej szkoły osobnych pytań, bo musiałoby być ich 350 tys.- dodaje.

Z internetem nie wygrasz

W walce z przeciekami ma pomóc więc tzw. obserwator, ale Smolik jest świadomy, że walka z internetem jest z góry skazana na porażkę.

- Jeżeli docierają do nas sygnały o takim zjawisku i wiemy, w której szkole ma ono miejsce, prosimy Okręgową Komisję Egzaminacyjną o wysłanie tam obserwatora, natomiast nie mamy możliwości zabronienia młodym ludziom korzystania z internetu – mówi.

Czytaj więcej