Czytasz: Kalendarium polityczne 2017. Co się wydarzyło?

Kalendarium polityczne 2017. Co się wydarzyło?

Sprawdź najważniejsze wydarzenia polityczne w kraju, które miały miejsce w tym roku.

Reforma sądownictwa i towarzyszące jej protesty; decyzje Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji i lipcowa wizyta w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa - to niektóre z najważniejszych wydarzeń politycznych w 2017 roku. Koniec roku przyniósł zmianę na stanowisku premiera - Beatę Szydło zastąpił Mateusz Morawiecki.

STYCZEŃ 

2 stycznia 

- W mediach pojawia się zdjęcie szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru wraz z posłanką partii Joanną Schmidt, którzy mieli udać się na prywatny urlop w czasie, gdy od 16 grudnia 2016 r. w sali obrad Sejmu trwał protestu opozycji. Wiceszefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer mówiła wówczas dziennikarzom, że Petru przebywa za granicą ze względu na zaplanowany wcześniej wyjazd służbowy "w sprawach partyjnych".

3 stycznia

- Ryszard Petru poinformował, że jego wyjazd zagraniczny w trakcie protestów opozycji był wyjazdem prywatnym, sfinansowanym z prywatnych pieniędzy.

4 stycznia

- Portal Onet podał, że pieniądze ze zbiórek publicznych na KOD trafiały do firmy Mateusza Kijowskiego i jego żony Magdaleny Kijowskiej. Łącznie - jak ustalił portal - chodziło o faktury na kwotę 91 tys. 143,5 zł.

5 stycznia

- Dziennikarze uzyskali wstęp do budynków parlamentu na starych zasadach; Straż Marszałkowska powróciła do wydawania jednorazowych akredytacji. Ich wydawanie zostało cofnięte od kiedy opozycja rozpoczęła protest na sali posiedzeń Sejmu. Politycy Nowoczesnej i PO protestowali m.in. przeciwko zmianie zasad pracy mediów w parlamencie. Według planów dziennikarze mogliby przebywać wyłącznie w budynku poza głównym gmachem Sejmu, a stałe akredytacje mogłyby być wydawane wyłącznie dla niewielkiej grupy korespondentów parlamantarnych (dwóch z każdej redakcji).

9 stycznia

- Przedstawiciele partii politycznych, z wyjątkiem PO spotkali się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim ws. trwającego kryzysu parlamentarnego. Po spotkaniu prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że uczestnicy spotkania zgodzili się na rozpoczęcia kolejnego posiedzenia Sejmu na sali plenarnej, która do tej pory była blokowana przez opozycję. Opozycja zadeklarowała, że nie będzie blokować mównicy i stołu prezydialnego. Politycy Nowoczesnej i PO zapowiedzieli, że nie opuszczą sali plenarnej.

10 stycznia

- Kolejne spotkanie przedstawicieli partii z marszałkiem Senatu, bez przedstawicieli PO. Ryszard Petru po spotkaniu wycofał się z pierwotnego porozumienia i stwierdził, że rozpoczęte 16 grudnia posiedzenie Sejmu nie zakończyło się.

11 stycznia

- Nie rozpoczęło się kolejne posiedzenie Sejmu, ponieważ nie osiągnięto porozumienia ws. kryzysu parlamentarnego. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zaproponował uchwałę, zgodnie z którą budżet został uchwalony 16 grudnia 2016 r. a o prawidłowości głosowania może orzec jedynie Trybunał Konstytucyjny. Z uchwałą nie zgadzały się PO i Nowoczesna. Tego samego dnia budżet został przyjęty bez poprawek przez Senat. Marszałek Sejmu otworzył posiedzenie Sejmu po godz. 19 i zarządził przerwę do 12 stycznia.

- Zakończył się protest głodowy w Dobrzeniu Wielkim, gdzie kilkunastu mieszkańców gminy strajkowało przeciwko decyzji rządu o powiększeniu Opola.

12 stycznia

- Posłowie PO zakończyli protest wokół mównicy sejmowej i zapowiedzieli wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Po zakończeniu protestu Sejm wznowił obrady; marszałek ogłosił przerwę do 25 stycznia. Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że muszą zostać wyciągnięte wnioski, w tym prawno-karne w związku z zakończonym kryzysem parlamentarnym.

16 stycznia

 

- Zmarł b. rzecznik SLD Tomasza Kalita, który od wiosny 2016 r. zmagał się z chorobą nowotworową. Kalita był także znanym aktywistą działającym na rzecz legalizacji medycznej marihuany. Prezydent Andrzej Duda przyznał mu pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w działalności publicznej.

17 stycznia - 19 stycznia

- Prezydent Andrzej Duda przebywał z oficjalną wizytą w Izraelu i Palestynie; spotkał się z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem i premierem Benjaminem Netanjahu oraz z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem. Duda stwierdził wówczas, że trwały pokój na Bliskim Wschodzie jest możliwy tylko przy dwustronnym porozumieniu między władzami Izraela i Palestyny, bez narzucania obu stronom rozwiązań z zewnątrz. Prezydent odznaczył w Izraelu Orderem Orła Białego Szewacha Weissa - byłego przewodniczącego Knesetu, byłego przewodniczącego Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem oraz byłego ambasadora Izraela w Polsce.

 19 stycznia

 - W wypadku samochodowym na drodze S-8 w powiecie skierniewickim zginął poseł Kukiz'15 Rafał Wójcikowski. Jego miejsce w Sejmie zajęła posłanka Małgorzata Janowska.

 20 stycznia

- Prezydent Andrzej Duda złożył gratulacje Donaldowi Trumpowi, który tego dnia został zaprzysiężony na 45. prezydenta USA.

25 stycznia

 - Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił posiedzenie Sejmu porzerwane 12 stycznia. Było to pierwsze regularne posiedzenie Sejmu po zakończeniu kryzysu parlamentarnego.

- W Lubiczu k. Torunia zderzyło się osiem pojazdów, w tym dwa należące do Żandarmerii Wojskowej. W jednym z samochodów jechał szef MON Antoni Macierewicz, nic mu się nie stało. Macierewicz, który wracał z sympozjum "Oblicza dumy Polaków", zorganizowanego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, przesiadł się do innego samochodu i wrócił do Warszawy. W związku ze zdarzeniem PO złożyła zawiadomienie do prokuratury, która miała sprawdzić, czy Macierewicz nie przekroczył swoich uprawnień.

 28 stycznia

- Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego kard. Stanisław Dziwisza.

 31 stycznia

- Klub PiS złożył projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakładał m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Ostatecznie projekt został przez PiS wycofany po kilku tygodniach konsultacji i po protestach opozycji oraz podwarszawskich gmin.

 LUTY

 7 lutego

- Kanclerz Angela Merkel przebywała z jednodniową wizytą w Warszawie; spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz liderami: PO Grzegorzem Schetyną i PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

 Szydło zadeklarowała, że dobre partnerstwo Polski i Niemiec jest konieczne dla powodzenia projektu europejskiego. Merkel mówiła, że w UE nie może być tak, że są jakieś ekskluzywne kluby, do których inni nie mogą się dołączyć. Tematami rozmów była m.in. przyszłość UE. Merkel spotkała się również z przedstawicielami mniejszości niemieckiej w Polsce.

 9 lutego

- Szef MSZ Witold Waszczykowski przedstawił w Sejmie założenia polityki zagranicznej na 2017 r. Ocenił w nim m.in, że najtrudniejszym wyzwaniem, z którym przyjdzie się zmierzyć w 2017 r., będzie przyszłość UE, która znalazła się w "niezwykle trudnym położeniu".

 10 lutego

 - Sejm przyjął ustawą powołujacą komisję weryfikacyjną ds. warszawskiej reprywatyzacji. Na jej czele stanął wiceszef MS Patryk Jaki. Do kompetencji komisji należy m.in. uchylanie decyzji reprywatyzacyjnych.

- W Oświęcimiu doszło do wypadku samochodowej kolumny rządowej z udziałem premier Beaty Szydło. Premier przeszła rutynowe badania w jednym z małopolskich szpitali, następnie została przewieziona do Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie. Na miejscu okoliczności wypadku badało ABW oraz prokuratura. W wypadku obrażenia odniosło także dwóch funkcjonariuszy BOR.

 11 lutego

- Kierowca samochodu, który uczestniczył w zderzeniu z rządowym samochodem premier Beaty Szydło usłyszał zarzut spowodowania wypadku. Rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń poinformował wówczas, że kierowca przyznał się do winy. Politycy PO i Nowoczesnej zaoferowali 21-letniemu kierowcy samochodu bezpłatną pomoc prawną. Po wypadku rządowej kolumny zarówno szef jak i wiceszef MSWiA: Mariusz Błaszczak i Jarosław Zieliński zapowiedzieli zmiany w BOR.

 17 lutego

- Premier Beata Szydło po tygodniu opuściła szpital w Warszawie, do którego trafiła w wyniku wypadku z udziałem rządowej kolumny. Szydło podziękowała służbom, które działały na miejscu.

 - Prezydent Andrzej Duda wziął udział w 53. konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, gdzie ponad 30 szefów państw i rządów dyskutowało o wpływie zmian na szczytach władzy w USA na relacje transatlantyckie.

 20 lutego

 - Polska przekazała do Komisji Europejskiej odpowiedź na uzupełniające zalecenia KE z grudnia 2016 r. wystosowane w związku z prowadzoną wobec Polski procedurą w sprawie praworządności związaną z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. MSZ w odpowiedzi podkreśliło, że utrwalenie demokratycznego porządku prawnego w Polsce, w tym ustanowienie stabilnych podstaw funkcjonowania TK jest nadrzędnym celem władz polskich.

 22 lutego

 - Sejm nie zgodził się na odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu. Wniosek w tej sprawie złożyli politycy PO, w związku z grudniowym protestem PO i Nowoczesnej w Sejmie z powodu planowanych wówczas przez marszałka zmian zasad pracy dziennikarzy w parlamencie i wykluczenia z posiedzenia posła Platformy Michała Szczerby.

 1 marca

 - W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe kombatantom i osobom pielęgnującym pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

 - Szef Rady Europejskiej Donald Tusk został wezwany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie jako świadek w śledztwie przeciwko byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego o podjęcie bez zgody władz współpracy z rosyjskim FSB.

 3 marca

 - Teczka personalna tajnego współpracownika ps. "Wolfgang" dotycząca ambasadora RP w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego została udostępniona w poznańskim oddziale IPN. Z dokumentów z lat 1979-80 wynika, że TW "Wolfgang" "został pozyskany do współpracy 11 czerwca 1979 r." w celu "zapewnienia dopływu informacji operacyjnych dotyczących przejawów działalności antysocjalistycznej w środowisku studenckim w Poznaniu". Sam Przyłębski mówił, że niewykluczone, iż szantażowany, pod groźbą nie tylko odmowy wydania paszportu, ale także relegacji ze studiów za kolportaż pism antykomunistycznych, mógł podpisać jakieś zobowiązanie.

 4 marca

 - Komitet polityczny PiS podjął uchwałę, która zobowiązała premier Beatę Szydło do tego, by sprzeciwiła się kandydaturze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

 - Polski rząd oficjalnie zgłosił kandydaturę europosła PO Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej. "Jacek Saryusz-Wolski reprezentuje wysoki poziom merytoryczny oraz daje rękojmię i gwarancję bezstronności, w przeciwieństwie do Donalda Tuska, który był jednym z liderów totalnej opozycji w Polsce" - uzasadniał szef MSZ Witold Waszczykowski.

 - Zarząd PO na wniosek szefa partii Grzegorza Schetyny zdecydował o wykluczeniu Saryusz-Wolskiego z szeregów PO; europoseł został też wykluczony z Europejskiej Partii Ludowej.

 9 marca

 - Decyzją Rady Mediów Narodowych, nowym prezesem Polskiego Radia został Jacek Sobala; zajął miejsce Barbary Stanisławczyk-Żyły.

 - Donald Tusk został ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej stosunkiem głosów 27:1. Przeciwko reelekcji Tuska była tylko premier Beata Szydło.

 10 marca

 - Prezydent Andrzej Duda wystosował depeszę gratulacyjną do Donalda Tuska.

 - Prezes PiS Jarosław Kaczyński marszałkowie Sejmu i Senatu oraz ministrowie pogratulowali premier Beacie Szydło po powrocie z unijnego szczytu w Brukseli, podczas którego Donald Tusk - mimo sprzeciwu polskiego rządu - został wybrany na kolejną kadencję na stanowisko szefa Rady Europejskiej.

 16 marca

 - TK uznał za zgodne z konstytucją przepisy nowelizacji Prawa o zgromadzeniach, wprowadzające zgromadzenia cykliczne, zaskarżone przed podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę. Czterech z 11 orzekających w sprawie sędziów TK zgłosiło zdanie odrębne do wyroku.

 18 marca

 - Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Wolne sądy, wolne samorządy", zorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji.

 20 marca

 - Prezydent Andrzej Duda napisał do szefa MON Antoniego Macierewicza dwa listy, w których domagał się "podjęcia stosownych działań" ws. obsady stanowisk attaché obrony w ważnych państwach NATO m.in. w USA i Wielkiej Brytanii oraz informacji o tworzeniu wielonarodowego dowództwa dywizji w Elblągu. MON odpowiedzi na pytania przesłało tego samego dnia. Odpowiedzi szefa MON nie usatysfakcjonowały prezydenta; BBN skierował w imieniu Andrzeja Dudy zaproszenie do Antoniego Macierewicza, by prezydent mógł z nim "porozmawiać osobiście".

 23 marca

 - Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności dla ministra środowiska Jana Szyszki. Za wnioskiem głosowało 173 posłów, przeciw 262, wstrzymało się 4.

 25 marca

 - Przywódcy 27 państw UE przyjęli Deklarację Rzymską. Ceremonia na rzymskim Kapitolu upamiętniła 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, które dały początek integracji europejskiej. Wspólny dokument, podpisany przez premier Beatę Szydło, wyznaczył kierunki rozwoju Unii i podkreślił dotychczasowe osiągnięcia integracji.

 28 marca

 - Szefowie rządów V4: Polski Beata Szydło, Czech Bohuslav Sobotka, Słowacji Robert Fico i Węgier Viktor Orban spotkali się w Warszawie; przyjęli oświadczenie, w którym wyrazili zaniepokojenie represjami rządów Rosji i Białorusi wobec pokojowych i legalnych protestów w tych krajach.

 29 marca

 - Ostrzelano siedzibę Konsulatu Generalnego Polski w Łucku na północnym zachodzie Ukrainy; w wyniku ataku nikt nie ucierpiał. W związku z atakiem do MSZ został wezwany ambasador Ukrainy w Polsce; polski resort dyplomacji wystosował też notę do MSZ Ukrainy z apelem i prośbą o jak najszybsze wyjaśnienie zdarzenia. Oburzenie wyraził minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin; oświadczył, że atak wymierzony był w przyjaźń Polski i Ukrainy.

 31 marca

 - Prezydent Andrzej Duda spotkał się z szefem MON Antonim Macierewiczem; rozmowa dotyczyła m.in. współpracy sojuszniczej i utworzenia wielonarodowego dowództwa dywizji Północ-Wschód realizowanej w Elblągu. Prezydent powiedział, że jest zadowolony ze spotkania z ministrem.

 3 kwietnia

 - Zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek poinformował m.in. o sformułowaniu nowych zarzutów wobec rosyjskich kontrolerów i trzeciej osoby przebywającej 10 kwietnia 2010 r. w wieży kontroli lotów lotniska w Smoleńsku. Przypisano im przestępstwo umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym. Podstawą nowych zarzutów jest - jak mówili prokuratorzy - m.in. nowa opinia z zakresu fonoskopii, dotycząca wypowiedzi pracowników wieży.

 5 kwietnia

 - Po długiej chorobie zmarła warszawska radna Olga Johann; Johann w latach 2002-2006 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Mazowieckiego; od 2014 r. z ramienia Prawa i Sprawiedliwości zasiadała w Radzie Warszawy, której była wiceprzewodniczącą.

 7 kwietnia

 - Prezydent Andrzej Duda wyraził pełne poparcie dla operacji militarnej USA w Syrii, przeprowadzonej z użyciem 59 pocisków samosterujących Tomahawk na syryjską bazę lotniczą Szajrat w prowincji Hims w środkowej części kraju. Działania USA były odpowiedzią na atak chemiczny na opanowaną przez rebeliantów miejscowość Chan Szajchun w prowincji Idlib, o który Stany Zjednoczone oskarżyły reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada. W ataku chemicznym zginęło 86 osób, w tym 30 dzieci.

 - Sejm odrzucił wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło; za wnioskiem głosowało 174 posłów, przeciw opowiedziało się 238, od głosu wstrzymało się 4.

 10 kwietnia

 - W 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej w KPRM odsłonięto tablicę upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wicepremiera Przemysława Gosiewskiego i ministra Zbigniewa Wassermanna.

 11 kwietnia

 - Prezydent Andrzej Duda spotkał się z premier Beatą Szydło oraz szefami MSZ i MON; podczas spotkania "w sposób stanowczy i jednoznaczny" wyraził swoje krytyczne stanowisko ws. kariery Bartłomieja Misiewicza - byłego rzecznika prasowego MON i b. szefa gabinetu politycznego ministra Macierewicza, który został pełnomocnikiem zarządu państwowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej ds. komunikacji w spółce.

 12 kwietnia

 - Prezes PiS Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Bartłomieja Misiewicza; w PiS powołano również komisję ds. zbadania jego sprawy. Następnegoi dnia b. rzecznik MON zrezygnował z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości.

 - Posłowie Marta Golbik, Joanna Augustynowska, Michał Stasiński i Grzegorz Furgo zrezygnowali w środę z członkostwa w Nowoczesnej i przeszli do Platformy Obywatelskiej.

 18 kwietnia

 - PO złożyła zawiadomienie do prokuratury w Szczecinie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dr Wacława Berczyńskiego w związku z jego wypowiedzią o "wykończeniu Caracali".

 19 kwietnia

 - Donald Tusk stawił się w stołecznej prokuraturze, gdzie jako b. premier złożyć zeznania w śledztwie dot. współpracy polskiej SKW z rosyjską FSB. Tusk przyjechał do Warszawy z Sopotu pociągiem; na dworcu przywitali go dawni bliscy współpracownicy oraz tłum - zarówno zwolenników, jak i jego przeciwników; Tusk do warszawskiej prokuratury okręgowej udał się pieszo. Zdaniem b. premiera, jego przesłuchanie miało charakter "wybitnie polityczny".

 20 kwietnia

 - Główny negocjator Komisji Europejskiej ds. Brexitu Michel Barnier spotkał się z premier Szydło, wziął również udział w posiedzeniu sejmowej komisji ds. UE. Podczas wizyty, strona polska przedstawiła swoje oczekiwania wobec strony negocjującej porozumienie ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

 26 kwietnia

 - Wiceszefowa i rzeczniczka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer została wybrana nową przewodniczącą sejmowego klubu Nowoczesnej; zastąpiła na tej funkcji Ryszarda Petru, który pozostał szefem partii.

 29 kwietnia

 - zmarł prof. Wiktor Osiatyński, prawnik, pisarz, publicysta, wykładowca akademicki, działacz społeczny.

 MAJ

 1 maja

 - Minęło 13 lat od przystąpienia Polski do UE. Polski MSZ podkreślił, że Polska jest ważnym członkiem Unii Europejskiej: uczestniczy w najważniejszych debatach o przyszłości UE, polityki migracyjnej, klimatycznej i gospodarczej.

 2 maja

 - Kandydat na prezydenta Francji Emmanuel Macron uznał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego za "przyjaciela i sojusznika" swej rywalki, przywódczyni Frontu Narodowego Marine Le Pen, stawiając go w jednym szeregu z premierem Węgier Viktorem Orbanem i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Polski MSZ ocenił, że Macron używa niedopuszczalnych porównań i skrótów myślowych. Wypowiedź Macrona krytykowali też politycy PiS, Jarosław Kaczyński zapewnił, że w Polsce jest "pełna demokracja, możliwe, że najlepsza ze wszystkich w Europie"

 3 maja

 - Prezydent Andrzej Duda, podczas uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, zapowiedział, że chce, aby w 2018 r. odbyło się referendum ws. konstytucji. Jak mówił, naród polski powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu.

 5 maja

 - Z oficjalną wizytą przybył do Polski emir Kataru Tamim ibn Hamad Al-Thani. Z prezydentem Andrzejem Dudą rozamawiał o możliwości rozwoju współpracy gospodarczej i inwestycyjnej, w tym współpracy przemysłów obronnych. Emir Kataru wyraził wolę zainteresowania się "bardzo dobrą ofertą" sprzętu wojskowego Polski.

 - Dyrektor biura prasowego prezydenckiej kancelarii Marek Magierowski poinformował, że odchodzi z Kancelarii Prezydenta. Rzecznikiem prezydenta Andrzeja Dudy został poseł PiS Krzysztof Łapiński.

 - Weszła w życie ustawa powołująca komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w stolicy. Komisja ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji nieruchomości. Szefem komisji został wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

 6 maja

 - Ulicami Warszawy przeszedł organizowany przez PO "Marsz Wolności" z udziałem środowisk opozycyjnych. W wystąpieniach polityków pojawiły się wezwania do jedności; szef PO Grzegorz Schetyna mówił o potrzebie tworzenia wspólnych wyborczych list opozycji.

 7 maja

 - Prezydent Andrzej Duda w depeszy gratulacyjnej do nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona wyraził nadzieję na owocną współpracę w zakresie odbudowy zaufania Europejczyków do procesu integracji europejskiej.

 8 maja

 - Premier Beata Szydło pogratulowała Emmanuelowi Macronowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich we Francji. "Liczę, że pana prezydentura przyniesie nowe otwarcie w naszych relacjach dwustronnych, zarówno na płaszczyźnie politycznej, jak również gospodarczej" - podkreśliła.

 12 maja

 - Prezydent Andrzej Duda i prezydent elekt Francji Emmanuel Macron podczas rozmowy telefonicznej umówili się wstępnie na pierwsze spotkanie na marginesie najbliższego szczytu NATO.

 18 maja

 - Ponad 230 przedstawicieli świata kultury i nauki w liście do prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło zaapelowało o ochronę Puszczy Białowieskiej. Pod listem podpisali się m.in. reżyser Agnieszka Holland, aktor Jerzy Stuhr, pisarka i noblistka Herta Mueller.

 19 maja

 - Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier z wizytą w Warszawie; tematem jego rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą była przyszłość UE, migracje, prawa Polaków w Niemczech i relacje transatlantyckie. Z premier Beatą Szydło prezydent Niemiec rozmawiał m.in. o stosunkach dwustronnych i kwestiach europejskich w kontekście przyszłości UE.

 22 maja

 - Prezydent Singapuru Tony Tan Keng Yama złożył wizytę w Polsce; prezydent Andrzej Duda powiedział, że Singapur jest jednym z krajów, na który Polska chce rozszerzać współpracę gospodarczą. Prezydent Singapuru zaznaczył, że oba kraje mają w swoich regionach otwarte na inwestycje gospodarki.

 23 maja

 - Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje królowej Elżbiecie II po zamachu terrorystycznym w Manchester Arena, w którym zginęły 22 osoby, w tym dwójka Polaków.

 - Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchała b. ministra transportu Sławomira Nowaka, który zeznał, że to jego działania doprowadziły do odebrania koncesji linii lotniczej OLT Express i w efekcie mogły spowodować upadek piramidy finansowej Marcina P.

 24 maja

 - Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności dla szefa MON Antoniego Macierewicza; podczas debaty premier Beata Szydło apelowała w kontekście zagrożeń terrorystycznych: "Europo, powstań z kolan i obudź się z letargu, bo będziesz codziennie opłakiwała swoje dzieci"

 - Andrzej Duda wygłosił orędzie z okazji dwóch lat od zwycięstwa w wyborach prezydenckich 24 maja 2015 r. Zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby 11 listopada 2018 r. odbyło się referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji. Podkreślił, że Polska potrzebuje nowej konstytucji, żeby się rozwijać.

 26 maja

 - Zmarł Zbigniew Brzeziński, b. szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta USA Jimmy'ego Cartera (1977-1981), jeden z najbardziej wpływowych polityków i strategów amerykańskiej polityki zagranicznej; miał 89 lat.

 27 maja

 - Przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski zrezygnował z kandydowania na lidera KOD.

 29 maja, poniedziałek

 - Rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik potwierdziła informacje członków rodzin gen. Bronisława Kwiatkowskiego, że "w jego trumnie znalazły się szczątki innych osób".

 CZERWIEC

 1 czerwca

 - Na spotkaniu z szefami PKW i KBW minister Paweł Mucha potwierdził, że zamiarem prezydenta Andrzeja Dudy jest zorganizowanie konsultacyjnego referendum ws. konstytucji 11 listopada 2018 r. To, czy tego dnia odbędą się też wybory samorządowe rozstrzygnie się po konsultacjach.

 2 czerwca

 - Zgromadzenie Ogólne wybrało Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018 i 2019. Premier Beata Szydło oceniła, że to historyczny sukces polskiej dyplomacji w RB ONZ; prezydent podkreślił, że na 192 państwa - 190 poparło kandydaturę Polski, dodał, że ogromne poparcie pokazuje silną pozycję Polski, autorytet naszego kraju w dziedzinie odpowiedzialności za światowe bezpieczeństwo.

 3 czerwca

 - Paweł Rabiej został wyłoniony przez Nowoczesną jako kandydat w wyborach na prezydenta Warszawy. Jak zaznaczył, partia ma wizję stolicy "otwartej, uczciwej i nowoczesnej".

 4 czerwca

 - Premier Beata Szydło złożyła kondolencje ofiarom ataku terrorystycznego w Londynie, gdzie dzień wcześniej wieczorem zamachowcy wjechali samochodem w pieszych na moście London Bridge, a następnie zaatakowali za pomocą noży ludzi w pobliżu targu Borough Market. Wszyscy trzej napastnicy zostali zastrzeleni przez policję. W wyniku ataku zginęło siedem osób, a 48 trafiło do szpitali.

 5 czerwca

 - Szef MSZ Witold Waszczykowski podczas wizyty na Kubie wręczył odznaczenia państwowe działaczom kubańskiej Polonii. To była pierwsza od ponad 30 lat wizyta szefa polskiej dyplomacji w tym kraju.

 8 czerwca

 - Małgorzata Sadurska złożyła rezygnację z funkcji szefowej Kancelarii Prezydenta. Nową szefową Kancelarii została Halina Szymańska.

 - Piotr Liroy-Marzec został wykluczony z szeregów klubu Kukiz'15; miało to związek z doniesieniami dotyczącymi "uwikłania najbliższego otoczenia posła w tzw. dziką reprywatyzację w Warszawie".

 9 czerwca

 - Premier Beata Szydło i szef duńskiego rządu Lars Lokke Rasmussen podpisali w Kopenhadze memorandum w sprawie gazociągu Baltic Pipe, deklarujące poparcie dla tego projektu oraz wolę współpracy, która doprowadzić powinna do jego pełnej realizacji w 2022 roku. Polsko-duńsko-norweski projekt gazociągu Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego.

 13 czerwca 

- Komisja Europejska potwierdziła, że postanowiła wszcząć postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z odmową udziału w programie relokacji uchodźców przez te trzy kraje. MSZ uznało, że decyzja KE oddala UE od wypracowania całościowego rozwiązania dot. polityki migracyjnej i pogłębi podziały w ramach UE

 19 czerwca

 - Przyszłość UE, Brexit, rynek wewnętrzny, polityka obronna, relacje z Rosją oraz polityka migracyjna to tematy, które poruszano podczas spotkania premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu.

 - Premier Beata Szydło na Zamku Królewskim w Warszawie przekazała przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi. Przewodnictwo Polski w V4 formalnie zakończyło się 30 czerwca

 21 czerwca

 - Przez ponad osiem godzin sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchiwała Michała Tuska, syna b. premiera, przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Obaj z ojcem wiedzieliśmy, że Amber Gold, mówiąc kolokwialnie, to lipa - mówił Michał Tusk.

 27 czerwca

 - Polska i Azerbejdżan chcą wzmacniać wzajemne relacje polityczne i gospodarcze - zadeklarowali w Warszawie prezydenci Andrzej Duda i Ilham Alijew.

 28 czerwca

 - Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przez sześć godzin przesłuchiwała b. szefa Amber Gold Marcina P. Nic Polakom do zwrócenia nie mam, kompletnie nic - oświadczył Marcin P. W swych zeznaniach oceniał, że prokuratura celowo działała, aby był jedynym skazanym, a kancelaria premiera w 2012 r. "musiała mieć wiedzę" ws. jego spółki.

 29 czerwca

 - Komisja weryfikacyjna zamknęła badanie sprawy nieruchomości Twarda 8 i 10. W związku z roszczeniami "handlarza roszczeń" Macieja M., musiało się stamtąd przenieść prestiżowe gimnazjum - jeszcze przed decyzją z 2014 r. o przyznaniu M. prawa użytkowania wieczystego. Komisja nałożyła na prezydent stolicy 6 tys. zł grzywny za niestawiennictwo. Przez sześć godzin przed komisją zeznawał b. szef Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko.

 30 czerwca

 - W Warszawie odbyły się polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe, w ramach których odbyła się m.in. sesja plenarna z udziałem ministrów obu rządów; W obliczu współczesnych zagrożeń priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa, w tym stabilizacja sytuacji w południowym i wschodnim sąsiedztwie UE - podkreśliła premier Beata Szydło po spotkaniu z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem.

 LIPIEC

 1 lipca

 - W podradomskiej Przysusze odbyła się druga część piątego kongresu PiS oraz - po podjęciu uchwały - konwencja Zjednoczonej Prawicy. W spotkaniu uczestniczyli zarówno przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski, jak i Polski Razem. Obecna była premier Beata Szydło i ministrowie jej rządu.

 Jarosław Kaczyński mówił, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś". W podobnym tonie wypowiadał się też minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który stwierdził, że z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje, a państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty wojenne.

 - W Warszawie obradowała Rada Krajowa PO. Polacy mają do wyboru dwie wizje: Jarosława Kaczyńskiego – państwa autorytarnego, budowanego na nienawiści, dryfującego po peryferiach Europy i wizję PO – kraju wolnego, solidarnego, bezpiecznego i europejskiego – mówił lider Platformy Grzegorz Schetyna.

 5 lipca

 - Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności dla szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, złożony przez Platformę Obywatelską w związku ze sprawą śmierci Igora Stachowiaka na komisariacie we Wrocławiu.

 - Prezydent USA Donald Trump wraz z małżonką Melanią rozpoczął wizytę w Polsce. Air Force One wylądował na lotnisku w Warszawie o 22.15. Prezydenta USA powitali szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski oraz minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

 6 lipca

 - Prezydenci Andrzej Duda i USA Donald Trumpa spotkali się na Zamku Królewskim w Warszawie, rozmawiali w cztery oczy, bez tłumaczy i doradców. Następnie prezydenci spotkali się z mediami. Prezydent USA potwierdził silny sojusz z Polską stwierdzając, że oba kraje nie były nigdy wcześniej tak blisko. Mówił o zobowiązaniu Stanów Zjednoczonych do podtrzymywania pokoju w Europie Środkowej i Wschodniej.

 Trump wziął udział w otwarciu II Szczytu Inicjatywy Trójmorza. Prezydent Duda podkreślił, że współpraca państw tego regionu ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy. Jak mówił, dzięki Inicjatywie Trójmorza Unia Europejska ma stawać się coraz silniejsza. D.Trump zapewniał, że Stany Zjednoczone stoją "ramię w ramię" z krajami Trójmorza.

 W przemówieniu do Polaków wygłoszonym na Pl. Krasińskich Trump zadeklarował, że USa stają "ramię w ramię broniąc artykułu 5. dla wspólnego zobowiązania obrony kolektywnej". Zachęcał Rosję, aby "wstrzymała swoją działalność na rzecz destabilizacji Ukrainy i innych krajów".

 "Jest to ogromny zaszczyt, że mogę stanąć w tym mieście, pod tym właśnie pomnikiem na cześć Powstania Warszawskiego, zwracając się do Polaków, których tak wiele pokoleń marzyło o Polsce, która będzie bezpieczna, silna i wolna" - zaznaczył Trump. Jak dodał, sto lat po włączeniu się sił amerykańskich do pierwszej wojny światowej więź transatlantycka pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Europą jest tak silna, jak dawniej. "A być może na wiele sposobów nawet silniejsza" - dodał.

 Podkreślił też, że po upadku komunizmu Polska stała się jednym z "najbardziej oddanych członków Sojuszu Północnoatlantyckiego", odzyskując tym samym swoje miejsce jako "wiodącego kraju Europy, która jest silna, zjednoczona i wolna". "Silna Polska to błogosławieństwo dla krajów Europy i one dobrze o tym wiedzą; silna Europa to błogosławieństwo dla Zachodu i dla całego świata" - zaznaczył.

 - Uczestnicy szczytu państw Trójmorza przyjęli deklarację, w które j podkreślono, że współpraca i poprawa łączności między krajami Trójmorza jest w interesie UE, przyczyni się do jej rozwoju. Podkreślono też otwartość na współpracę z partnerami globalnymi.

 7 lipca

 - W obecności prezydentów Andrzeja Dudy i Kolindy Grabar-Kitarović, polskie i chorwackie firmy, działające w obszarze logistyki, transportu kolejowego i morskiego, podpisały umowy, realizujące koncepcję Trójmorza. Umowę o wzmocnieniu współpracy w ramach inicjatywy Trójmorza podpisali również minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz sekretarz stanu ds. morza w Ministerstwie Morza, Transportu i Infrastruktury Chorwacji.

 10 lipca

 - W Warszawie upamiętniono ofiary katastrofy smoleńskiej. "Będziemy kontynuowali swój marsz aż do momentu, kiedy tu, niedaleko stąd staną pomniki - pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i pomnik upamiętniający wszystkich, którzy polegli w katastrofie smoleńskiej" - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas obchodów 87. miesięcznicy smoleńskiej.

 Odbyła się też kontrdemonstracja wobec obchodów miesięcznic smoleńskich, którą zorganizował ruch Obywatele RP. Władysław Frasyniuk wzywał, by kierować się wartościami, nie strachem, ogłosił gotowość do debaty z Jarosławem Kaczyńskim o tym, jaka ma być Polska.

 12 lipca

 - Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział, że "prezydent wsłuchał się w głosy samorządowców, w szczególności organizacji reprezentujących różne szczeble samorządu terytorialnego w Polsce, które zwracają uwagę na to, że ustawa dawałaby władzy centralnej możliwość zbytniej ingerencji w działania samorządu terytorialnego".

 - Na stronach Sejmu pojawił się projekt ustawy o SN, zakładający utworzenie trzech nowych Izb SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

 13 lipca

 Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz została wezwana przed komisję weryfikacyjną w charakterze świadka. Nie stawiła się, natomiast poinformowała, że w pracach komisji będą uczestniczyć pełnomocnicy miasta.

 16 lipca

 - Para książęca Cambridge William i Kate rozpoczęła wizytę w Polsce, pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej i pierwszą poza krajami Wspólnoty Narodów, w której biorą udział ich dzieci, książę George i księżniczka Charlotta. Parę książęcą powitali prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Obie pary spotkały się w Muzeum Powstania Warszawskiego z weteranami II Wojny Światowej oraz bohaterami powstania.

 Para książęca została ciepło przyjęta przez warszawiaków, którzy towarzyszyli jej podczas spaceru po Krakowskim Przedmieściu. Kate i William odwiedzili też inkubator przedsiębiorczości w wieżowcu Warsaw Spire, gdzie swoje centra mają firmy technologiczne i start-upy.

 Para książęca Cambridge wzięła też udział w Łazienkach Królewskich w przyjęciu z okazji 91. urodzin królowej Elżbiety II. Honorowymi gośćmi byli prezydent Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. W Wielkiej Brytanii bardzo szanowane są więzi z Polską, ponieważ Polska jest przykładem odwagi, zdecydowania i odporności - powiedział książę William. Przetrwaliście wieki ataków, wliczając w to rozbiory, które miały wymazać Polskę z mapy Europy - podkreślił.

 18 lipca

 - Pierwsze czytanie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym w Sejmie. Wprowadzenie projektu do porządku obrad wywołało ostry spór między opozycją, a PiS.

 Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym jest sprzeczny z konstytucją i łamie demokratyczny trójpodział władzy - mówił rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek. Stwierdził, że osoby odpowiedzialne za ten projekt będą w przyszłości rozliczane przez Trybunał Stanu i sądy powszechne. Nie ma podstaw do likwidacji Sądu Najwyższego – mówiła w Sejmie prezes SN Małgorzata Gersdorf. Dodała, że likwidacja SN następuje po „bezprecedensowym ataku na wymiar sprawiedliwości”.

 - Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zgłosił do Sejmu projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, w którym proponuje, by członków KRS Sejm wybierał większością 3/5 głosów. Prezydent zapowiedział, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, nawet jeśli zostanie ona uchwalona w parlamencie, jeśli wcześniej złożony przez niego projekt nowelizacji ustawy o KRS nie zostanie uchwalony.

 - Prezydent Duda spotkał się z marszałkami Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim ws. reformy wymiaru sprawiedliwości.

 - W Sejmie odbyło się drugie czytanie nowego projektu ustawy o SN. PiS jest konsekwentne w przeprowadzaniu reformy wymiaru sprawiedliwości, przeprowadzimy ją do końca - zapowiedziała premier Beata Szydło.

 Podczas drugiego czytania projektu lider PiS Jarosław Kaczyński w reakcji na słowa Borysa Budki (PO) powiedział: "Przepraszam bardzo panie marszałku, ale ja bez żadnego trybu. Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego śp. brata, niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami".

 Wcześniej Budka zwracając się do J.Kaczyńskiego mówił: Pan jest wyjątkową osobą, ponieważ amnezję, którą pan potrafił uruchomić we właściwym czasie, pan ją uruchamia wtedy, gdy zmieniają się pana poglądy. Dopóki był śp. Lech Kaczyński, pan nie odważył się podnieść ręki na wymiar sprawiedliwości, bo na szczęście był ktoś, kto rozumiał, na czym polega trójpodział władzy. Tym aktem prawnym, tym zestawem ustaw państwo próbujecie zdusić polską demokrację".

 Przed Pałacem Prezydenckim i w różnych miejscach w innych miastach Polski odbyły się protesty przeciw reformom sądownictwa. Zgromadzeni apelowali do prezydenta o zawetowanie ustaw o ustroju sądów powszechnych i KRS.

 19 lipca

 - Sejm skierował projekt o Sądzie Najwyższym do prac w komisji sprawiedliwości. Do propozycji autorstwa PiS w drugim czytaniu zgłoszona ponad 1000 poprawek, z czego większość zgłosił klub Nowoczesnej. Poprawki zgłosił także klub PiS.

 - Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans oświadczył, że ustawy dotyczące wymiaru sprawiedliwości w Polsce wzbudzają wątpliwości, jeśli chodzi o ich zgodność z prawem UE. Według niego, zmiany w systemie sprawiedliwości znoszą niezależność sądów w Polsce i pogłębiają zagrożenie dla rządów prawa. Zapowiedział też, że KE przygotuje procedurę o naruszenia prawa UE wobec naszego kraju. Timmermans podkreślał, że KE jest bliska uruchomienia art 7. traktatu o UE. To tzw. opcja atomowa, na końcu której kraj może być objęty sankcjami.

 MSZ oświadczyło, że reakcja wiceszefa KE Fransa Timmermansa to działania niezasadne i nieusprawiedliwione, gdyż proces reformy polskiego sądownictwa dopiero się rozpoczął; jest to działanie przedwczesne, nie ma tu miejsca na "osobistą misję" wiceszefa KE.

 Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poprosił prezydenta Andrzeja Dudę o spotkanie. Szef gabinetu prezydenta K. Szczerski podkreślił, że zdaniem prezydenta "nie ma pola do interwencji ze strony szefa Rady Europejskiej".

 20 lipca

 - Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która przewidującą możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Sejm przyjął poprawki PiS, m.in. te, które uwzględniały postulaty prezydenta, w tym rozwiązanie, że Sejm ma wybierać sędziów - członków KRS większością 3/5 głosów. Izba odrzuciła ponad 1,3 tys. poprawek wszystkich klubów opozycyjnych: PO, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15. Wieczorem tego samego dnia projektem zajęła się senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

 Podczas gdy Sejm kontynuował głosowania, część opozycji wyszła z sali obrad i udała się pod Pałac Prezydencki na manifestację przeciwko reformie sądownictwa. Manifestacja rozpoczęła się od odczytania przez aktorkę Joannę Szczepkowską preambuły do Konstytucji z 1997 r. Według policji w kulminacyjnym momencie demonstracji przed Pałacem Prezydenckim brało udział 14 tys. osób. z kolei ratusz twierdził, że w proteście uczestniczy 50 tys. osób. Protestujący przeciw reformie sądownictwa przeszli sprzed Pałacu Prezydenckiego przed Sejm. "Chcemy weta" - skandowali.

 - Premier Beata Szydło w orędziu w TVP zapewniła, że PiS reformuje sądy po to, by pracowały dobrze i uczciwie. Jak mówiła, agresja i frustracja elit III RP nie zatrzyma procesów naprawczych. Zaapelowała o rozsądek i odpowiedzialność.

 22 lipca

 - Senat debatował nad ustawą o Sądzie Najwyższym, która m.in. umożliwia przeniesienie w stan spoczynku wszystkich obecnych sędziów SN.

 - Rzeczniczka prasowa Departamentu Stanu USA Heather Nauert powiedziała, że USA są zaniepokojone działaniami legislacyjnymi polskiego rządu, "które wydają się ograniczać władzę sądowniczą i potencjalnie mogą osłabić system prawny". Obserwujemy sytuację oraz prowadzone są rozmowy pomiędzy przedstawicielami najwyższych urzędów USA i Polski" - powiedziała Nauert.

 MSZ w oficjalnym oświadczeniu wyraziło zaskoczenie faktem, że rzeczniczka Departamentu Stanu USA zajęła oficjalne stanowisko w sprawie trwających w Polsce prac ustawodawczych nad zmianami w sądownictwie. Jak podkreślono, wszelkie oświadczenia dotyczące tej kwestii są przedwczesne ponieważ, że proces legislacyjny nadal trwa.

 23 lipca

 - Kolejny dzień protestów przeciw reformie sądownictwa. "Bunt jest naszym obowiązkiem" - skandowano podczas demonstracji na Pl. Krasińskich w Warszawie. Weto pokaże, że prezydent RP nie jest zakładnikiem swojej partii i prezesa Kaczyńskiego – mówił na proteście w Legnicy szef PO Grzegorz Schetyna. Manifestowano też m.in. w Szczecinie, Białymstoku, Lublinie, Gdańsku i Suwałkach.

 24 lipca

 - Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS. Prezydent mówił, że w polskiej tradycji konstytucyjnej Prokurator Generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym ani nigdy nie decydował "w przemożnym stopniu" o tym, kto może być sędzią SN. "Nie było też powiedziane, że o sposobie i regułach pracy i funkcjonowaniu SN będzie decydował Prokurator Generalny poprzez ustalanie regulaminu" - powiedział.

 "Nie ma u nas tradycji, by Prokurator Generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę SN" - oświadczył. "Zdecydowałem, że zwrócę z powrotem Sejmowi, czyli zawetuję ustawę o Sądzie Najwyższym, jak również o KRS, albowiem Sejm doprowadził do tego, że są one ze sobą powiązane" - oświadczył Andrzej Duda.

 Po tej decyzji prezydenta w Warszawie zebrały się władze PiS w siedzibie partii na Nowogrodzkiej. Politycy opuszczając spotkanie podkreślali, że są rozczarowani decyzją prezydenta.

 - W Belwederze odbyło się spotkanie prezydenta z premier oraz marszałkami Sejmu i Senatu.

 - Premier Beata Szydło w wieczornym orędziu telewizyjnym powiedziała, że weto prezydenta spowolniło prace nad reformą sądownictwa. Zapewniła, że PiS nie wycofa się z tej reformy. Nie możemy ulegać naciskom ulicy i zagranicy; mamy stabilną większość, zrealizujemy nasz program - mówiła premier w orędziu.

 - Prezydent Andrzej Duda w orędziu, które telewizja publiczna nadała po wystąpieniu szefowej rządu, zapowiedział, że przedstawi nowe wersje projektów reformujących sądownictwo. "Wierzę, że w możliwie krótkim terminie te poprawione ustawy zostaną przez polski parlament uchwalone i mądra propaństwowa, a przede wszystkim prospołeczna reforma wymiaru sprawiedliwości stanie się faktem. Ludzie na to czekają" - przekonywał Duda.

 25 lipca

 - Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych

 26 lipca

 - Wiceszef KE Frans Timmermans stwierdził, że podpisanie przez prezydenta Dudę ustawy dot. ustroju sądów powszechnych uzasadnia - w momencie jej publikacji - rozpoczęcie procedury o naruszenie praworządności. W swoim oświadczeniu, Komisja Europejska napisała, że kolegium komisarzy prześle wezwanie do usunięcia uchybienia natychmiast po tym, jak ustawa zostanie opublikowana.

 31 lipca

 - Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu weta ustaw: o Sądzie Najwyższym oraz o Krajowej Radzie Sądownictwa

 Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że "zatrzymanie przez prezydenta reformy, która miała na celu dekomunizację sądownictwa, było poważnym błędem, ale teraz trzeba myśleć o tym, jak z tego wyjść, jak doprowadzić do tego, by to był tylko incydent, który zostanie szybko zapomniany".

 SIERPIEŃ

 1 sierpnia

 - Sąd Najwyższy zdecydował o zawieszeniu rozpatrywania sprawy kasacyjnej Mariusza Kamińskiego (dziś - ministra koordynatora służb specjalnych) i innych b. szefów CBA do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny sprawy sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem w sprawie prawa łaski.

 2 sierpnia

 Sytuacja związana z reformą sądownictwa po decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustaw ws. KRS i SN była jednym z tematów jego środowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

 3 sierpnia

 - W Prokuraturze Krajowej w charakterze świadka został przesłuchany b. premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Chodziło o śledztwo dotyczące m.in. nieprawidłowości przy sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Chcę powiedzieć jedno, nie mam czego się bać i pan prezes Kaczyński mnie nie przestraszy - powiedział Tusk po wyjściu z Prokuratury Krajowej.

 - Prezydent Andrzej Duda nie otrzymał od szefa MON wyjaśnień ws. nieformalnych zarzutów, jakie Antoni Macierewicz formułował pod adresem gen. Jarosława Kraszewskiego; w związku z tym o sprawie poinformowani zostali premier oraz koordynator ds. służb specjalnych. BBN podało też, że SKW wszczęła w czerwcu postępowanie sprawdzające wobec gen. Kraszewskiego, który w BBN pełni funkcję dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi.

 - Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję wydaną z upoważnienia prezydent Warszawy w sprawie działki przy dawnej ul. Siennej 29 i odmówiła przyznania prawa użytkowania wieczystego do niej Maciejowi M., który uzyskał je w 2012 r.

 4 sierpnia

 - Szef MSZ Witold Waszczykowski zwrócił się w liście do wiceszefa KE Fransa Timmermansa o doprecyzowanie zaleceń Komisji Europejskiej z 26 lipca br. ws. praworządności. Prosił m.in. o wskazanie aktów, które są podstawą do oceny zgodności z prawem unijnym wprowadzanej w Polsce reformy sądownictwa.

 6 sierpnia

 - Druga rocznica złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym przez Andrzeja Dudę; przez dwa lata prezydent złożył ponad 50 wizyt zagranicznych oraz 187 krajowych; podpisał ponad 450 ustaw.

 7 sierpnia

 - Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo ws. posiedzenia Sejmu z 16 grudnia 2016 r., podczas którego uchwalono ustawę budżetową. Według Prokuratury posiedzenie miało prawidłowy przebieg, a przeniesienie obrad z sali plenarnej do Sali Kolumnowej było zgodne z prawem.

 8 sierpnia

 - Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, że 15 sierpnia nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych RP. "W ocenie prezydenta trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich" - podkreślało wówczas BBN.

 10 sierpnia

 - Premier Beata Szydło oczekuje, że BBN i MON będą pracować nad systemem dowodzenia w duchu konsensusu - oświadczył rzecznik rządu Rafał Bochenek. Dodał, że w ocenie premier postępowanie sprawdzające wobec gen. Jarosława Kraszewskiego nie powinno mieć wpływu na nominacje generalskie.

 15 sierpnia

 - Wierzę, że w procesie modernizacji sił zbrojnych zachowamy jedność jako politycy i będziemy także umieli zachować jedność w ramach polskiej armii - mówił prezydent Andrzej Duda w Święto Wojska Polskiego. Jak podkreślił Polska armia jest jedna i nie można jej różnicować.

 - Premier Beata Szydło odwiedziła tereny województwie pomorskim zniszczone przez nawałnicę, która przeszła nad Polską 11 sierpnia. Będziemy starali się jak najszybciej usunąć skutki nawałnic, zaangażowane są w to wszystkie służby, w tym wojsko; do samorządów spływają już środki na pomoc poszkodowanym - oświadczyła szefowa rządu.

 16 sierpnia

 - Szef MON Antoni Macierewicz wydał decyzję o użyciu wojska dla wsparcia służb i mieszkańców poszkodowanych przez nawałnicę w woj. kujawsko-pomorskim.

 - Nie ugniemy się pod wpływem działań tchórzliwych zamachowców, a naszym imperatywem pozostanie umacnianie fundamentów demokracji i tolerancji europejskich społeczeństw - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej przekazanej królowi Hiszpanii Filipowi VI po zamachach terrorystycznych w Barcelonie, Cambrils i Alcanar.

 19 sierpnia

 - W Chojnicach (woj. pomorskie) z udziałem premier Beaty Szydło oraz ministrów: spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, obrony narodowej Antoniego Macierewicza, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka oraz zdrowia Konstantego Radziwiłła, odbyło się spotkanie poświęcone sytuacji po nawałnicach.

 21 sierpnia

 - Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że na pomoc po nawałnicach z budżetu państwa wyasygnowano ponad 40 mln zł. Dodał, że pieniądze już trafiły na konta poszkodowanych z województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

 23 sierpnia

 - Premier Beata Szydło przyjechała do Gostynia (Wielkopolskie), by wziąć udział w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu antykryzysowego ws. sytuacji po nawałnicach, które wcześniej przeszły nad regionem i częścią kraju.

 - Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha zapowiedział, że konsultacje na temat zmian w Konstytucji będą wielomiesięczne. "Przeprowadzimy spotkania w każdym mieście wojewódzkim; chcielibyśmy, żeby ok. 10 pytań, które prezydent będzie formułował we wniosku do Senatu, stanowiły efekt tych konsultacji" - mówił.

 - Polska wniosła o umorzenie przez KE postępowania o naruszenie prawa UE wz. z niewypełnieniem zobowiązań wynikających z decyzji relokacyjnych; w przypadku jego kontynuacji, jesteśmy gotowi do obrony swoich racji przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

 23 sierpnia

 - Wskutek opóźnienia władze Autosanu pozbawiły firmę szansy na zdobycie zamówienia od armii wartego prawie 30 mln zł. Chodzi o przetarg na autobusy dla wojska. Autosan starał się o start w przetargu na 18 autobusów, jednak jego ofertę odrzucono, bo została złożona 20 minut po czasie.

 24 sierpnia

 - Szef MON Antoni Macierewicz z wizytą w Kijowie, gdzie spotkał się m.in. z szefami resortów obrony państw Europy Środkowo-Wschodniej i USA oraz przedstawicielami Wielkiej Brytanii i Kanady. Ministrowie uczestniczyli w obchodach 26. rocznicy odzyskania niepodległości przez Ukrainę.

 24 sierpnia

 - Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Jednym z tematów rozmowy była implementacja postanowień ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie.

 25 sierpnia

 - Premier Beata Szydło, szef MON Antonii Macierewicz oraz szef MSZ Witold Waszczykowski spotkali się w Warszawie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

 29 sierpnia

 - Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki wręczył ambasadorowi Rosji Siergiejowi Andriejewowi notę dyplomatyczną i wyraził poważne zaniepokojenie w związku z utrudnieniami w dostępie do miejsca katastrofy smoleńskiej.

 WRZESIEŃ

 1 września

 - Prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło wzięli udział w oficjalnych obchodach 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. "Trzeba pamiętać, kto był ofiarą, a kto agresorem; potrzebne są pamięć, przebaczenie i zadośćuczynienie" - powiedział prezydent w Wieluniu. Natomiast premier Szydło podczas uroczystości na Westerplatte oceniła, że "Westerplatte to miejsce wyjątkowe dla każdego Polaka; to symbol niezłomności, bohaterstwa i patriotyzmu polskiego narodu". Dodała, ze o Westerplatte trzeba mówić dzisiaj głośno.

 4 września

 - Prezydent Andrzej Duda spotkał się z polskimi ambasadorami. "Żadne szkalowanie dobrego imienia RP nie może pozostać bez reakcji, bardzo mi na tym zależy, byście na każdy, najdrobniejszy akt szkalowania naszego kraju po prostu reagowali, oczywiście odpowiednio do skali tego pomówienia. Ale jeśli pomówienie jest ostre, to reakcja też musi być ostra" - powiedział prezydent do ambasadorów. Wśród priorytetów dla polskiej dyplomacji wymieniał m.in. dbanie o bezpieczeństwo Polski i m.in. polskie interesy w UE.

 5 września

 - Prezydent Andrzej Duda otworzył XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy. "Dla większości Polaków być członkiem UE to wielka wartość. Polacy są zwolennikami Unii Europejskiej "otwartych drzwi" - podkreślił. Jak jednak zaznaczył Unia potrzebuje rewizji polityki wewnętrznej.

 - Premier Beata Szydło otrzymała nagrodę Człowieka Roku XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy. "Jestem zaledwie kapitanem drużyny, która ma za zadanie zmieniać Polskę - mówiła premier Beata Szydło Podziękowała też Jarosławowi Kaczyńskiemu. "To jego wizja i determinacja zaowocowała zwycięstwami, które odnieśliśmy - dodała.

 11 września

 - Przygotowana przez Biuro Analiz Sejmowych opinia dot. reparacji jest ważna i kompleksowa - ocenił poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk. Według niego, opinia ta powinna dać organom państwa podstawę do podjęcia dalszych prac dotyczących ubiegania się o reparacje od Niemiec.

 W ekspertyzie BAS dot. reparacji wojennych stwierdzono, że zasadne jest twierdzenie, że RP przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze. BAS przygotowało opinię na wniosek posła Mularczyka.

 18 września

 - Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzję władz Warszawy z 2013 r. w sprawie ul. Poznańskiej 14. Nieruchomość ta została wtedy przekazana w użytkowanie wieczyste spadkobiercy dawnych właścicieli.

 Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki mówił, że decyzja z 2013 r. została wydana z rażącym naruszeniem prawa m.in. ze względu na brak należytej staranności prezydenta stolicy przy ustaleniu stanu faktycznego sprawy. Dodał, że że decyzja uchylająca ws. reprywatyzacji Poznańskiej 14 otwiera drogę dla lokatorów do odszkodowań na drodze cywilnej.

 19 września

 - Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu karnego rozszerzający granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal, czy ogrodzony teren.

 - Resort spraw zagranicznych będzie zbierał ekspertyzy w sprawie reparacji wojennych i zapewne zamawiał kolejne, także u ekspertów zagranicznych - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski. Jak dodał, możliwe jest też zapytanie ws. reparacji ekspertów niemieckich.

 21 września

 - PO złożyło zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ws. kampanii "Sprawiedliwe Sądy". Kampania "Sprawiedliwe sądy", która - w zamyśle jej autorów - miała przybliżyć polskiej i zagranicznej opinii publicznej cele i szczegóły reformy sądownictwa w Polsce, organizowana jest przez Polską Fundację Narodową. W jej ramach na ulicach polskich miast pojawiły się m.in. billboardy z hasłem "Niech zostanie tak jak było. Czy na pewno tego chcesz?". Opozycja zarzucała Fundacji, że za państwowe pieniądze realizuje przekaz Prawa i Sprawiedliwości.

 23 września

 - Szef BBN Paweł Soloch podjął decyzję o natychmiastowym rozwiązaniu umowy o pracę z płk. Czesławem Juźwikiem, ekspertem w Departamencie Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, po uzyskaniu informacji o jego służbie w WSW w latach 1983-90.

 25 września

 - Prezydent Andrzej Duda poinformował o przygotowaniu projektów o Krajowej Rady Sądownictwa oraz o Sądzie Najwyższym. W projekcie o KRS zaproponował mechanizm zakładający, że jeśli w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze większością 3/5 głosów osób do KRS, wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent.

 Projekt o SN wprowadza możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, zapis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników.

 26 września

 - Prezydenckie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym zostały złożone do Sejmu.

 - Chcemy zająć się sprawą reparacji i rozmawiać na ten temat z niemieckim rządem - powiedziała premier Beata Szydło. Zapowiedziała, że w najbliższym czasie rząd przygotuje opinię w tej sprawie.

 28 września

 - Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzję władz Warszawy z 2010 r. w sprawie nieruchomości Marszałkowska 43 - drugiej badanej przez komisję kamienicy z lokatorami. Komisja uznała, że zwrot doprowadził do skutków rażąco sprzecznych z interesem społecznym.

 29 września

 - Prezydium klubu PiS zarekomendowało wydalenie posła Łukasza Rzepeckiego z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek, argumentowała, że ze strony posła było już wystarczająco dużo posunięć, które by wskazywały na to, iż bardziej staje po stronie opozycji, niż po stronie obozu rządzącego.

 W lipcu Rzepecki podczas sejmowej debaty wyraził swój sprzeciw wobec projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych autorstwa posłów PiS. Poseł nie wziął także udziału w głosowania nad ustawą o Sądzie Najwyższym; ustawa ta została później zawetowana (razem z ustawą o KRS) przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 PAŹDZIERNIK

 1 października

 - Poseł Łukasz Rzepecki został zawieszony w prawach członka PiS po tym, jak zagłosował za uchyleniem immunitetu Dominikowi Tarczyńskiemu (PiS). Wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie Tarczyńskiego do odpowiedzialności karnej był głosowany przez komisję regulaminową, spraw poselskich i immunitetowych w związku z prywatnym aktem oskarżenia złożonego przeciw posłowi PiS przez Marcina Kierwińskiego (PO), który zarzucił Tarczyńskiemu pomówienie.

 3 października

 - Sejmowa podkomisja do rozpatrzenia projektu zmian w ustawie o służbie zagranicznej opowiedziała się za wprowadzeniem poprawek, zakładających m.in. powołanie Rady Służby Zagranicznej. Składający się z przedstawicieli Sejmu, Senatu i prezydenta organ ma być ciałem doradczym szefa MSZ opiniującym m.in. nawiązanie i rozwiązanie stosunków pracy z pracownikami służby zagranicznej. Posłowie zaproponowali też poprawki umożliwiające delegowanie do pracy w służbie zagranicznej sędziów. Negatywne stanowisko ws. poselskich propozycji zajął resort dyplomacji. Rządowy projekt noweli zakłada m.in. wygaśnięcie - po 6 miesiącach od dnia wejścia w życie ustawy - stosunków pracy nawiązanych z członkami służby zagranicznej, chyba że przed upływem tego terminu zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.

 4 października

 - Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o powołaniu zespołu, który zajmie się aferą wyłudzeń kamienic w Krakowie. Według niego niewłaściwie przejęte mogły zostać dziesiątki krakowskich kamienic. Dodał, że z analizy dotychczas prowadzonych postępowań wynikają uderzające podobieństwa pomiędzy wyłudzeniami kamienic w Krakowie i w Warszawie. Nie wykluczył też konieczności rozszerzenia zakresu prac działającej przy MS komisji weryfikacyjnej, która bada decyzje reprywatyzacyjne w sprawach stołecznych nieruchomości.

 5 października

 - Przed komisją weryfikacyjną zeznawał b. wiceprezydent Warszawy odpowiadający m.in. za sprawy reprywatyzacyjne Jarosław Jóźwiak. Według niego prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz nie wiedziała, co działo się w poszczególnych sprawach reprywatyzacyjnych. Jóźwiak przekonywał też, że afera reprywatyzacyjna to efekt zaniechań w przygotowywaniu prawa. Komisja uchwaliła też kary o łącznej wysokości 19 tys. zł grzywny dla prezydent Warszawy za niestawienie się przed komisją.

 6 października

 - Szef MSZ Witold Waszczykowski przyjął rezygnację stałego przedstawiciela RP przy UE Jarosława Starzyka z pełnionej funkcji. Jak powiedział PAP Waszczykowski, ambasador umotywował swój wniosek względami osobistymi. Wcześniej portal Onet podał, że resort dyplomacji poprosił polskiego ambasadora przy Unii o rezygnację w związku z odnalezieniem dokumentów na jego temat w zbiorze zastrzeżonym IPN. Według portalu Starzyk miał pod koniec PRL podjąć współpracę ze służbami wojskowymi, a fakt ten zataił w swoim oświadczeniu lustracyjnym.

 - W Belwederze odbyło się trzecie spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim poświęcone reformie sądownictwa. Rozmowa dotyczyła prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

 7 października

 - Odbyła się Konwencja Solidarnej Polski; gościem honorowym był prezes PiS Jarosław Kaczyński. Obaj z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą podkreślali potrzebę jedności obozu Zjednoczonej Prawicy.

 8 października

 - W wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" prezydent Andrzej Duda stwierdził, że ataki na niego wychodzą głównie nie ze środowiska PiS, ale "jednego z koalicjantów PiS w ramach Zjednoczonej Prawicy". Dodał, że "te same osoby w 2011 r., zaraz po wyborach parlamentarnych, zdradziły PiS, próbowały rozbić klub parlamentarny PiS i partię", a później "wielokrotnie, publicznie i ostro atakowały śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w związku z podpisaniem Traktatu Lizbońskiego".

 9 października

 - CBA, działając na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, zatrzymało trzy osoby - b. urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości Marzenę K., b. dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej mec. Grzegorza M. i biznesmena Janusza P. - w związku m.in. z reprywatyzacją działki przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W 2012 r. miasto przyznało trójce zatrzymanych, którzy wcześniej nabyli roszczenia od spadkobierców, prawa do niezabudowanej działki na Pl. Defilad o wartości ok. 160 mln zł. Łączna liczba zatrzymanych w sprawie reprywatyzacji nieruchomości warszawskich osiągnęła 21 osób. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapewnił, że to nie koniec zatrzymań w tej sprawie.

 - W Warszawie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych tzw. Dziewiątki Bukaresztańskiej, zrzeszającej państwa wschodniej flanki NATO - Polskę, Rumunię, Bułgarię, Czechy, Słowację, Węgiry, Litwę, Łotwę i Estonię. Tematem spotkania była m.in. ocena rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-2017 praz polityka Sojuszu Północnoatlantyckiego wobec Moskwy.

 - Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu wniosek o zwołanie na 5 grudnia Zgromadzenia Narodowego w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości oraz przypadającą na ten dzień 150. rocznicą urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

 - Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z posłami PiS. Jednym z tematów rozmów były zbliżające się wybory samorządowe. Pytany po spotkaniu, czy będą zmiany w ordynacji do tych wyborów, odpowiedział, że jest "za wcześnie, by o tym mówić".

 - Poseł Zbigniew Gryglas odszedł z Nowoczesnej; wstąpił do klubu PiS.

 10 października

 - Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Bączek poinformował, że w czerwcu wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o przekazanie aneksu do raportu komisji weryfikacyjnej ds. WSI, jednak nie otrzymał w tej sprawie żadnej odpowiedzi. Według niego aneks powinien zostać ujawniony, zaś jego dysponentem powinien być szef SKW.

 - Prezydent Andrzej Duda otrzymał przygotowane przez PiS poprawki do prezydenckich projektów ustaw o SN i KRS.

 11 października

 - Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, odnosząc się do słów szefa SKW powiedział, że w sprawie aneksu do raportu ws. WSI Andrzej Duda na razie podtrzymuje decyzję śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który nie zdecydował się na jego ujawnienie.

 - Poseł Łukasz Rzepecki został wykluczony z klubu PiS.

 - Nowoczesna i PO złożyły wniosek o powołanie komisji śledczej ws. zbadania doniesień o inwigilowaniu polityków opozycji m.in. przez policję, po lipcowych protestach przeciwko reformie sądownictwa.

 - Prokuratura Regionalna we Wrocławiu postawiła zarzuty trzem osobom zatrzymanym ws. reprywatyzacji działki przy Chmielnej 70 w Warszawie. Zarzuty usłyszeli także b. zastępca dyrektora stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R. i jego matka, adwokat Alina D. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, zarzuty są związane z przyjęciem oraz wręczeniem korzyści majątkowej znacznej wartości w łącznej wysokości nie mniejszej niż 31 mln 410 tys. zł oraz obietnicą korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 2 mln 500 tys. zł. Wobec trójki zatrzymanych wrocławski sąd zastosował trzymiesięczny areszt.

 - Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki przedstawił założenia projektu ustawy, który ma rozwiązać problem reprywatyzacji, tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Są to m.in. ustanowienie zadośćuczynienia w wysokości do 20 proc. wartości utraconego mienia, zakazu zwrotów w naturze oraz kamienic z lokatorami, a także roczny termin zgłaszanie roszczeń. Poparcie dla propozycji Jakiego wyraziła premier Beata Szydło.

 12 października

 - Szef MS Zbigniew Ziobro zapowiedział powołanie zespołu prokuratorskiego ds. analizy spraw związanych z wyłudzaniem nieruchomości na terenie Łodzi. Kwestia ta nie dotyczy tylko i wyłącznie Warszawy - zauważył.

 13 października

 - B. poseł PiS Łukasz Rzepecki przeszedł do klubu Kukiz'15.

 - Prezydent Andrzej Duda wziął udział w dwudniowym szczycie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w węgierskim mieście Szekszard. Przedmiotem rozmów były m.in. przyszłość UE oraz euroatlantycka integracja krajów bałkańskich.

 16 października

 - CBA złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie jednego z byłych dyrektorów Autosanu, który miał złożyć ofertę w przetargu na autobusy dla wojska, ale spóźnił się o 20 minut. Według ustaleń kontrolerów Biura sanocki Autosan wygrałby zapewne przetarg, gdyby jego oferta została złożona prawidłowo.

 17 października

 - Z jednodniową wizytą w Polsce przebywał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Po spotkaniu z tureckim przywódcą prezydent Andrzej Duda zadeklarował poparcie dla starań Ankary o członkostwo w UE. Przedmiotom rozmów były również m.in. polsko-turecka współpraca gospodarcza i wojskowa. Z Erdoganem spotkali się także marszałkowie Sejmu i Senatu.

 18 października

 - Szef MSZ Witold Waszczykowski udał się z trzydniową wizytą do Azerbejdżanu, Gruzji i Armenii, której celem było podkreślenie znaczenia Kaukazu Południowego w polskiej polityce zagranicznej.

 - Prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem przed jego wizytą w Moskwie. Wśrod tematów znalazły się m.in. sytuacja w Donbasie oraz propozycja Rosji w sprawie rozmieszczenia we wschodniej części Ukrainy sił pokojowych ONZ.

 20 października

 - Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości opublikowano projekt "dużej ustawy reprywatyzacyjnej" stworzonej na bazie założeń przygotowanych przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego.

 - Odbyło się czwarte spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim ws. ustaw reformujących sądownictwo. Po rozmowie rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński przyznał, że prezydent ma zastrzeżenia do części poprawek PiS. Jak dodał, swoje uwagi do nich przekazał Kaczyńskiemu na piśmie. Poprawki PiS do prezydenckich projektów krytycznie oceniała doradczyni prezydenta, działaczka opozycji okresu PRL Zofia Romaszewska. Według niej poprawki sprawiają, że sytuacja "niemalże wraca do stanu pierwotnego", czyli sprzed prezydenckich wet do ustaw ws SN i KRS autorstwa PiS. Przekonanie, że "wszystko idzie ku porozumieniu" wyraziła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 21 października

 - Prezes PiS J.Kaczyński oświadczył na konferencji prasowej liderów Zjednoczonej Prawicy, że Zjednoczona Prawica jest ciągle razem. Wyraził też przekonanie, że w jedności obozu uczestniczy także prezydent Andrzej Duda.

 - Na konwencji w Łodzi Platforma Obywatelska ogłosiła program - "totalną propozycję", która - zdaniem przewodniczącego Grzegorza Schetyny - pozwoli odsunąć PiS od władzy. Wśród postulatów znalazły się decentralizacja państwa, wzmocnienie finansowe samorządów, przywrócenie filaru kapitałowego systemu emerytalnego, wyższe zarobki i emerytury.

 23 października

 - Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która stopniowo zwiększa wydatki obronne do co najmniej 2,5 proc. PKB.

 - Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński przedstawił założenia projektu ustawy o jawności życia publicznego. Wśród nich znalazły się m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym, nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych, a także ochrona prawna dla osób informujących o nieprawidłowościach.

 24 października

 - Premier Beata Szydło zapowiedziała, że w ciągu najbliższych kilkunastu dni poinformuje o zmianach w rządzie. Zaznaczyła, że decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

 - Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że w sprawie nakładanych na nią przez komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji kar finansowych za niestawiennictwo będzie odwoływać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Jestem przekonana, że wygram - zaznaczyła.

 - TK uznał za konstytucyjne zaskarżone przez rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara przepisy trzech ustaw o TK z 2016 r. dot. m.in. włączenia do orzekania trzech sędziów wybranych w grudniu 2015 r. - czego odmawiał b. prezes TK Andrzej Rzepliński.

 25 października

 - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił pierwszą z grzywien nałożonych na Hannę Gronkiewicz-Waltz przez komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji za nieusprawiedliwione niestawiennictwo. W uzasadnieniu sąd stwierdził, że w ustawie o komisji "brak jest przepisu, który pozwalałby ukarać grzywną organ reprezentujący stronę lub piastuna organu". W obecnym stanie prawnym ewentualna grzywna mogła być nałożona tylko na stronę, czyli na m.st. Warszawę - dodano. Szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki zapowiedział skargę kasacyjną do NSA.

 - Przebywający z dwudniową wizytą w Polsce przedstawiciele Komisji Weneckiej spotkali się z posłami z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Tematem rozmowy było nowe Prawo o prokuraturze, na temat którego KW ma przygotować wkrótce opinię. Przedstawiciele KW spotkali się też w Warszawie z przedstawicielami m.in. Naczelnej Rady Adwokackiej.

 27 października

 - W ciągu dwóch tygodni instytucje takie jak m.in. MON, MSZ, IPN, GUS, ZUS przeprowadzą w swoich zasobach kwerendę dokumentów, które mogą być przydatne w pracach zespołu ds. reparacji kierowanego przez posła Arkadiusza Mularczyka - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.

 - Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera poinformował, że otrzymał od ministra infrastruktury i budownictwa decyzję, przekazującą do jego dyspozycji plac Piłsudskiego w Warszawie. Sprzeciw wobec tej decyzji wyraziła prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 - Specjalny sprawozdawca ONZ Diego Garcia-Sayan, przebywający w Polsce na wydane w ub.r. zaproszenie polskich władz, ocenił, iż niezależność wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest zagrożona wskutek zmian podejmowanych przez władze po wyborach w 2015 r. To na razie osobista ocena wysłannika ONZ, który ma prawo ocenę wydać, a my mamy prawo się z nią nie zgodzić - skomentował jego opinię szef MSZ Witold Waszczykowski.

 28 października

 - Premier Beata Szydło poinformowała PAP, że rząd podejmie starania, by "ocalić od ocenzurowania" pomnik papieża Jana Pawła II w gminie Ploermel we Francji w Bretanii, z którego - postanowieniem Rady Stanu, najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji - ma zostać usunięty krzyż. Zaproponujemy przeniesienie go do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej - zapowiedziała Szydło.

 30 października

 - Poseł Sylwester Chruszcz opuścił klub Kukiz'15 i wstąpił do koła "Wolni i Solidarni".

 - Szef MSZ Witold Waszczykowski spotkał się z nowo mianowanym holenderskim ministrem spraw zagranicznych Halbem Zijlstrą; tematem rozmów były m.in. kwestie europejskie, relacje z Rosją oraz listopadowy szczyt Partnerstwa Wschodniego.

 - KRS postanowiła nie powoływać asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości. Jak poinformował rzecznik Rady Waldemar Żurek, wobec wszystkich 265 kandydatów wyrażono skuteczny sprzeciw w związku z niespełnianiem kryteriów ustawowych. Szef MS Zbigniew Ziobro ocenił, że decyzja KRS pokazała, że instytucja ta wymaga zmiany.

 31 października

 - Komisja weryfikacyjna badała przez 8 godzin reprywatyzację warszawskiej nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 - kolejnej kamienicy z lokatorami. Mieszkała tam działaczka ruchu lokatorskiego Jolanta Brzeska, która zginęła w 2011 r. w niewyjaśnionych okolicznościach; dowody wskazują na zabójstwo. Przed komisją zeznawała m.in. córka działaczki Magdalena Brzeska oraz b. sekretarz m.st. Warszawy z ramienia PiS Mirosław Kochalski, który w 2006 r. podpisał decyzję zwrotową.

 LISTOPAD

 2 listopada

 - Szef MSZ Witold Waszczykowski poinformował, że uruchomione zostały procedury, które nie dopuszczą ludzi, zachowujących skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski; potem w mediach pojawiło się m.in. nazwisko szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wiatrowycza.

 4 listopada

 - Polska Razem i Republikanie wraz z przedstawicielami środowisk wolnościowych i samorządowych utworzyły nowe ugrupowanie pod nazwą Porozumienie; na czele nowej formacji stanął wicepremier Jarosław Gowin.

 6 listopada

 - Na polecenie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza do resortu wezwany został attache obrony Niemiec, chodziło o wypowiedź minister obrony Niemiec Ursuli von der Leyen o wspieraniu demokratycznego oporu w Polsce.

 10 listopada

 - Szef BBN Paweł Soloch poinformował, że 11 listopada prezydent Andrzej Duda nie wręczy nominacji generalskich; prezydent mówił, że zostaną one wręczone, kiedy modernizacja i rozwój polskiej armii zostaną w odpowiedni sposób zaplanowane.

 10 listopada

 - Wiceszef kancelarii Prezydenta Paweł Mucha i polityk PiS Stanisław Piotrowicz doszli do porozumienia w sprawie prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN; przedmiotem ustaleń były poprawki zaproponowane przez PiS do propozycji Andrzeja Dudy, prezydent miał zastrzeżenia.

 11 listopada

 - "Każdy spór choćby nawet najbardziej zdecydowany, musi być sporem, który biegnie ku dialogowi i ku szukaniu płaszczyzny porozumienia" - mówił w Święto Niepodległości prezydent Andrzej Duda. Tego dnia prezydent odznaczył Orderem Orła Białego: ks. Bernarda Czerneckiego, Franciszka Pieczkę i Andrzeja Pityńskiego. W uroczystościach rocznicowych na pl. Piłsudskiego udział wziął szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

 - Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości, wśród transparentów niesionych przez manifestujących pojawiły się hasła: "Europa będzie biała albo bezludna", "Biała Europa braterskich narodów".

 - Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką; przywódcy zapowiedzieli spotkanie delegacji prezydenckiego Komitetu Konsultacyjnego w kontekście planowanej wizyty Dudy w Charkowie.

 13 listopada

 - Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie ma w naszym kraju miejsca ani zgody na ksenofobię, chorobliwy nacjonalizm i antysemityzm, według niego nie można postawić znaku równości między patriotyzmem i nacjonalizmem; prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że na Marszu Niepodległości doszło do incydentów niedopuszczalnych, ale to był margines marginesu, nie wykluczył prowokacji.

 17 listopada

 - W Krakowie zebrał się Komitet Konsultacyjny Prezydentów Polski i Ukrainy; według Kancelarii Prezydenta RP obie strony wspólnie uzgodniły, że zakaz poszukiwań i ekshumacji na terytorium Ukrainy powinien zostać zniesiony.

 20 listopada

 - Prezydent Andrzej Duda w Atenach rozmawiał z greckimi przywódcami m.in. o reparacjach wojennych od Niemiec; była to pierwsza od 19 lat wizyta polskiego prezydenta w Grecji.

 23 listopada

 - W Paryżu premier Beata Szydło spotkała się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem; jak relacjonował francuski przywódca, rozmowa polegała na omówieniu "delikatnej kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce".

 23 listopada

 - Poseł PO Rafał Trzaskowski został wspólnym kandydatem Platformy i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy.

 24 listopada

 - PO złożyła w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło; lider Platformy Grzegorz Schetyna zarzucił rządowi m.in. brak reakcji na ksenofobiczne i rasistowskie hasła w czasie Marszu Niepodległości 11 listopada;

 24 listopada

 - Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz postanowił wycofać wnioski o awanse generalskie.

 25 listopada

 - Katarzyna Lubnauer została przewodniczącą Nowoczesnej, w wyborach pokonała dotychczasowego lidera partii Ryszarda Petru.

 GRUDZIEŃ

 4 grudnia

 - Szef MON Antoni Macierewicz przesłał BBN nową propozycję dotyczącą systemu kierowania i dowodzenia sił zbrojnych; w odpowiedzi Biuro wyraziło satysfakcję, że resort obrony dąży do kompromisu;

 5 grudnia

 - W 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego odbyło się Zgromadzenie Narodowe; prezydent Andrzej Duda mówił w orędziu, że nadeszła pora, by istotą życia publicznego przestało być wyniszczające starcie wrogich plemion; stulecie niepodległości to w jego ocenie szansa na odbudowanie poczucia wspólnoty;

 7 grudnia

 - Beata Szydło zrezygnowała z funkcji premiera; Komitet Polityczny PiS przyjął jej rezygnację i wysunął kandydaturę na szefa rządu dotychczasowego wicepremiera Mateusz Morawieckiego.

 - Wcześniej Sejm odrzucił wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności dla rządu; prezentując go szef PO Grzegorz Schetyna mówił, że premierem powinien być prezes PiS Jarosław Kaczyński, bo prawdziwy rząd i tak jest na Nowogrodzkiej; premier Beata Szydło oceniła natomiast, że wniosek ten służył tylko tym, którzy myślą o destabilizowaniu sytuacji w kraju.

 8 grudnia

 - Prezydent przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego; prezydent podziękował Szydło za dotychczasową pracę i wyraził nadzieję, że współpraca z Morawieckim będzie "przynajmniej tak dobra" jak z Szydło.

- Sejm uchwalił prezydenckie ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa; zgodnie z nowymi przepisami SN będzie z udziałem ławników badał skargi nadzwyczajne na prawomocne wyroki sądów od 1997 r.; Sejm będzie wybierał 15 członków KRS będących sędziami.

 - BBN poinformowało, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego cofnęła szefowi departamentu w Biurze gen. bryg. Jarosławowi Kraszewskiemu dostęp do informacji niejawnych.

 11 grudnia

 - Prezydent Andrzej Duda powołał rząd Mateusza Morawieckiego; nowy premier, który urząd objął po Beacie Szydło, został jednocześnie powołany na szefa resortu finansów i rozwoju, były premier Beata Szydło została wicepremierem, skład reszty Rady Ministrów nie uległ zmianie.

 12 grudnia

 - Premier Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie expose; zapowiedział kontynuację polityki społecznej i skokowy wzrost wydatków na służbę zdrowia, do poziomu 6 proc. PKB w ciągu najbliższych kilku lat; mówił, że rząd szanuje postanowienia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ws. Puszczy Białowieskiej; zapowiedział też "zero tolerancji" dla przemocy oraz równość szans dla kobiet.

 - Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Morawieckiego.

 13 grudnia

 - Prezydent Andrzej Duda odwiedził Charków; z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką uzgodnili, że podejmą działania na rzecz jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji.

 14 grudnia

 - Sejm uchwalił zmiany w ordynacji wyborczej autorstwa PiS, które przewidują m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczona od wyborów samorządowych w 2018 r. i wskazywanie przez ministra spraw wewnętrznych kandydatów na komisarzy wyborczych i szefa Krajowego Biura Wyborczego.

 14-15 grudnia

 - Premier Mateusz Morawiecki wziął po raz pierwszy udział w unijnym szczycie w Brukseli; rozmawiał m.in. z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premier Wielkiej Brytanii Theresą May.

 19 grudnia

 - Prokuratura Krajowa poinformowała, że kieruje do marszałka Senatu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta; w razie jej uzyskania senator PiS usłyszy zarzuty ws. trzech przestępstw o charakterze korupcyjnym.

 - Senator Kogut został zawieszony w prawach członka PiS

 20 grudnia

 - Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu art. 7 traktatu unijnego wobec Polski; KE daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności; premier Mateusz Morawiecki odpowiedział, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest w Polsce konieczna, a w dialogu między Warszawą a KE potrzebna jest otwartość i uczciwość.

 - Prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o podpisaniu ustaw o SN i KRS; przekonywał, że wprowadzone rozwiązania będą służyły usprawnieniu wymiaru sprawiedliwości.

 - Senator Kogut na ręce marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego złożył rezygnację z immunitetu.

 21 grudnia

 - Przeszukane zostało warszawskie mieszkanie, a dzień później dom w Koszalinie posła PO i sekretarza generalnego Platformy Stanisława Gawłowskiego. Miało to związek z podejrzeniem m.in. przyjęcia przez niego łapówek w czasie, kiedy pełnił funkcję wiceministra środowiska w rządach PO-PSL.

 Prokuratura zamierza postawić Gawłowskiemu zarzuty popełnienia pięciu przestępstw, w tym trzech o charakterze korupcyjnym. W związku z tym prokurator generalny wystąpił do Sejmu z wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, a także na zatrzymanie i zastosowanie tymczasowego aresztu wobec posła PO.

 - W Warszawie odbyły się polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe; premierzy Polski Mateusz Morawiecki i Wielkiej Brytanii Theresa May wyrazili wolę dalszej bliskiej współpracy, pomimo planowanego Brexitu;

 - Senat przyjął nowelę Kodeksu wyborczego z poprawkami; jedna z nich umożliwia głosowanie korespondencyjne osobom niepełnosprawnym.

 22 grudnia

 - Prokuratura Krajowa skierowała do Marszałka Senatu wniosek o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senatora Macieja Grubskiego (PO) w celu postawienia mu czterech zarzutów. Dotyczą one wpływu na jeden z przetargów dla wojska i trzech oświadczeń majątkowych senatora z lat 2011-12.

 - Komisja weryfikacyjna uznała, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 r. ws. nieruchomości przy Noakowskiego 16, została podjęta z naruszeniem prawa. Komisja zobowiązała też beneficjentów reprywatyzacji do zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w wysokości ponad 15 mln zł.

Chodzi o nieruchomość, do której część praw nabył w 2003 r. m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Andrzej.

Czytaj więcej