Czytasz: Kaczyński w Katowicach: "Wara od naszych dzieci"

Kaczyński w Katowicach: "Wara od naszych dzieci"

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym zorganizowano regionalną konwencję Prawa i Sprawiedliwości.

13:15 Znamy kandydatów PiS do Parlamentu Europejskiego ze Śląska: 

1. Jadwiga Wiśniewska
2. Grzegorz Tobiszowski
3. Izabela Kloc
4. Bolesław Piecha
5. Waldemar Andzel
6. Andrzej Sośnierz
7. Józef Kubica
8. Wioletta Koper-Staszowska
9. Bożena Szydlik
10. Stanisław Szwed

13:10 - Czas skończyć z lewicowo-liberalną ideologią, bo cóż ona przyniosła dobrego w Europie? Kryzysy migracyjne, Brexit? Te wybory będą bardzo ważne - musimy się tym platformiano-liberalnym inicjatywom przeciwstawić. To my jesteśmy najbardziej europejską partią w Polsce! - zapewniała Wiśniewska.

13:05 Jadwiga Wiśniewska wspomniała konferencję klimatyczną COP24, która - w jej ocenie - zakończyła się "wielkim sukcesem". Kolejnym sukcesem regionu jest jej zdaniem fakt, że w Gliwicach odbędzie się Eurowizja dla dzieci.

13:00 - Jesteśmy w Parlamencie Europejskim mniejszością, ale wygrywamy bo jesteśmy nieustępliwi - tak było m.in. z ciepłownictwem sieciowym. Zyskamy na nie dodatkowe środki, a to też wpłynie na powietrze, jakim oddychamy - mówi europarlamentarzystka PiS.

12:56 Wiśniewska krytykuje poprzednie rządy na czele z premierem Donaldem Tuskiem. - Przypominali sobie o Śląsku zawsze tylko przed wyborami. To oni zamykali kopalnie, to oni zostawili przemysł górniczy na skraju katastrofy. Wiemy, jak ważna jest polityka klimatyczna, ale wiemy też, jak ważne jest nasze bezpieczeństwo energetyczne. Ale chcemy oddychać czystym powietrzem, rząd wprowadził program walki ze smogiem i to nasz rząd jako pierwszy realnie walczy z tym programem - mówi Jadwiga Wiśniewska.

12:52  - Jeździmy do Brukseli pracować dla Polski, a nie na nią donosić jak nasi konkurenci polityczni. Chcemy, by polskim rodzinom żyło się lepiej, dzięki programom rządu to Polska stała się w Europie liderem w wyprowadzaniu dzieci z ubóstwa. Nie wysyłamy naszych dzieci na szczaw i mirabelki! - mówi Jadwiga Wiśniewska.

12:50 Głos zabrała europarlamentarzystka Jadwiga Wiśniewska. - Nasze województwo jest jak Unia Europejska, zróżnicowane, ale też jednorodne bo mamy wspólny fundament - to wiara i umiłowanie Ojczyzny. To dla mnie wielkie wyróżnienie stać na czele biało-czerwonej drużyny do Europarlamentu, idziemy tam z Deklaracją Europejską pewni, że Unia Europejska może się rozwijać, chcemy silnej Polski w silnej, zjednoczonej Unii Europejskiej.

12:48 - Śląsk jest potrzebny Polsce, Polska jest potrzebna Waszej ziemi. Polska jest potrzebna Europie i Europa, Unia Europejska jest potrzebna Polsce, bo w jej realiach będziemy mogli realizować swoje interesy - zakończył swoje wystąpienie prezes Rady Ministrów.

12:43 Morawiecki wyraża nadzieję, na wejście kandydatów do Europarlamentu ze śląskiej listy. -  Wszyscy oni zapewnią, że interesy Polski będą strzeżone, a nie lekceważone. Opowieść o Polsce, która może się wyrwać z okowów imposybilizmu jest realizowana na naszych oczach. Dbamy o interesy Polski, ale tym samym o interesy całej Europy. I takiego wyścigu nam trzeba: wyścigu technologicznego, a nie ścigania się w nowinkach ideologicznych - dodaje premier.

12:40 Premier mówi o emisji dwutlenku węgla.

- Holandia, Niemcy, Belgia, Finlandia, Irlandia - te wszystkie kraje, które wytykają nas czasem palcami emitują ciągle więcej CO2 na głowę jednego mieszkańca niż Polska. To tu, w Katowicach, rozmawialiśmy o tym i podpisaliśmy 3 miesiące temu rulebook podczas obrad - przypomina Morawiecki.

12:37 Morawiecki: - Mamy 14% wzrost produktywności, a Niemcy-Francja 1-3%. Czyż nie o to nam chodziło? To jest prawdziwe dążenie do rozwoju europejskiego i jesteśmy coraz bliżej takiego poziomu poprzez model rozwoju, który przyjęliśmy. Czy to przypadek, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości mamy jeden z najwyższych przyrostów produkcji przemysłowej i wzrostu gospodarczego?

12:32 Głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. - Ten region jest motorem rozwoju całej Polski. Śląsk musi być Doliną Krzemową Polski i Europy - mówi. - Zachowaliśmy perłę przemysłu, polskie górnictwo, energetykę opartą o górnictwo, ale jednocześnie potrafiliśmy rozwijać nowe technologie, nowe struktury przemysłu, nowe firmy. To wielka zasługa Ślązaków.

12:28 Prezes PiS wspomniał, że partię przed wyborami czeka ciężka praca. - Sondaże mamy dobre, ale to nie sondaże i nie socjologowie wygrywają wybory - mówił.

12:23 Kaczyński: - Wiemy, gdzie jest Polska, że Polska jest w Unii Europejskiej i nie ma alternatywy, nie ma innej możliwości. Ale warto zapytać, dlaczego jesteśmy w Unii - właśnie po to, żeby w sercu Europy był europejski poziom życia - mówi prezes PiS.
Kaczyński wspomniał też o kontrowersjach wokół węgla. - Jest sprawa klimatu, ale nie możemy też zniszczyć czegoś, co daje nam niezależność energetyczną i co jest fundamentem Śląska. I dlatego wybieramy rozsądną drogę - tłumaczy Kaczyński.

12:20 Prezes PiS mówił o zmianach na rynku pracy. - Teraz jest rynek pracobiorcy, wykonaliśmy to zadanie. 6 mld zł na drogi lokalne - to też element tego programu.  Jesteśmy na ziemi śląskiej. To szczególna ziemia, słynie z etosu pracy, ziemia która jest dzisiaj znowu sercem polskiej gospodarki, przez chwilę straciła tą pozycję, ale teraz znów ją odzyskała - tu są uczelnie, nowe technologie, innowacje - mówi Jarosław Kaczyński.

12:15 Jarosław Kaczyński: - Muszę podziękować za szczerość wiceprezydentowi Warszawy, który postawił sprawę jasno. Nie chodzi o żadną tolerancję, chodzi o afirmację związków jednopłciowych, by miały prawo do adopcji dzieci. Tu mówimy "nie". Wara od naszych dzieci - mówił w pierwszych słowach Jarosław Kaczyński.

- Polska jest sercem Europy, naszym planem jest to, aby w sercu Europy uzyskać europejski poziom życia dla Polaków - to jest nasza europejskość. To przede wszystkim płace i wysokość świadczeń społecznych. 

12:10 Konwencja rozpoczęła się od przywitania gości, wśród których jest premier RP Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Za chwilę zabierze głos prezes PiS.

W trakcie konwencji poznamy kandydatów PiS do Parlamentu Europejskiego z województwa śląskiego, głos zabierze też premier Mateusz Morawiecki oraz prezes partii Jarosław Kaczyński.