Czytasz: Jutro na rynku w Raciborzu pojawi się Mikołaj

Jutro na rynku w Raciborzu pojawi się Mikołaj

Na tutejszym rynku trwa kiermasz świąteczny, a wraz z nim mnóstwo atrakcji.

Ręcznie robione zabawki, ozdoby choinkowe, szkatułki, biżuteria, rzeźbione aniołki oraz smakowite sery, ciasta i wędliny – na raciborskim rynku rozpoczął się kiermasz rękodzieła i wyrobów regionalnych. Zamontowany jest już namiot sferyczny, karuzela, zimowe kino, a w weekend odbędą się dodatkowe atrakcje.

Miasto świętuje 800-lecie

W Raciborzu, mieście, które w tym roku obchodzi jubileusz 800-lecia nadania praw miejskich, poczuć można już iście świąteczny klimat. Bajkowo przyozdobiony rynek, a na nim drewniane kramy, karuzela, duży namiot sferyczny przypominają, że Boże Narodzenie już niedługo.

Kilka dni temu kupcy rozłożyli tu kramy z ozdobami świątecznymi, zabawkami i słodyczami. Są również ciepłe pączki i grzane wino. Wczoraj dołączyli do nich rękodzielnicy.

- Na raciborskim jarmarku jestem po raz drugi. Lubię tu przyjeżdżać, ze względu na wspaniałą atmosferę, sympatycznych organizatorów i duże zainteresowanie moimi wyrobami – mówi z entuzjazmem pani Małgorzata z Gliwic, która oferuje mnóstwo kolorowych, szydełkowych ozdób.

- Wszystko robię sama, to mój sposób na relaks po pracy. Zaczęła od szydełkowania koszyków, a że święta Bożego Narodzenia tuż, tuż, przygotowałam kilka bombek i innych świątecznych ozdób z kordonki i bawełnianego sznurka – dodaje rękodzielniczka.

Świąteczne ozdoby znaleźć można także przy straganie pani Marii z Raciborza. Oferuje piękne stroiki, kompozycje, lampiony, a w szczególności wianki. Swoje prace wykonuje z ekologicznych materiałów, albo przedmiotów codziennego użytku. Florystka z pasji i zamiłowania rękodziełem zajmuje się od 4 lat.

- Drugi raz uczestniczę w jarmarku w Raciborzu. Bardzo mi się podoba. Mam nadzieję, że pogoda i odwiedzający nasze kramy i tym razem dopiszą. Klimat jest super, atrakcje jakie przygotowali organizatorzy również, serdecznie zachęcam do udziału – przyznaje Maria Mordeja.

Zmęczeni zimową aurą ogrzać się mogą w namiocie sferycznym, gdzie do niedzieli zaplanowano wyświetlanie bajek dla dzieci i ciekawe produkcje filmowe w ramach zimowego kina. Dla najmłodszych dostępna jest też darmowa karuzela.

Mikołaj na rynku

Kulminacja atrakcji nastąpić ma w sobotę. Na Rynek zawita św. Mikołaj ze strażakami. W niedzielę odbędzie się wielkie gotowanie świątecznych potraw (przyp. red. ok 3000 darmowych porcji dla mieszkańców). Nie zabraknie również dobrej muzyki i występów artystycznych.

Czytaj więcej