Czytasz: Jubileuszowa edycja Memoriału Kamili Skolimowskiej ponownie na Stadionie Śląskim

Jubileuszowa edycja Memoriału Kamili Skolimowskiej ponownie na Stadionie Śląskim

10. edycja memoriału zostanie zorganizowana 14 września 2019.

Memoriał Kamili Skolimowskiej będzie okazją do sprawdzenia formy lekkoatletów przed startem w mistrzostwach świata. Marszałek Jakub Chełstowski oraz Robert Skolimowski, prezes Fundacji Kamili Skolimowskiej, podpisali dziś list intencyjny, który zakłada organizację jubileuszowej edycji na Stadionie Śląskim. Wstęp na zawody będzie bezpłatny.

- Udowadniamy, że Stadion Śląski staje się stolicą polskiej lekkoatletyki. Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że trafiają tu najważniejsze imprezy w kraju. Jesteśmy dumni z tego, że województwo śląskie może pochwalić się tak dobrym obiektem i tak dobrym klimatem dla rozwoju lekkiej atletyki. W wydarzeniach takich jak Memoriał Kamili Skolimowskiej widzimy też bardzo duży potencjał promocyjny dla województwa, który dodatkowo wspiera rozwój sportu w regionie – mówił podczas konferencji marszałek Jakub Chełstowski.

W 2019 roku minęło dziesięć lat od śmierci Kamili Skolimowskiej. Najmłodsza polska mistrzyni olimpijska odeszła w lutym 2009 roku podczas zgrupowania w Portugalii, gdzie przygotowywała się do kolejnych startów. Tegoroczny mityng poświęcony jej pamięci będzie ostatnią okazją do spotkania się z polskimi lekkoatletami udającymi się na mistrzostwa świata do Kataru.

– Ubiegłoroczny Memoriał rozgrywany na Stadionie Śląskim był niezwykle udany i chętnie tu wracamy. Zresztą muszę przyznać, że atmosfera podczas naszych zawodów zawsze jest świetna, jest jak spotkanie rodziny – powiedział Robert Skolimowski. – Zwykle podczas Memoriału mamy przyjemność gratulować naszym medalistom po powrocie z najważniejszych zawodów w sezonie. W tym roku, z racji nietypowego terminu mistrzostw świata, jest odwrotnie – start na Stadionie Śląskim będzie dla nich jedną z ostatnich okazji sprawdzenia formy przed imprezą docelową. Postanowiliśmy więc, że podczas Memoriału, razem ze wspaniałą śląską publicznością, pięknie i uroczyście ich pożegnamy przed wyjazdem do Doha – dodał Skolimowski.

Mistrzostwa Świata 2019 odbędą się w dniach 28 września - 6 października. Z Chorzowa reprezentanci Polski udadzą się bezpośrednio do Belek w Turcji, gdzie będą szlifować formę przed mistrzostwami.

– Kiedy zaczynałam starty w sztafecie w 2012 roku zajmowałyśmy zwykle ostatnie pozycje, walczyłyśmy o awanse do finałów. Teraz to my stanowimy czołówkę światową, walczymy jak równy z równym na mistrzostwach świata, teraz obroniłyśmy tytuł mistrzyń Europy w hali. Mam nadzieję, że podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio zdobędziemy ten upragniony medal, którego brakuje nam w kolekcji – powiedziała Justyna Święty-Ersetic. – Podczas ostatniego Memoriału na Stadionie Śląskim czułam się jakbym była na mistrzostwach świata czy Europy. Było to fantastyczne uczucie i mam nadzieję, że w tym roku trybuny będą znowu pełne. Uwielbiam startować na polskiej ziemi, pokazuję wtedy tzw. „pazura”, daję z siebie jeszcze więcej i na pewno będzie też tak w tym roku – dodała złota medalista halowych mistrzostw Europy w sztafecie 4x400 m.

Czytaj więcej