Czytasz: Miliony na naprawę szkód górniczych

Miliony na naprawę szkód górniczych

"Cieszę się, że wszystkie związane z tym problemy rozwiązujemy między sobą, bez udziału sądów i instytucji zewnętrznych".

Jastrzębska Spółka Węglowa przeznaczy w tym roku ponad 92 mln zł na naprawę szkód, spowodowanych działalnością kopalń spółki. Zaplanowano ponad tysiąc działań naprawczych zarówno w budynkach, jak i np. infrastrukturze drogowej - wynika z informacji JSW.

- W stosunku do ubiegłego roku we wszystkich kopalniach nastąpił wzrost w planowanych wydatkach na naprawę szkód górniczych niemal o 40 procent - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

W poniedziałek w jastrzębskiej siedzibie spółki podpisano list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie naprawy szkód górniczych w gminie Pawłowice, gdzie działa, należąca do JSW, kopalnia Pniówek. W wyniku trudnej sytuacji finansowej, w jakiej kilka lat temu znalazła się JSW, w gminie narosły opóźnienia w zakresie terminowej naprawy szkód, spowodowanych eksploatacją górniczą.

Szkody górnicze w Bytomiu:

Obecnie, w związku z poprawą sytuacji w górnictwie, zarząd JSW zadeklarował, że w latach 2018-2021 przeznaczy dodatkowe pieniądze na naprawę szkód górniczych na terenie gminy Pawłowice.

Wójt gminy Franciszek Dziendziel ocenił, że podpisany z zarządem JSW list intencyjny jest wyrazem chęci współpracy w najtrudniejszym obszarze, jakim są szkody górnicze - nieuniknione na terenie działania tak dużej kopalni.

- Cieszę się, że wszystkie związane z tym problemy rozwiązujemy między sobą, bez udziału sądów i instytucji zewnętrznych – podkreślił wójt Pawłowic.

Wśród obiektów przewidzianych do naprawy na terenie tej gminy znajdują się m.in. ulica Orla w Krzyżowicach i Pniówku, skrzyżowanie ul. Zwycięstwa z ul. Śląską w Krzyżowicach, ul. Wyzwolenia i ul. Zapłocie w Pawłowicach, a także budowa sali gimnastycznej przy szkole w Krzyżowicach oraz budowa strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyżowicach. Uzgodniono, że kopalnia będzie partycypowała w kosztach tych ostatnich przedsięwzięć. Wszystkie prace będą realizowane w ramach funduszu szkód górniczych kopalni Pniówek.

Podpisanie tego listu intencyjnego z samorządem Pawłowic to efekt polityki zarządu JSW. "We wrześniu 2017 r. zarząd spółki przyjął Strategię Zrównoważonego Rozwoju Grupy JSW do roku 2020, ściśle powiązaną ze strategią biznesową firmy. Staramy się być społecznie odpowiedzialnym sąsiadem i wnosić jak najwięcej pozytywnych wartości do relacji z otoczeniem, w którym żyjemy i pracujemy" - zapewnił wiceprezes JSW ds. strategii i rozwoju Artur Dyczko.

Wiceprezes przypomniał, że kopalnia Pniówek należy do najlepszych kopalń JSW i właśnie tam skoncentrowane są duże inwestycje.

- W związku z tym zależy nam na wzmocnieniu współpracy z gminą Pawłowice - zadeklarował Dyczko.

Przedstawiciele JSW podkreślają, że w ubiegłym roku, po dwóch latach przerwy, spółka wróciła do prestiżowego grona spółek RESPECT Index, a z tym wiąże się także społeczna odpowiedzialność za pracowników, ochronę środowiska i dobrą współpracę z samorządami.

- Szkody górnicze niestety będą, ale trzeba współpracować, dogadywać się i je likwidować. Wszystko po to, aby dobrze nam się razem żyło. Mamy dobre intencje, stąd to porozumienie – podsumował wiceprezes JSW ds. technicznych Tomasz Śledź.

(PAP)

autor: Marek Błoński

edytor: Anna Mackiewicz

Czytaj więcej