Czytasz: Jóźwik: jestem uzależniona od biegania

Jóźwik: jestem uzależniona od biegania

Śląskie trenuje na Śląskim. Joanna Jóźwik, biegaczka i lekkoatletka, mówi nam, co ją kręci w bieganiu i od czego powinni zacząć ci, którzy nigdy nie próbowali tego sportu.

Rozpoczęliśmy dziś cykl treningów z gwiazdami na Stadionie Śląskim. Zainaugurowaliśmy naszą akcję z wspaniałą trenerką Joanną Jóźwik. Pytamy, co słynna biegaczka i lekkoatletka myśli o bieganiu?

ŚLĄSKIE TRENUJE NA ŚLĄSKIM. ZACZYNAMY NASZĄ AKCJĘ!

Silesion.pl: Dla kogo jest bieganie? Są jakieś przeciwwskazania?

JAKI JEST ULUBIONY SPORT NASZYCH POLITYKÓW?

Joanna Jóźwik: Bieganie jest dla każdego! Ale trzeba też znać organizm i wiedzieć, na ile można sobie pozwolić. Przeciwwskazaniem mogą być np. problemy z sercem. Zanim zaczniemy przygodę z bieganiem, warto wcześniej się przebadać i sprawdzić, czy na pewno nic nam nie dolega. Często podczas uprawiania sportu mogą pojawić się dolegliwości, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Jeśli wykluczymy przeciwwskazania, wystarczy ubrać buty i w drogę.

Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

Trzeba zacząć od butów. Te nie muszą być drogie, ale na pewno powinny być wygodne. Na rynku jest tego sporo, więc łatwo coś wybrać dla siebie. Załóżmy buty do biegania, a nie do fitnessu czy koszykówki. Muszą mieć miękkie podeszwy, to ważne. Do tego ubranie, które oddycha, najlepiej ortalion. Zima także nie wyklucza nas z aktywności sportowej. Zakładamy czapkę, rękawiczki, szalik i możemy biegać.

Joanna Jóźwik mówi o Stadionie Śląskim. Zobacz:

Jesteśmy już ubrani. Co dalej?

Jeśli ktoś nigdy nie biegał, może obciążyć kolana, biodra i kręgosłup. Pojawi się kontuzja, która wykluczy na dłuższy czas. Dlatego zacznijmy spokojnie. Najlepiej od 20 minut treningu – biegniemy przez minutę i minutę maszerujemy. Potem wydłużamy czas treningu i dystanse. Oczywiście ważna jest rozgrzewka i rozciąganie po ćwiczeniach. Na pewno nie biegamy codziennie, bo po trzech dniach będziemy mieć zakwasy i nam się odechce. Co drugi dzień będzie optymalnie.

Dlaczego boimy się biegać? Bo to męczące? Nudne?

Dużo osób nie lubi aktywności fizycznej. Często jednak osoby z nadwagą decydują się właśnie na bieganie, bo to jest najprostszy ruch dla naszego ciała. Bieganie może się okazać nudne, ale wtedy trzeba inaczej popatrzeć na ten sport. Bo bieganie to dobry sposób na spędzanie czasu aktywnie.

Można przemyśleć wtedy wiele rzeczy, odpocząć od świata, zabrać ze sobą psa, który się ucieszy, że sobie pobiega. Można w ten sposób spędzić czas z przyjaciółmi, z którymi nie mamy kiedy się spotkać. A można też założyć słuchawki i odpocząć, jeśli dojdziemy już do takiego momentu, że bieganie przestanie nas męczyć, a zacznie relaksować.

Bieganie to dobry sport, by spalić kilogramy?

To jeden z najlepszych pomysłów, by spalić zbędne kilogramy i zadbać o sylwetkę. Można do tego dodać ćwiczenia na siłowni. Organizm się męczy i spala. A my na wiosnę cieszymy się wspaniałą sylwetką.

Co Ciebie kręci w bieganiu?

Ja jestem uzależniona od biegania. Najbardziej kręcą mnie zawody, gdzie mogę rywalizować i wpaść na metę jako pierwsza. To jest euforia, której nie doświadczyłam w żadnej innej dziedzinie. To jest tak wielka radość, kiedy się wbiega na metę! Amator, który podjął się biegania i wystartował w zawodach, powie mi to samo. Pierwszy start przynosi niezwykłe emocje, kiedy biega się z ludźmi, wspiera się nazwajem i ma się swój cel, np. przebiec dychę w 50 minut. Kiedy się pokona założony dystans to radość jest wielka, każdemu polecam to przeżycie.

***

Joanna Jóźwik. Pięciokrotna mistrzyni kraju na stadionie (dwa tytuły w biegu na 800 metrów – 2014 i 2015 oraz trzy tytuły w sztafecie 4 × 400 metrów – 2013, 2014 i 2015), brązowa medalistka mistrzostw Polski seniorów (2013). Na halowych mistrzostwach kraju zdobyła cztery srebrne medale (2011 – bieg na 400 metrów, 2014 – bieg na 800 m i sztafeta 4 × 400 metrów oraz 2015 – bieg na 800 m). Ma na swoim koncie także złote krążki młodzieżowych mistrzostw Polski oraz mistrzostw kraju w juniorskich kategoriach wiekowych. Jest twarzą marki Nike Running produkującej odzież sportową dla amatorskich i profesjonalnych biegaczy.

Czytaj więcej