Czytasz: Jolanta Kwaśniewska i "Oswajanie starości"

Jolanta Kwaśniewska i "Oswajanie starości"

03:15
W Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie powstał "Kącik Babci i Dziadka". Stworzyła go Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej

Dzięki Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza 2 w Częstochowie powstał  "Kącik Babci i Dziadka".

To trzecie tego typu miejsce dla seniorów, stworzone  przez tę Fundację. Pierwsze powstało w 2015 roku  w Domu Pomocy Społecznej im. św. Franciszka Salezego na Solcu w Warszawie. Kolejne w Domu Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” w Słupsku.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę tu dzisiaj być - przyznała Jolanta Kwaśniewska, która w piątek uroczyście przecięła symboliczną czerwoną wstęgę, otwierając salę, w której  pensjonariusze będą mogli spotykać się  w domowej atmosferze. Nie tylko oni. Kącik ma służyć integrowaniu osób starszych, mogą z niego korzystać wszyscy seniorzy, nie tylko podopieczni placówki.

Fundusze pozyskane przez Fundację pochodziły z grantu amerykańskiej firmy METLIFE.

Celem „Kącików Babci i Dziadka” jest oswajanie starości i zachęcanie do godnego jej traktowania. Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej inspiruje w tym celu lokalne społeczności w całej Polsce do włączenia się w remonty pomieszczeń w domach opieki społecznej. W przyszłości  planuje ogłoszenie konkursu na najpiękniejszy „kącik”.

Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej ,,Porozumienie Bez Barier’’działa od 1997 roku. W 2013 roku zaangażowała się w prowadzenie ogólnopolskiego programu „Oswajanie starości”. Misją programu jest podniesienie problematyki starości oraz wymiana doświadczeń międzypokoleniowych poprzez nawiązanie i prowadzenie dialogu. 

- Starość jest nieuchronnym etapem naszego życia, ale to od nas samych zależy, jak się na ten etap przygotujemy. Zależy nam na odczarowaniu tego okresu życia: starszy człowiek może być aktywny i piękny. Zaawansowany wiek nie musi oznaczać wykluczenia - przyznała Jolanta Kwasniewska.

Czytaj więcej