Czytasz: Jeszcze więcej odbiorców bez prądu
Najgorzej jest na północy województwa, a nic nie wskazuje na poprawę pogody.

Najgorzej jest w okolicach Czestochowy i Kłobucka. 

Wzrosła liczba odbiorców pozbawionych dostaw prądu na skutek intensywnych opadów śniegu w województwie śląskim. Jest ich ponad 94 tysiące. To szacunkowe dane przekazane przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. 

Najgorsza sytuacja panuje na północy województwa – w okolicach Częstochowy i Kłobucka. Według zapewnień służb energetycznych, awarie są usuwane na bieżąco, ale w niektórych przypadkach prace mogą potrwać nawet do piątku. Bez dostaw energii jest w Częstochowie i powiecie częstochowskim – blisko 44 tys. odbiorców, w powiecie kłobuckim – 16 tys., w myszkowskim – prawie 9 tys., w powiecie gliwickim i Gliwicach – ponad 8 tys. Dostaw energii elektrycznej nie ma ponad 7,5 tys. klientów w Lublińcu i powiecie lublinieckim oraz prawie 4,7 tys. odbiorców w powiecie tarnogórskim.

Od rana w naszym województwie intesnywnie pada śnieg. W niektórych częściach regionu spadło go nawet powyżej 20 cm i wciąż sypie.

Interwencje Straży Pożarnej po opadach śniegu

400 interwencji i najwięcej w okolicach Częstochowy. W związku z powalonymi drzewami i gałęziami na trakcje kolejowe występują utrudnienia na szlakach Kalety-Koszęcin i Herby Nowe-Panki. Koleje Śląskie informują o sięgających nawet 1,5 h opóźnieniach ok. 20 pociągów m.in. pomiędzy Lublińcem a Katowicami, Częstochową a Lublińcem oraz Raciborzem a Bohuminem.

Kłopoty na drogach 

 

Obecnie wszystkie drogi krajowe i autostrady w woj. śląskim są przejezdne. Nocą na niektórych z nich ruch był utrudniony lub wręcz zablokowany wskutek powalonych na jezdnię drzew lub zatarasowany przez samochody ciężarowe, które nie mogły wjechać na wzniesienia.

Tak było m.in. na drodze krajowej nr 11 pomiędzy Tworogiem a Lublińcem, na drodze krajowej nr 46 w Gwoździanach w powiecie lublinieckim, na drodze krajowej nr 43 w Waleńczowie w powiecie kłobuckim.

Teraz jeszcze gorzej jest na drogach miejskich i bocznych drogach dojazdowych. 

Czytaj więcej