Czytasz: Grupa durch nadaje!
02:28
[AKTUALIZACJA] Facebook przywrócił zablokowaną grupę „Jestem Narodowości Śląskiej”

- Grupa "Jestem Narodowości Śląskiej!" durch nadaje! :) To wszystko dziynki Wom Internauty! - napisał Piotr Surem Biały, administrator grupy "Jestem narodowości śląskiej"

Administratorzy grupy przekazali, że z otrzymanych informacji wynika, że "pracownik Facebooka grupę wyłączył omyłkowo". Członkowie jednocześnie postanowili nie komentować sprawy do momentu zakończenia weryfikacji grupy.

- Najważniejsze, że została pierwotna nazwa, oryginalne treści - wszelkie zarzuty zostały oddalone. Administratorzy nie skasowali ani jednego komentarza! Nadal możemy byś sobą - Ślązakami na FB. - piszą członkowie grupy


Nie przaja Facebookowi 

Kiedy facebook zablokował działającą od sześciu lat grupę „Jestem Narodowości Śląskiej”, Marek Plura zaapelował do rozpoczęcia protestu 21 lutego.

- Zamieńmy na ten dzień nasze profilowe zdjęcie na żółto-niebieską śląską flagę. A najlepiej we wtorek w ogóle nie korzystajmy z fejsa. To uderzy tych chacharów (drani) po kieszeni bo im spadną wpływy z reklam! - pisze w apelu Marek Plura.

Śląskie miejsce w sieci

Grupa „Jestem Narodowości Śląskiej” została założona w 2011 roku. Skupiała ludzi, którzy planowali zadeklarować śląską tożsamość w Powszechnym Spisie Ludności. Później stała się miejscem wymiany myśli i rozmów o Śląsku. Przede wszystkim jednak po śląsku. Skupiała blisko 17 tysięcy członków. Została usunięta w weekend.

- To jedna z najstarszych grup, a przy okazji bardzo przyzwoita. Administratotrzy zawsze dbali o to, żeby była to grupa dyskusyjna, a nie hejtowa. Żeby usuwać z niej tych, którzy przychodzą robić larmo. Pozostawiać i pielęgnować tych, którzy rzeczywiście godajom, rozprowiajom o Ślonsku i myślą po naszemu. Tymczasem znika bez wyłuszczenia dlaczego? - mówi Marek Plura.

DZIEŃ PROTESTU

Wtorek, 21 lutego, miał być dla Ślązaków dniem protestu. Marek Plura apelował, żeby zmienić zdjęcie profilowe i najlepiej nie korzystać z portalu w Dniu Języka Ojczystego.

Powinniśmy my - Ślązacy, nie tylko te 17 tysięcy użytkowników grupy, ale każdy komu po śląsku serca bije dać znać wyraźnie i mocno, że nam się to nie podoba i nie zasłużyliśmy sobie niczym na takie potraktowanie - mówi eurodeputowany.

Usunięcie grupy poruszyło środowisko regionalistów. Grupa miała w nazwie "narodowość śląska". Wszyscy domyślają się, że to było powodem jej zniknięcia. Zdaniem Marka Plury to określenie jest stawiane przez niektóre środowiska poza prawem. Mają świadomość, że ktoś musiał zgłosić grupę. Nie rozumieją jednak dlaczego po sześciu latach jej funkcjonowania adminsitratorzy portalu postanowili grupę usunąć?

- Podejrzewam, że administratorzy Facebook’a chcieli być bardziej papiescy od papieża. Ta grupa nie działała przeciwko nikomu. Mam nadzieję, że administratorzy spojrzą na tę sprawę jeszcze raz i ta grupa po prostu powróci - ocenia Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego.

- Przede wszystkim mnie to nie zaskakuje. Nie wiem jak to nazwać? Głupotą? Złośliwością? Przestraszeniem, być może, kogoś? Myślę, że z tym będziemy mieli do czynienia - ocenia Jerzy Ciurlok.

Facebook antyśląski? 

Grupa "Jestem narodowości śląskiej" została zablokowana przez administratorów portalu do czasu zmiany jej nazwy. Jednocześnie jednak bez problemu można znaleźć stronę Związku Ludności Narodowosći Śląskiej, Ruchu Autonomii Śląska oraz innych promujących śląskość. W ustawieniach nadal można wybrać język śląski, jako język, w którym wyświetlane są komunikaty portalu.

Śląska diaspora

Zdaniem Jerzego Ciurloka Ślązacy w Polsce mogą się czuć jak Katalończycy w Hiszpanii. Przywołując dzieło katalońskiego Jaume Cabré podkreśla, że to poczucie może utożsamiać Ślązaków z Żydami. 

- Cabré pisze: Postanowiłem zostać Żydem nie będąc nim w istocie, o ile mi wiadomo, gdyż tak jak Żydzi żyją w diasporach, tak i ja muszę żyć w diasporze na swojej ojczystej ziemi. - mówi Jerzy Ciurlok - Czyli będąc Katalończykiem w Hiszpanii muszę żyć w diasporze. My jesteśmy w podobnej sytuacji.

Czytaj więcej