Czytasz: Jest źle! Skorzystaj z darmowej komunikacji

Jest źle! Skorzystaj z darmowej komunikacji

Rekordowy smog w regionie. Samorządowcy zachęcają by mieszkańcy województwa przesiedli się z samochodów do pociągów i autobusów.


Przez dwa dni za darmo kominikacją miejską 

Przez dwa dni, w środę i czwartek, kierowcy aut mogą za darmo korzystać z autobusów i tramwajów Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP. To efekt wysokich w regionie stężeń smogu.
Rano o podobnej możliwości dla kierowców i dwojga ich współpasażerów zdecydowały już samorządowe Koleje Śląskie.

W nocy w wtorku na środę i w środę odnotowano bardzo wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w całym województwie. Utrzymywaniu się zanieczyszczeń może sprzyjać pogoda. Wysokie ciśnienie atmosferyczne i brak wiatru, które „dociskają” zanieczyszczenia do powierzchni terenu i utrudniają ich rozrzedzanie się. Taka pogoda będzie utrzymywała się do końca dnia i przez cała noc. Od czwartku ciśnienie powinno spadać, a wiatr - się wzmagać. W piątek spodziewane są opady deszczu lub deszczu ze śniegiem.

Ponieważ do powstawania smogu przyczynia się m.in. ruch samochodowy, już po raz kolejny samorządowe instytucje związane z transportem publicznym zachęcają mieszkańców regionu do darmowych przejazdów ich środkami komunikacji, zamiast podróży własnym samochodem.

Zgodnie z dzisiejszą decyzją przewodniczącego KZK GOP, wszyscy właściciele samochodów mogą do północy w nocy z czwartku na piątek podróżować komunikacją miejską bez biletu - na podstawie dowodu osobistego i dowodu rejestracyjnego, w którym są wpisani jako właściciel lub współwłaściciel pojazdu.

W tym samym terminie możliwe są bezpłatne przejazdy pociągami należących do samorządu województwa Kolei Śląskich. Darmo można jeździć wszystkimi pociągami tego przewoźnika, na wszystkich liniach, za wyjątkiem przygranicznego odcinka między Chałupkami a czeskim Bohuminem.

Podczas kontroli biletów w pociągach KŚ należy okazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. prawo jazdy czy dowód osobisty. Na podstawie tych dokumentów, poza właścicielem dowodu rejestracyjnego, mogą podróżować dodatkowo dwie osoby towarzyszące.

SMOG w województwie śląskim

Zdaniem ekspertów na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości, jednak emisja spalin samochodowych również ma znaczenie. Udział transportu samochodowego w tworzeniu smogu w miastach oceniany jest - w zależności od warunków - od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.

Czytaj więcej