Czytasz: Jest pierwszy oskarżony za organizację urodzin Hitlera

Jest pierwszy oskarżony za organizację urodzin Hitlera

Adam B. przyznał się, że urządził obchody 128. urodzin Hitlera, propagując w ten sposób nazizm.

Jak poinformował rzecznik ministra koordynatora służb Stanisław Żaryn do Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim skierowany przeciwko niemu został akt oskarżenia.

- Adam B. jest pierwszą osobą, która przyznała się do winy, dlatego akt oskarżenia w jego sprawie powstał najszybciej. Pozostałe osoby wciąż są obiektem czynności śledczych – powiedział Żaryn.

 Karina Spruś z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach przyznaje, że oskarżony wyraził skruchę.

- Złożył także wniosek o dobrowolne poddanie się karze – dodała Spruś.

Śledztwo jest kontynuowane i jak zapowiada prokuratura oskarżeni zostaną także kolejni podejrzani. Adam B. był w gronie pierwszych trzech zatrzymanych po ujawnieniu dziennikarskiego śledztwa repoerterów Superwizjera TVN. Na nagraniach ukrytą kamerą pokazali m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Czytaj więcej