Czytasz: Jest ich w Polsce tylko 3 600. Sosnowiec takie auto już ma

Jest ich w Polsce tylko 3 600. Sosnowiec takie auto już ma

Czarna skoda Octavia. Niby nic, a jednak. Sosnowiec testuje pierwsze auto z napędem na gaz ziemny CNG.

- To najbardziej przyjazne środowisku i naszemu portfelowi paliwo samochodowe – mówi Adam Miszczyk, przedstawiciel sosnowieckiego oddziału Vitkovice Milmet. Dowód? Pokazuje dane. Emisja CO2 w aucie napędzanym CNG jest o 30 proc. niższa. Dodatkowo zaś gaz ziemny sprężony nie emituje cząstek stałych, szkodliwych węglowodorów aromatycznych i aldehydów. Ale to nie koniec. - Jazda takim autem jest dużo tańsza – zapewnia Miszczyk.

16 tysięcy w kieszeni

Zgodnie z danymi Cylinders Holding, tankowanie CNG przy średnim rocznym przebiegu 75 tysięcy kilometrów pozwala zaoszczędzić niemal 16 tys. zł. - W ciągu 10 lat użytkowania floty 10 aut zaoszczędzona kwota sięgnie już ponad 1,5 miliona złotych – mówi przedstawiciel Vitkovice Milmet. Teraz przekonają się o tym sosnowieckie władze miasta. Po raz pierwszy przetestują auto zasilane gazem ziemnym sprężonym.

Nie tylko CNG

W całej Polsce aut z napędem na CNG jest zaledwie 3 600. Czarna skoda Octavia, którą do testów dostał Sosnowiec, na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od innych modeli w swojej klasie. Pod maską ma 110 koni mechanicznych i unikalną, dodatkową instalację na gaz ziemny sprężony. - To podstawowe paliwo, ale w przypadku braku możliwości tankowania możemy wlać do baku benzynę – zaznacza Miszczyk.

CZYTAJ TAKŻE: JAWORZNO SZOKUJE: TESTY TECHNOLOGII ELONA MUSKA

Gdzie są stacje z CNG?

Bo właśnie w tej kwestii możemy mieć problem. W Polsce działa aktualnie 28 stacji z CNG. 6 z nich w województwie śląskim. Jedną z nich niedawno uruchomiono w Sosnowcu, na terenie spółki Vitkowice Mimet, przy ul. Grota-Roweckiego. - To stacja macierzysta, co oznacza, że poza osobówkami i ciężarówkami, można na niej napełnić zbiornik o pojemności 5 200 m3 (czyli tzw. wirtualny gazociąg). - Stacja jest samoobsługowa i czynna 24 godziny na dobę - mówi Adam Miszczyk.

Koszty? 1 m3 CNG kosztuje ok. 3,25 zł (litr PB 95 ok. 4,65 zł). Przy czym auto napędzane gazem ziemnym sprężonym pali ok. 5,4 m3 na 100 km. A ile zapłacić trzeba za auto z napędem na CNG? - To auto nieco droższe od diesla - mówi Miszczyk. Dodaje, że w Polsce takie modele ma nie tylko Skoda, ale m.in. Fiat.

Czytaj więcej