Czytasz: Jest decyzja. Protest nauczycieli tuż przed egzaminem gimnazjalnym

Jest decyzja. Protest nauczycieli tuż przed egzaminem gimnazjalnym

Znamy już oficjalną datę rozpoczęcia strajku nauczycieli. Teraz wszystko zależy od referendum strajkowego i decyzji rządu.

ZNP: Strajk nauczycieli od 8 kwietnia

W poniedziałek, 4 marca, Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że jeżeli ich oczekiwania nie zostaną spełnione, strajk nauczycieli rozpocznie się 8 kwietnia i będzie trwał aż do odwołania. Oznacza to, że zapowiadany protest miałby miejsce tuż przed egzaminem gimnazjalnym, którego datę wyznaczono na 10 kwietnia.

Co będzie się działo do 8 kwietnia? W szkołach zostaną przeprowadzone tzw. referenda strajkowe i to m.in. od tych wyników zależy czy protest faktycznie dojdzie do skutku. Jak tłumaczy Związek Nauczycielstwa Polskiego, aby tak się stało, w refendum musi wziąć co najmniej połowa pracowników danego oddziału ZNP. Co więcej, ponad połowa z osób biorących udział w referendum strajkowym musi głosować "za" przeprowadzeniem protestu. 

ZNP podkreśla także, że to czy scenariusz związany z kwietniowym strajkiem się ziści, zależy od decyzji rządu. 

Sytuacja jest naprawdę gorąca. ZNP poiformował, że aż 78% szkół i placówek oświatowych jest w sporze zbiorowym. Województwo śląskie znajduje się tutaj w czołówce, podobnie jak w woj. lubelskim, 87% placówek oświatowych deklaruje wzięcie udziału w strajku. 

Jak będzie wyglądał strajk? Nauczyciele przychodziliby do pracy, jednak nie prowadziliby żadnych lekcji. Protest jest związany z walką nauczycieli o wyższe zarobki, chcą zarabiać 1000 zł więcej. Jak tłumaczą strajkujący, obecna pensja jest bardzo niska, a ścieżki awansu zostały przez obecną władzę wydłużone.