Czytasz: Jest akt oskarżenia ws. “urodzin” Hitlera

Jest akt oskarżenia ws. “urodzin” Hitlera

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach kończy śledztwo. Sprawa trafi do sądu.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do sądu w Wodzisławiu Śląskim akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom. Zarzuca im propagowanie nazistowskiego ustroju państwa. W ramach prowadzonego śledztwa oskarżony i skazany został już Adam B. Mateusz S. stanie przed sądem wraz z pięcioma członkami stowarzyszenia “Duma i nowoczesność”. 

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach rozpoczęła śledztwo po reportażu “Superwizjera” wyemitowanego rok temu w stacji TVN. Na nagraniach pokazano “uroczystości” urodzin Adolfa Hitlera z maja 2017. r. W czasie śledztwa przesłuchano prawie 60 osób i zebrano opinie kilkunastu biegłych. Wszystkich uczestników “obchodów urodzin” zatrzymano na polecenie prokuratury. W domach zatrzymanych znaleziono odznaki, flagi, naszywki i publikacje nazistowskie.

Jak powiedziała w czwartek prok. Joanna Smorczewska, wszystkim oskarżonym grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Jednak Mateusz S., główny organizator uroczystosci w lasach pod Wodzisławiem może spędzić w więzeniu aż 8 lat.

- Mateusz S. złożył wyjaśnienia. W toku postępowania je modyfikował. Jeśli chodzi o szczegóły, to wskazywał, że to zdarznie miało mieć charakter zabawy. Wskazywał, że po stronie jego, jako oraganizatora, nie było zamiaru propagowania nazistowskiego ustroju - mówi Joanna Smorczewska.

Ostatecznie jednak prokuratura zarzuca Mateuszowi S. nie tylko przygotowania, kolportaż plakatu będącego zaproszeniem na spotkanie. Zarzuty uzupełniono o jego aktywność w latach 2016-2017. To m.in. wznoszenie nazistowskich gestów w trakcie Festiwalu Orle Gniazdo, na koncercie w Rybniku oraz nielegalne posiadanie broni i amunicji.

Jak podkreślała prok. Smorczewska, oskrażeni nie przyznają się do winy. Ich sprawę rozpatrzy teraz sąs. Dotychczas Adam B., który dobrowolnie poddał się karze, usłyszał zarzut posiadania broni bez zezwolenia i amunicji. Sąd w Wodzisławiu nakazał mu zapłatę grzywny w wysokości ponad 13. tys. zł i pokrycie kosztów sądowych

Na początku stycznia sąd w Gliwicach rozpoczął prace nad wnioskiem o delegalizację stowarzyszenia “Duma i Nowoczesność”. Nad delegalizacją pracuje również gliwicka prokuratura.

Czytaj więcej