Czytasz: Jerzy Ziętek zostaje?
Marszałek województwa śląskiego publikuje wyniki ankiet przeprowadzonych wśród mieszkańców regionu.

Jorg jest patronem trzech obiektów zarządzanych przez samorząd województwa śląskiego. Marszałek Wojciech Saługa ogłosił konsultacje w Tarnowskich Górach, Ustroniu i w Chorzowie. W sprawie utrzymania patrona Parku Śląskiego, Centrum Rehabilitacji Repty i Śląskiego Centrum Reumatologii głos oddało blisko 2 tys. osób. Za pozostaniem Jerzego Ziętka było 96 proc. z nich.


>> BĘDZIE SĄDOWA BITWA O ZIĘTKA <<


Wyniki ankiety za pozostawieniem Jerzego Ziętka patronem instytucji samorządowych
Wyniki ankiety za pozostawieniem Jerzego Ziętka patronem instytucji samorządowych
źródło: Śląski Urząd Marszałkowski

Ruch wojewody w sprawie Ziętka

Do 2 grudnia wojewoda śląski ma obowiązek wskazania nowych patronów ulic i instytucji uznanych przez Instytut Pamięci Narodowej za spełniających zapisy tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Na liście Instytutu gen. Jerzy Ziętek nie widnieje, ale opinia dla miasta Tychy nie pozostawia złudzeń - Jorg ma zniknąć. Nieoficjalnie mówi się, że Jarosław Wieczorek szuka rozwiązania, które pozwoli mu na utrzymanie m.in. nazwy ronda.


>> KTO TAK NAPRAWDĘ POWINIEN STAĆ NA PIEDESTALE? <<


Jerzy Ziętek teoretycznie mógłby pozostać także patronem samorządowych instytucji. Warunkiem miałoby być bezwzględne usunięcie jego pomników. 21 października weszła w życie nowelizacja ustawy rozszerzająca obszar dekomunizacji właśnie o tablice i monumenty. Popiersie gen. Jerzego Ziętka w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim wciąż pozostaje nietknięte.


Co z tym Ziętkiem?

Debata Silesion.pl: Co z tym Ziętkiem?

Czy Jerzy Ziętek był dobrym gospodarzem, czy złym komunistą, czy powinien zniknąć z przestrzeni publicznej, czy stanie się śląskim męczennikiem? Na zaproszenie Silesion.pl w dyskusji udział wzięli: Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej, Bogusław Tracz, historyk IPN, Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska oraz Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego. Debatę prowadzili Waldemar Szymczyk i Michał J. Cieśla.

Czytaj więcej