Czytasz: Jerzy Ziętek: "Mój dziadek nie był jak Hitler!"

Jerzy Ziętek: "Mój dziadek nie był jak Hitler!"

Wnuk Jorga stanowczo komentuje słowa szefa katowickiego IPN- u i zapowiedzi wojewody o tym, że usunie gen. Jerzego Ziętka z przestrzeni publicznej.

Zdaniem dr. Andrzeja Sznajdera próby wybielania gen. Jerzego Ziętka argumentami mówiącymi o tym, że nikogo nie zamordował, ani nie wtrącił do więzienia, mogą doprowadzić do wniosków, że Adolf Hitler nie jest odpowiedzialny za Holocaust.


>> ROMANS ZIĘTKA Z KOMUNIZMEM <<


Dla lekarza i polityka, który otrzymał imię po swoim dziadku te słowa są niedopuszczalne.

- Wczorajsze wpisy zabolały całą moją rodzinę, a mnie szczególnie. Szef IPN-u się zagalopował - mówi Jerzy Ziętek, najmłodszy wnuk Jorga - Wyciąganie zbrodniarza II Wojny Światowej i porównywanie go do kogokolwiek w Polsce jest nieuzasadnione - dodaje.

Dr Jerzy Ziętek zapewnia, że w odpowiednim momencie wystąpi na drogę sądową.

- Nie chcę nikogo straszyć, ale w porozumieniu z moimi prawnikami zbieram wszelkie doniesienia i zobaczymy co będzie dalej. Wszystko zależy od tego, jak ta druga strona się zachowa.


>> DNI ZIĘTKA POLICZONE. NADCHODZĄ KACZYŃSCY <<


Wnuk Jorga w Sejmie spędził dwie kadencje. Nie rozumie, jak można było stworzyć ustawę, która zaprzecza zapisom o uprawnieniach samorządów.

- Te ustawy są pisane na kolanie - ocenia Jerzy Ziętek. - W ustawie o samorządach artykuł 18. mówi o tym, że to samorząd ma prawo decydować o patronach ulic. Ta tzw. „ustawa dekomunizacyjna” stoi z nią w sprzeczności - podkreśla. 

Jerzy Ziętek liczy na opamiętanie się rządu. Apeluje do posłów opozycji o przygotowanie nowelizacji ustawy dekomunizacyjnej tak, żeby znalazły się w niej zapisy pozwalające samorządom na podejmowanie suwerennych decyzji o tym, kto może pozostać w przestrzeni publicznej, a kto powinien z niej zniknąć. 

- Dziadek uwielbiał oddolne inicjatywy. Jeżeli inicjatywa była odgórna i się nie podobała, to dziadek czekał aż społeczeństwo do niej dojrzeje, albo zmieniał decyzję - mówi dr Jerzy Ziętek. 


>> BĘDZIE SĄDOWA BITWA O JORGA <<


Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Kultura
21 minut temu „Jestem ze Śląska, czyli Znikąd. Bo kim są Ślązacy?” Wspominamy znamienne słowa Kazimierza Kutza

Dosadne, mocne, niejednokrotnie wulgarne, ale przede wszystkim nie pozwalające pozostawać obojętnym.

News
około 1 godziny temu Kierowca był tak pijany, że nie przeszkadzała mu jazda bez... opony! [ZDJĘCIA]

Policjanci z Namysłowa spotkali się z niecodzienną sytuacją.

News
2 godzin temu Rok więzienia w zawieszeniu za śmierć dwóch nastolatek

Arkadiusz O., potrącił na przejściu dla pieszych trzy osoby, dwie z nich zginęły. Zapadł wyrok w jego sprawie.

News, Kultura, Koncerty
3 godzin temu Zespół Scorpions zagra w Gliwicach! [BILETY, SCORPIONS GLIWICE 2019]

Zespół Scorpions zagra koncert w Gliwicach. Wkrótce ruszy sprzedaż biletów.

News
3 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
4 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi