Czytasz: Jerzy Ziętek: "Mój dziadek nie był jak Hitler!"

Jerzy Ziętek: "Mój dziadek nie był jak Hitler!"

Wnuk Jorga stanowczo komentuje słowa szefa katowickiego IPN- u i zapowiedzi wojewody o tym, że usunie gen. Jerzego Ziętka z przestrzeni publicznej.

Zdaniem dr. Andrzeja Sznajdera próby wybielania gen. Jerzego Ziętka argumentami mówiącymi o tym, że nikogo nie zamordował, ani nie wtrącił do więzienia, mogą doprowadzić do wniosków, że Adolf Hitler nie jest odpowiedzialny za Holocaust.


>> ROMANS ZIĘTKA Z KOMUNIZMEM <<


Dla lekarza i polityka, który otrzymał imię po swoim dziadku te słowa są niedopuszczalne.

- Wczorajsze wpisy zabolały całą moją rodzinę, a mnie szczególnie. Szef IPN-u się zagalopował - mówi Jerzy Ziętek, najmłodszy wnuk Jorga - Wyciąganie zbrodniarza II Wojny Światowej i porównywanie go do kogokolwiek w Polsce jest nieuzasadnione - dodaje.

Dr Jerzy Ziętek zapewnia, że w odpowiednim momencie wystąpi na drogę sądową.

- Nie chcę nikogo straszyć, ale w porozumieniu z moimi prawnikami zbieram wszelkie doniesienia i zobaczymy co będzie dalej. Wszystko zależy od tego, jak ta druga strona się zachowa.


>> DNI ZIĘTKA POLICZONE. NADCHODZĄ KACZYŃSCY <<


Wnuk Jorga w Sejmie spędził dwie kadencje. Nie rozumie, jak można było stworzyć ustawę, która zaprzecza zapisom o uprawnieniach samorządów.

- Te ustawy są pisane na kolanie - ocenia Jerzy Ziętek. - W ustawie o samorządach artykuł 18. mówi o tym, że to samorząd ma prawo decydować o patronach ulic. Ta tzw. „ustawa dekomunizacyjna” stoi z nią w sprzeczności - podkreśla. 

Jerzy Ziętek liczy na opamiętanie się rządu. Apeluje do posłów opozycji o przygotowanie nowelizacji ustawy dekomunizacyjnej tak, żeby znalazły się w niej zapisy pozwalające samorządom na podejmowanie suwerennych decyzji o tym, kto może pozostać w przestrzeni publicznej, a kto powinien z niej zniknąć. 

- Dziadek uwielbiał oddolne inicjatywy. Jeżeli inicjatywa była odgórna i się nie podobała, to dziadek czekał aż społeczeństwo do niej dojrzeje, albo zmieniał decyzję - mówi dr Jerzy Ziętek. 


>> BĘDZIE SĄDOWA BITWA O JORGA <<


Czytaj więcej