Czytasz: Stępień: „Nie ma zbyt wielu bohaterów. Raczej uciekamy”

Stępień: „Nie ma zbyt wielu bohaterów. Raczej uciekamy”

01:44
Były prezes Trybunału Konstytucyjnego o postawie sędziów.

Były sędzia i późniejszy prezes Trybunału Konstytucyjnego, Jerzy Stępień, nie poznaje instytucji, której autorytet budował latami.

- Była taka instytucja, w której spędziłem dziewięć lat. Wydawało mi się, że zbudowaliśmy silny element państwa prawa, wzorując się na najlepszych zachodnich wzorcach. Z przykrością stwierdzam, że to nie jest już ta instytucja.

Jerzy Stępień o sędziach

Broni jednak członków Sądu Najwyższego, Państwowej Komisji Wyborczej i Naczelnego Sądu Administracyjnego. To oni w ostatnim czasie zawiedli oczekiwania uczestników protestów w obronie sądów.

- Niezależność sądów, ta silna pozycja sędziów, nie jest dla sędziów, ona jest dla społeczeństwa. Jeśli sędziowie wykazują jakąś słabość, to tym bardziej trzeba stawać w obronie niezawisłości. Jeśli oni stanowią taki słaby element, to trzeba dać im wzmocnienie - mówi Jerzy Stępień.

Instytucjonalny układ władzy w Polsce, jego zdaniem, mógł nie zostać zbudowany dobrze. Może to być wynikiem zbyt małej ilości czasu. Zdaniem sędziego, te instytucje są zbyt słabe i ludzie w nich są słabi.

- Ludzie są w ogóle słabi. Dużo jest bohaterów? Zastanawialiśmy się, na ile sędziowie są mocni, na ile są w stanie się przeciwstawić? Archetypiczne zachowanie św. Piotra przed zapianiem kura (…) pokazuje, jaka jest natura człowieka. Jak jest trudność, to raczej uciekamy - przyznaje Stępień.

Czytaj więcej