Czytasz: „Możliwa jest radykalizacja nastrojów Ślązaków”

„Możliwa jest radykalizacja nastrojów Ślązaków”

Czy członkowie RAŚ podzielą los separatystów z Katalonii i trafią za kratki? Gościem Kamila Durczoka jest Jerzy Gorzelik.

Premier Hiszpanii pokazał, co się robi z rebeliantami. Wsadził do więzienia liderów ruchu niepodległościowego z Katalonii. Czy PiS pójdzie tą samą drogą i za kratkami umieści członków Ruchu Autonomii Śląska?

- Niczego nie można wykluczyć obserwując to, co się dzieje wokół wymiaru sprawiedliwości - przyznaje Gorzelik podkreślając, że sytuacja na Śląsku jest odmienna od tej w Hiszpanii.

Katalończycy ogłosili niepodległość. Jerzy Gorzelik uważa to za radykalne działanie, do którego nie dąży.

- Nie jestem miłośnikiem niepodległości jako takiej. Komfort wywieszania własnej flagi, posiadania własnego korpusu dyplomatycznego czy własnych sił zbrojnych nie jest wart ceny, którą trzeba za to zapłacić - mówi Jerzy Gorzelik.

Jednym z częściej podkreślanych haseł w czasie Marszu Autonomii było zapewnienie, że śląscy regionaliści nie chcą odłączenia naszego regionu od Polski. Zupełnie inny przekaz płynął z prawicowych mediów. Kto i dlaczego chce sprowokować Ślązaków? Czy to urabianie gruntu pod delegalizację RAŚ?

- Możliwa jest radykalizacja nastrojów, także po śląskiej stronie z winy tych, którzy rozpalają tego typu emocje, które aż biły od przekazu Telewizji Polskiej - przestrzega lider RAŚ. - Przypisuje się nam intencje zupełnie bezpodstawne. W przeciwieństwie do bardzo wielu ruchów, także na zachodzie, konsekwentnie od lat idziemy drogą demokracji i prawa. Nasze środowisko nigdy tego prawa nie naruszyło - dodaje.

O CO WALCZĄ REGIONALIŚCI? CZYM MA BYĆ TA DEMONIZOWANA AUTONOMIA? DLACZEGO REGIONALIŚCI SKANDUJĄ HASŁA O ODŁĄCZENIU WARSZAWY, SKORO TO CZYSTO POPULISTYCZNE HASŁO? CZY WAŻNIEJSZA JEST INTEGRALNOŚĆ PAŃSTWA CZY WOLA OBYWATELI?

ZOBACZ ROZMOWĘ KAMILA DURCZOKA W REDAKCJI SILESION.PL Z JERZYM GORZELIKIEM, LIDEREM RUCHU AUTONOMII ŚLĄSKA.