Czytasz: Najpopularniejszy śląski góral w szpitalu.

Najpopularniejszy śląski góral w szpitalu.

Niezapomniany Gąsior z Janosika, Jerzy Cnota od kilku dni w ciężkim stanie w szpitalu.

Trzy miesiące temu przeszedł operację wszczepienia endoprotezy biodra, z powodu której często odwiedzał szpitale. Od czterech dni przebywa w Szpitalu Miejskim w Chorzowie na ul. Strzelców Bytomskich. Niezapomniany Gąsior z Janosika obchodził niedawno 74. urodziny.

- Życzę mu dużo zdrowia. Jurek to mój przyjaciel, człowiek kryształ, bezpośredni, szczery i wrażliwy, o gołębim sercu i niezmiernie utalentowany aktor. Granie z nim to była przyjemność. Jurek to także typowy Ślązak, taki z dziada pradziada. Swój chłop – mówi nam aktor Bernard Krawczyk.

Janosikowy Gąsior urodził się 17 października 1942 roku w Jastrzębiu Zdroju. Ukończył III LO im. Stefana Batorego w Chorzowie, filologię rosyjską w Krakowie, a następnie w 1972 roku eksternistycznie Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie.

W Krakowie występował w teatrze studenckim 38 oraz trzy lata w Piwnicy pod Baranami.
W swoim dorobku ma ponad 60 ról filmowych i serialowych.

Na wielkim ekranie zadebiutował w 1965 roku w filmie pt. Święta wojna w reżyserii Juliana Dziedziny, a na małym ekranie pojawił się w serialu pt. Podróż za jeden uśmiech w reżyserii Stanisława Jędryki, w 1971 roku.

Jednak największą popularność przyniosła mu rola Gąsiora w serialu pt. Janosik w reżyserii Jerzego Passendorfera oraz rola Augusta Mola w filmie pt. Perła w koronie w reżyserii Kazimierza Kutza.

Potem grał zazwyczaj epizodyczne role w filmach i serialach, m.in. Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?, Miś, Dom, czy Święta wojna. Występował także w Świecie według Kiepskich, gdzie wcielał się w rolę emeryta Kopcińskiego. Ostatni raz na wielkim ekranie pojawił się w 2012 r. w filmie Tu jest fajnie.

Aktor od lat mieszka w Chorzowie Batorym. Jego pasją jest sport (był piłkarzem i lekkoatletą) oraz motocykle.