Czytasz: Buzek: Niech to będzie wspólny stadion!

Buzek: Niech to będzie wspólny stadion!

12:41
Były premier i szef Parlamentu Europejskiego o Stadionie Śląskim. Czy to czas, by stał się stadionem śląsko-zagłębiowskim?

W latach 50. ubiegłego wieku, w miejscu Parku Śląskiego były rozległe zapadliska pokopalniane wypełnione wodą. To tutaj młody Jerzy Buzek, wraz z kolegami i tysiącami innych mieszkańców regionu, budowali przyszły Stadion Śląski.

- Chodziłem ze szpadlem, z łopatą i woziłem taczkami piach i glinę. To się robiło niemal ręcznie. Wtedy nie było takich urządzeń, jak teraz. Trzeba było te wały usypać - mówi prof. Jerzy Buzek. - To nie była zła robota. Myśmy wprawdzie trochę się tam obijali, bo byliśmy w szkole podstawowej - dodaje z uśmiechem.

„Kocioł czarownic”

- Piłkę klubową i narodową mieliśmy na najwyższym światowym poziomie - wspomina prof. Jerzy Buzek.

Po sześćdziesięciu latach, stadion to integralna część historii regionu, nie tylko sportowej. Były premier, wspominając emocje, które dostarczał Śląski, podkreśla, że czasy jego świetności splecione były z okresem sukcesów drużyn z regionu oraz kadry narodowej. Tę także w większości budowali piłkarze śląskich drużyn.

Wspólny stadion

- Teraz już jest naprawdę finisz i chodzi o to, by to było takie zwieńczenie tego, o czym wszyscy mówiliśmy na Śląsku i w Zagłębiu. Niech to będzie taki wspólny stadion, śląski i zagłębiowski, bo już nas nic nie dzieli - mówi prof. Jerzy Buzek.

Wspólny ma być także pod względem otwartości na inne dyscypliny sportowe, takie jak żużel czy zawody lekkoatletyczne. Konstrukcja oparta na wale ziemnym stawia go w czołówce stadionów z najlepszą akustyką. A to argument za organizowaniem na nim koncertów gwiazd światowego formatu.

„Kuźnia prawdziwych talentów”

Wspólne ma być także zarządzanie Parkiem Śląskim, gdzie znajduje się stadion. Przyszłość tej przestrzeni mają zapewnić śląskie uczelnie. Akademia Muzyczna, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Uniwersytet Ekonomiczny wykorzystując potencjał studentów, naukowców i doktorantów mają tchnąć życie w zapomniany Park Śląski.

- Konwent ds. Parku Śląskiego przekazał swoją działalność na rzecz szkół wyższych. Tych śląskich. Dziś jest takie błogosławieństwo siedmiu uczelni (…) i musimy myśleć o tym, jak wykształcić ludzi XXI wieku, którzy bedą otwarci na innowacje - mówi prof. Jerzy Buzek.

Mecz Polska-Brazylia?

Otwarcie stadionu zaplanowano na wrzesień 2017 roku. Dla Jerzego Buzka to okazja do zorganizowania „dni otwartych” dla mieszkańców nie tylko regionu, ale i całej Polski.

Najważniejszym wydarzeniem ma być mecz reprezentacji Polski z „czołową drużyną Ameryki Południowej”. Jak podkreśla były premier - nic nie jest jeszcze pewne, ale awans naszej reprezentacji do Mistrzostw Świata pozwoli na zorganizowanie spotkań towarzyskich.

- Oczywiście musi być też wielki koncert. Trudno mi wymienić imię wykonawczyni, która by to mogła być, bo to jest jeszcze bardzo niepewne. Zobaczymy - dodaje prof. Jerzy Buzek.

Czytaj więcej