Czytasz: Mandat i punkty wyświetlone na tablicy

Mandat i punkty wyświetlone na tablicy

Ile masz na liczniku? Ile za to byłoby punktów karnych? Tablica na Drogowej trasie Średnicowej ma działać na wyobraźnię kierowców.

Ile masz na liczniku? Ile za to byłoby punktów karnych?

Władze Katowic zamontowały tablice na Drogowej Trasy Średnicowej. Po jednej w każdym kierunku. To odcienk DTŚ-ki na wysokości Załęża, gdzie często dochodzi do wypadków. Tablice wyświetlają informacje w zależności od prędkości jazdy. „ Dziękuję” - to za jazdę zgodnie z przepisami. Jeśli kierowca przekroczy prędkość, na tablicy wyświetli się informacja, ile grozi za to punktów karnych i jakiej wysokości mandat. Czujniki pomiaru prędkości zainstalowano kilkadziesiąt metrów wcześniej. 

- To pilotażowy program – mówi Ewa Biskupska, rzeczniczka Urzędu Miasta. Zobaczymy, czy te tablice się sprawdzą. Jeżeli tak, miasto rozważy ich montaż w innych miejscach.

 

Chodzi o to, aby sprawdzić, z jaką prędkością jeżdżą kierowcy i czy rzeczywiście w momencie pojawienia się komunikatu ostrzegającego na tablicy, zwalniają – dodaje Ewa Biskupska w rozmowie z Silesion.pl.

 

 

Tablica ma działać na wyobraźnię kierowców. W tym miejscu mógłby stać policjant z radarem. Wtedy za przekroczenie prędkości zamiast informacji na wyświetlaczu, byłby realny mandat. A na razie zamiast kar-prewencja.

 W Katowicach nie mieliśmy wcześniej takich tablic – przypomniała rzeczniczka.

Są natomiast w Jaworznie, gdzie tuż po montażu tablic pomysł chwalili kierowcy. Według nich można się zagapić na drodze, a cyfra, która pojawia się na tablicy, od razu sprowadza na ziemię. Ten pomysł wykorzystywany jest np. w Norwegii. Skandynawowie czytają na tablicach podziękowania za jazdę zgodną z przepisami.

Czytaj więcej