Czytasz: Jedź tak, aby brawura nie doprowadziła Cię do grobu!

Jedź tak, aby brawura nie doprowadziła Cię do grobu!

Na drogach zaczęła się akcja "Znicz". Policja apeluje o bezpieczną jazdę.

Wzmożony ruch na głównych drogach i w rejonach cmentarzy trwa. By każdy mógł bezpiecznie dojechać i wrócić z odwiedzin grobów swoich bliskich, w całej Polsce prowadzona jest akcja "ZNICZ 2017". Również i śląscy policjanci włączyli się w działania. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych!

Już podczas weekendu zauważalny był wzmożony ruch w okolicy cmentarzy. Intensywne opady deszczu, mokra i śliska jezdnia, porywisty wiatr i duża ilość liści na drodze, a do tego szybciej zapadający zmrok – to czynniki, które powodują dodatkowe utrudnienia.

Kolejny raz policja apeluje więc o zachowanie szczególnej ostrożności!

Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do panujących warunków, zachowaniu bezpiecznego odstępu od poprzedzającego samochodu i stosowaniu, w wypadku zmniejszonej przejrzystości powietrza, świateł mijania.

Niestety, wielu kierowców korzysta z "automatycznego przełącznika świateł", co w obecnych warunkach powoduje, że zamiast świateł mijania, poruszają się na światłach do jazdy dziennej. Są przez to słabiej widoczni zarówno dla kierowców jadących z naprzeciwka, jak i tych poruszających się za nimi. Policja przypomina, że korzystanie z niewłaściwego oświetlenia jest wykroczeniem, za które grozi mandat i punkty karne.

Najbliższe dni to także sporo zmian w oznakowaniu, których celem jest usprawnienie płynności ruchu, głównie w rejonie cmentarzy. Droga na co dzień będąca dwukierunkową, w okresie Wszystkich Świętych może zostać zmieniona na jednokierunkową, a nawet całkowicie wyłączona z ruchu pojazdów po to, by ułatwić poruszanie się pieszym. Nie należy więc jeździć "na pamięć".

Uroczystość Wszystkich Świętych to także wzmożony ruch pieszych, zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. Bez względu na to, czy piesi znajdują się na chodniku, czy poboczu, w obszarze zabudowanym czy poza nim, drodze oświetlonej lub tam gdzie nie ma latarni – policja apeluje, by nosili odblaski. Dzięki nim staniemy się widoczni dla innych uczestników ruchu już z większej odległości.

Od piątku na drogach województwa śląskiego doszło do 25 wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 29 zostało rannych. Do śmiertelnego zdarzenia doszło w powiecie pszczyńskim, gdzie w wyniku czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych, zginął 20-letni kierowca. Niestety, mimo wielu apeli, za kierownicę wsiadło blisko 100 nietrzeźwych osób.

Aby promować zasady wzajemnego szacunku na drodze, śląska drogówka, w ramach akcji "ZNICZ 2017", już dziś od godz. 16.00 przy cmentarzu komunalnym, znajdującym się na ulicy Gospodarczej w Katowicach, przypominała o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Czytaj więcej