Czytasz: Do sześciu razy sztuka. Jednoaktówka po śląsku

Do sześciu razy sztuka. Jednoaktówka po śląsku

Rozstrzygnięcie konkursu oraz trzy zwycięskie jednoaktówki zostaną dziś odczytane na deskach Teatru Korez przez śląskich aktorów.

O godz. 19:00 rozpocznie się szósta z kolei finałowa gala konkursu “Jednoaktówka po śląsku”. W sumie, we wszystkich edycjach konkursu wpłynęło na niego ponad 200 prac, ukazało się pięć książek z najlepszymi jednoaktówkami, jeden audiobook, a dwie jednoaktówki doczekały się inscenizaji na scenach teatralnych, zarówno profesjonalnych jak i amatorskich.  

W tym roku prace na konkurs nadesłało 31 osób. Poza autorami, którzy biorą udział od początku konkursu, pojawiły się nowe nazwiska. Jak zdradziło nam jury, w tej edycji dominowała problematyka społeczna, pojawiły się także teksty nawiązujące wprost do aktualnej sytuacji politycznej, ale wiele dotyczyło historii – często tej trudnej, związanej z rodzinnymi doświadczeniami.

Tradycyjnie gala połączona jest z premierą antologii dziesięciu najlepszych prac z wcześniejszej edycji. „Bydzie lepij” to tytuł tegorocznej publikacji i jednocześnie nazwa zwycięskiej pracy z 2015 roku. Na uczestników konkursu i zaproszonych gości, czeka wisienka na torcie, czyli odczytanie przez najlepszych śląskich aktorów trzech najlepszych prac.

Ogłaszając konkurs „Jednoaktówka po śląsku” chcieliśmy się przekonać, czy możliwe jest za pomocą śląskiego języka, czy jak chcą inni śląskiej gwary, godki, czy dialektu, wyrażanie emocji,  intymnych uczuć, czyli najważniejszych składowych każdej formy dramatopisarskiej. I udało się – komentuje Ingmar Villqist, dramaturg i juror konkursu na „Jednoaktówkę po śląsku”.

W jury konkursu zasiadają: Mirosław Neinert, dyrektor Teatru Korez, Waldemar Szymczyk, dyrektor wydawniczy Imago Public Relations, Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, Ingmar Villqist, dramaturg i reżyser oraz Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasto Ogrodów –  Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek.

Świetnie, że udało się nam zaistnieć jako zjawisko kulturalne, chociaż nie uprawiamy sztuki łatwej, adresowanej do masowego odbiorcy. Tematy są bowiem często trudne w odbiorze, a forma literacka wymagająca - mówi Waldemar Szymczyk, dyrektor wydawniczy Imago Public Relations.

W zeszłym roku zwyciężyła praca Marcina Melona“Bydzie lepij”. Czyja jednoaktówka okaże się najlepsza? Tego dowiemy się po godz. 19:00 w Teatrze Korez.

Czytaj więcej