Czytasz: "Przyjmijmy rodzinę z Aleppo" czy "koniec z islamizacją"?

"Przyjmijmy rodzinę z Aleppo" czy "koniec z islamizacją"?

Pojawiła się petycja w Bielsku-Białej, Katowicach i w Tychach o przyjęcie syryjskich rodzin. Na piątek planowane są manifestacje "przeciw islamskiemu terrorowi".

Głos w sprawie zabierają kolejni przywódcy, instytucje, ale też komercyjne podmioty. IKEA w jednym ze swoich sklepów w Norwegii odtworzyła "dom", który mógłby się znaleźć w Syrii. Przedmioty pierwszej potrzeby, woda, materace, jakieś dziecięce zabawki i zawieszki sklepowe z historiami Syryjczyków. To część akcji norweskiego Czerwonego Krzyża. Podczas październikowej akcji replikę odwiedziło ponad 40 tysięcy osób. Udało się uzbierać 22 miliony Euro, które zostały przeznaczone na pomoc Syryjczykom.

Internauci zbierają podpisy

W polskim internecie pojawiły się petycje dotyczące przyjęcia przez miasta z naszego regionu uchodźców z Syrii, z miasta Aleppo. Trwa tam wojna, a ludność cywilna walczy o życie każdego dnia. Apel o pomoc kierują do bielskiej, katowickiej i tyskiej Rady Miasta internauci.

“[..] zwracamy się z pilnym wnioskiem o podjęcie przez Radę Miejską uchwały w sprawie zapewnienia warunków do osiedlenia się w Katowicach rodzinie z miasta Aleppo (Syria) obejmującej możliwość zamieszkania i okresowe wsparcie finansowe. Wiemy, że tragedia mieszkańców Aleppo nie wzrusza i nie wzruszy polskiego rządu.” (Petycja do podpisania tutaj)

Edycję "katowicką" petycji do tej pory podpisało ponad 330 osób. Liczba ta ciągle rośnie.

Petycja nie trafiła jeszcze do Rady Miasta, jeśli trafi wtedy ją rozpatrzymy. - mówi Maciej Biskupski, Radny Miasta Katowice. - Jesteśmy otwarci na pomaganie. Katowice przyjmują repatriantów, otaczają ich opieką - mają zapewnione mieszkania i roczne stypendia.

Imigranci są wśród nas

Według danych przekazanych przez katowicki magistrat miasto przyjęło dwie rodziny (w 2006 i 2011 roku) na podstawie uchwał w sprawie przyjęcia nieokreślonych imiennie repatriantów. Do Katowic przyjechały również rodziny repatriantów na indywidualne zaproszenie: po jednej rodzinie w ubiegłym i w tym roku. W 2015 roku przyjechały również cztery rodziny z Ukrainy.  W 2017 roku planuje się przyjąć 2 rodziny repatriantów na podstawie uchwały w sprawie przyjęcia nieokreślonych imiennie repatriantów. 

Jedna rodzina z Syrii już mieszka w Katowicach. Pomogło miasto i jedna z parafii. To chrześcijanie, którzy są obok nas już 10 miesięcy. Uczą się języka, chodzą do pracy. - mówi Maciej Biskupski, radny w Katowicach.

Co więcej, 26 października 2016 katowiccy radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia dwóch kolejnych rodzin repatriantów. Zgodzili się tym samym, aby miasto zabezpieczyło na ich utrzymanie około 50 tys. złotych.

Sytuacja w Aleppo jest tragiczna to fakt. - mówi Jacek Lanuszny, Ruch Narodowy, Region Śląski - Jednak w tej sytuacji trzeba się zastanowić komu pomagać - pojedynczym rodzinom czy rządowi? Tym bardziej, że nie ma narzędzi do weryfikacji imigrantów - dodaje.

Głos z drugiej strony

Na piątek, 30 grudnia w regionie zaplanowano w sumie 3 wydarzenia. Były one zgłoszone przed świętami przez dwie organizacje - Ruch Narodowy i Obóz Narodowo-Radykalny. Pierwsze z wydarzeń odbędzie się w Katowicach o godz. 11:00. Najważniejszym punktem ma być wspólna modlitwa za Polaka, kierowcę tira, zabitego przez zamachowca w Berlinie 19 grudnia. Później o godz. 12:00 protestujący przejdą pod Urząd Miasta Katowice, aby tam wyrazić swój sprzeciw wobec finansowaniu Ligi Muzułmańskiej z miejskiej kasy. W tej sprawie będą zbierane podpisy pod petycją do prezydenta Marcina Krupy.

Następnie protestujący przejdą pod siedzibę wspólnoty muzułmańskiej - Centrum Kultury Islamu. Protestujący chcą wręczyć pismo jej przedstawicielom.

Podczas manifestacji chcemy przedstawić zagrożenia, jakie niesie ze sobą przyjmowanie imigrantów do naszych miast - mówi Lanuszny z Ruchu Narodowego - Będąc ostatnio w Niemczech, rozmawiałem z rodowitymi Niemcami i oni pochwalają zachowawczy stosunek Polski do przyjmowania uchodźców.

Po demonstracji w Katowicach, o godz. 15:30 rozpocznie się manifestacja w Sosnowcu, tutaj organizatorzy spodziewają się największej frekwencji.

Czytaj więcej