Czytasz: Jeden z organizatorów urodzin Hitlera miał w domu broń

Jeden z organizatorów urodzin Hitlera miał w domu broń

Prokuratura: decyzja ws. zatrzymanych – prawdopodobnie w środę


Prawdopodobnie dopiero w środę zapadnie decyzja w sprawie ewentualnych środków zapobiegawczych dla trzech organizatorów 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera w Wodzisławiu Śląskim – przekazała prokuratura.

Czytaj: PIlne! Są pierwsi zatrzymani za propagowanie nazizmu

Rzeczniczka prowadzącej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska powiedziała PAP, że trzej mężczyźni zostali zatrzymani w poniedziałek. Od tego czasu prokuratura ma 48 godzin na wykonanie czynności z ich udziałem.

Podejrzani byli przesłuchiwani do poniedziałkowego wieczora. Usłyszeli zarzuty propagowania nazistowskiego ustroju poprzez zorganizowanie rocznicy urodzin Hitlera, „w trakcie której pochwalano, afirmowano te rządy, prezentowano i wykorzystywano emblematy, nagrania i teksty oraz inne gesty nawiązujące do symboliki nazistowskiej”. Jeden z nich jest ponadto podejrzany o nielegalne posiadanie broni i amunicji. Prokuratura nie ujawnia, czy podejrzani przyznali się do winy ani treści ich wyjaśnień.

„Czynności z udziałem podejrzanych zostały przerwane wieczorem, w tej chwili nie są wykonywane. Prawdopodobnie jutro będą kontynuowane i tego dnia zapadnie decyzja w sprawie ewentualnego stosowania środków zapobiegawczych” - powiedziała prok. Smorczewska.

tvn24 nazisci 11
tvn24 nazisci 11
tvn24 nazisci 11 Superwizjer. Kadr z programu

Prowadzone przez gliwicką prokuraturę postępowanie dotyczące publicznego propagowania faszyzmu, zostało objęte zwierzchnim nadzorem przez Prokuraturę Krajową.

"Superwizjer" TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Szef tego stowarzyszenia jest jednym z zatrzymanych.

Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy. (PAP)

autorzy: Krzysztof Konopka, Patrycja Rojek-Socha

Czytaj więcej