Czytasz: Sosina będzie pięknie wyglądała. Również wieczorem

Sosina będzie pięknie wyglądała. Również wieczorem

Jaworzno rozpoczęło długo planowaną inwestycję. Dostali najwyższą ocenę i największą dotację.

Zbiornik Sosina lata świetności ma już dawno za sobą. Kiedyś odbyła się tu Festiwal Energii. Były koncerty, fajerwerki i idealne miejsce do odpoczynku. Od jakiegoś czasu atmosfera nie sprzyja. Urwane ławki i śmieci w wodzie. Jednak wciąż kręci się tu sporo osób. To właśnie dla nich miasto wprowadza zmiany.

Sosina - Wielofunkcyjne miejsce wypoczynku

- Rozpoczynamy pierwszy etap inwestycji. Docelowo powstanie tu ścieżka pieszo-rowerowa, sieć kanalizacyjna oraz odpowiednia ilość toalet. Wszystko po to, żeby ochronić wodę, która narażona jest na ścieki komunalne – informuje nas Marek Żak z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Dodatkowo miasto zainwestuje w pompownię, która zadba o czystość wody w zalewie. Zapowiada również rewitalizację całej przestrzeni. Budowę budynków wielofunkcyjnych, pola campingowego i wymianę domków przeznaczonych dla turystów. W planach są również drewniane pomosty i wieża widokowa.

Tak wygląda obecnie Sosina w Jaworznie:

Sprzątają Sosinę

Pracę już rozpoczęto. Trzeba przygotować tren pod ścieżkę dla rolkarzy i rowerzystów. MZDiM zaczął od wycinki drzew, która budzi duże kontrowersje. Więcej o proteście jaworznian. W internecie pojawiają się komentarze sprzeciwu. Internauci pytają co z cieniem na plaży. Nie podoba im się taka rewitalizacja. Urząd miasta uspokaja.

- Wycinka drzew związana jest z próbą stworzenia asfaltowej opaski otaczającej Sosinę. Zapewniam, że wycinka była w pełni legalna. Wszystkie drzewa były ponumerowane, a akcja zaplanowana i udokumentowana – komentuje Grzegorz Cyron pracownik wydziału Inwestycji Miejskich w UM Jaworzno.

- Wycięto głównie topole – dodaje Żak. One były już wcześniej podcinane. Były to stare i kruche drzewa. Musieliśmy to zrobić. Zapewniam, że zasadzimy nowe drzewa, w dużej ilości – podkreśla na koniec Żak. 

Są pieniądze na Sosinę

Od dłuższego czasu mówi się o zmianach. Jednak, niektóre plany nie były pewne. Teraz otwarcie można powiedzieć, że inwestycja ruszy. Miasto dostało dofinansowanie unijne w wysokości 28 mln zł. O tej szczęśliwej wiadmości pisze prezydent miasta Paweł Silbert na portalu społecznościowym. 

- O tym, że pracownicy Wydziału Inwestycji Miejskich osiągnęli duży sukces świadczy fakt, że dofinansowanie otrzymało jedynie osiem projektów z całego kraju na ponad setkę pozytywnie ocenionych. Projekt Sosiny dostał jednocześnie najwyższą dotację sięgającą prawie połowy dostępnych środków w ramach programu - czytamy na stronie miasta. 

- Nowa Sosina to również asfaltowe drogi rowerowe, nowe plaże, parkingi, wyremontowane ulice i przede wszystkim ogólnodostępne i darmowe sanitariaty. Zlikwidowane zostaną wszystkie szamba i zbudowana zostanie kanalizacja sanitarna. Sosina będzie pięknie wyglądała również wieczorem - nowe alejki dostaną energooszczędne oświetlenie. Obok plaż znajdziemy miejsca dla zabaw dzieci, ławeczki i prysznice. Zyskają również wędkarze - dostaną nowe pomosty sięgające poza szuwarowiska. A od najbliższego sezonu wjazd na parkingi wokół zbiornika będzie bezpłatny - informuje urząd. 

Źródło: jaworzno.pl 

Czytaj więcej