Czytasz: Jaworzno szokuje! Przetestuje technologię Elona Muska

Jaworzno szokuje! Przetestuje technologię Elona Muska

Widziałeś to w filmach. Teraz kapsułę poruszającą się z prędkością dźwięku testować zamierzają władze Jaworzna. W mieście powstać ma tunel dla kapsuły Hyperloop.

Środek transportu, który pozwala osiągnąć prędkość ponad 1200 km/h? To już nie pieśń przyszłości albo scena z filmu science-fiction. - To rzeczywistość - przekonują wspólnym głosem władze miasta i przedstawiciele firmy Euroloop. W środę podpisali list intencyjny w sprawie współpracy. Skutek? W Jaworznie zbudowany zostanie około 5-kilometrowy Hyperloop - tunel do testowania „pociągu” poruszającego się z prędkością dźwięku.

Kolejny krok do przyszłości

- Jest dziś 28 czerwca 2017 roku i nie ukrywam, że mam nadzieję na to, że ta data odciśnie się w historii transportu na całym świecie – mówił Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. Przypominał, że miasto już słynie z innowacji komunikacyjnych. - Pierwsi mieliśmy elektryczne autobusy, rowery, teraz czas na zrealizowanie kolejnej przełomowej technologii – mówił prezydent Silbert.

Z CERN do Jaworzna

O czym mowa? O pomyśle z 2013 roku. Wtedy to Elon Musk, przedsiębiorca i filantrop, założyciel przedsiębiorstw PayPal, SpaceX i Tesla, 46-latek od lat mieszkający w Ameryce Północnej, uważany za pierwowzór postaci Ironmana, wymyślił ideę Hyperloop. - To środek transportu pozwalający poruszać się z prędkością dźwięku, czyli nawet ponad 1200km/h – mówił Marek Gutt-Mostowy, prezes zarządu firmy Euroloop, a do niedawna pracownik CERN-u. Tłumaczył, że idea polega na zbudowaniu betonowego tunelu, w którym porusza się pociąg-kapsuła. - Chodzi o wyeliminowanie oporów powietrza. Przy prędkości ok. 100 km/h opory powodują niemal 80-procentową stratę energii. Dzięki budowie ultranowoczesnego tunelu o obniżonym ciśnieniu, opór jest tak mały, że pole magnetyczne rozpędzi kapsułę do ogromnej prędkości – przekonywał naukowiec.

Nawet los angeles takiego nie ma

Właśnie taki tunel - do pierwszych testów kapsuły – powstać ma w Jaworznie. - Zdecydowaliśmy, że optymalnie powstanie on na trasie Szczakowa – Śródmieście, w miejscu dawnego nasypu kolejowego, na których chcieliśmy wcześniej zbudować linię tramwajową. Tramwaju nie będzie, będzie Hyperloop – uśmiecha się prezydent Silbert. - Budowa potrwa około rok, a tunel będzie miał od 3 do 5 kilometrów długości – zaznaczał Gott-Mostowy. Zdradzał, że będzie to pierwszy na świecie tunel do takich testów w rzeczywistości. - Jeden powstał już w Los Angeles, ale nie jest tunelem pełnowymiarowym – zaznaczał inżynier.

Z Krakowa do Gdańska w... niespełna godzinę

Jak doszło to tego, że Euroloop na miejsce testów rewolucyjnego środka transportu wybrał Jaworzno? - Spotkaliśmy się i okazało się, że podobnie myślimy. Wierzę, że to zrewolucjonizuje transport. Nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Dzięki takiemu rozwiązaniu podróż z Krakowa do Gdańska potrwa niespełna godzinę – zaznaczał Silbert.

Konstruktorzy nie ukrywali jednak, że póki co nie ma jednak mowy o tym, by w kapsule przemieszczać mogli się ludzie. - Na przeszkodzie stoją przede wszystkim kwestie legislacyjne. By dopuścić taki środek do transportu, potrzebne jest prawo, a tworzenie aktów prawnych trwa – rozkładał ręce Gott-Mostowy. Nie ukrywał, że na przeszkodzie w transporcie towarów nie stoi już nic.

Rewolucja rozpocznie się w Polsce

Kiedy technologia Hyperloop ma szansę się ziścić? - Już za kilka lat. Kapsułę do transportu już zbudowaliśmy. W Polsce zbudował ją międzynarodowy zespół. Założenie było takie, by wykorzystać jak najwięcej już istniejących technologii. Chodzi o to, by idea jak najszybciej stała się rzeczywistością – mówił prezes Gutt-Mostowy. Przyznawał, że cieszy się, że rewolucja transportowa rozpocznie się w Polsce. Wspominał moment, gdy sam zgłosił się do konkursu na zbudowanie najlepszej kapsuły, która przetestowana zostanie na torze Hyperloop. - Marzenia się spełniają. Do zmagań przystąpiło 1200 zespołów, a nasz znalazł się na szczycie. Przyszłość już się zaczyna – mówił z uśmiechem.

Czytaj więcej