Czytasz: Jaworzno rozbłyśnie nowym światłem

Jaworzno rozbłyśnie nowym światłem

Specjalnie dla Jaworzna powstał nowy plan zagospodarowania świetlnego. TAURON Dystrybucja przygotował „Masterplan”.

Wszystko zaczęło się od sprawdzenia stanu oświetlenia ulicznego, parków, zieleni oraz obiektów symbolicznych dla Jaworzna. Następnie miasto przy współpracy z TAURONEM wypracowało nowy pomysł na oświetlenie miasta. A potem wyznaczono specjalny kolor barwowy, który najlepiej będzie pasował do Jaworzna. Ponadto, określono też ekologiczne normy tak, aby światło współgrało z naturalną aurą. Jaworznicka barwa to połączenie energii, klasyki i historii.

Jaki jest plan?

Koncepcja zagospodarowania nazwana „Masterplan” to nowy kierunek zarządzania oświetleniem miejskim w Jaworznie. Chodzi tu przede wszystkim o ujednolicenie publicznych świateł, przez co obiekty uzyskają nowy wizerunek, a miasto wyjątkowy klimat.  

 - Dostaliśmy do rąk koncepcję nowego oświetlenia miasta. Przyznaję, że jestem ogromnie zaskoczony tym, jak wspaniale mogłoby wyglądać Jaworzno oświetlone nowoczesnymi, eleganckimi i tanimi w eksploatacji lampami. Marzę o tym, by plan został zrealizowany. Obiecuję, że większość z nas na nowo zachwyci się Jaworznem – komentuje Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Korzyści dla mieszkańców

Nowe oświetlenie to przede wszystkim atrakcyjny wizerunek, ale również większe bezpieczeństwo dla mieszkańców. Piesi zyskają dobrze oświetlone alejki, a kierowcy drogi. Plan przewiduje również eliminację z mapy miasta nieświetlonych miejsc.

Nowe perspektywy

W ciągu najbliższych miesięcy mają powstać kolejne projekty. TAURON Dystrybucja pomoże w oświetleniu pięciu budynków w mieście, na razie udostępniono jedynie ich wizualizacje. W planach nowa aranżacja świetlna dla miejskiego muzeum, kościoła, kopalni i teatru.

 

Czytaj więcej