Czytasz: Śląskie ma inteligentne miasta. Dwa

Śląskie ma inteligentne miasta. Dwa

Już po raz piąty ogłoszono laureatów konkursu Smart City.

Twórcy konkursu Smart City chcą popularyzować rozwiązania, pomysły, osoby i plany, które służą tworzeniu inteligentnych miast. Szukają innowacyjnych strategii i idei, aby docenić pionierów i pokazać innym, jak powinny rozwijać się administracje lokalne, gospodarka oraz biznes.

Nagroda dla Jaworzna

Od stycznia mieszkańcy Jaworzna mogą korzystać z innowacyjnych biletów. System Open Payment wprowadził nowa możliwość. Od nowego roku karta płatnicza stała się również biletem PKM Jaworzno. W trzech prostych krokach można kupić bilet. A wszystko bez kolejek i wydruków. To właśnie doceniła konkursowa kapituła. Miasto zostało nagrodzone w kategorii Smart City do 100 tysięcy mieszkańców. W Warszawie nagrodę odbierał zastępca prezydenta miasta, Tadeusz Kaczmarek.

- Nagrodę Smart City przyznajemy za wdrożenie systemu Open Payment System w komunikacji publicznej w Jaworznie, najbardziej zaawansowanego rozwiązania typu "smart payments" dla płatności za usługi miejskiej i pierwszego tego typu systemu w Polsce. System łączy możliwość karty płatniczej i karty miejskiej, co do automatycznego poboru za przejazd — podkreślają organizatorzy Konkursu Smart City.

Źródło: www.jaworzno.pl

częstochowa z Wyróżnieniem

Podczas gali doceniono również nowe rozwiązanie wprowadzone w Częstochowie. Tytuł „Innowacja Smart City 2016” trafił do Częstochowy za wdrożenie Samorządowego Programu Lojalnościowego - Częstochowska Karta Mieszkańca.

Karta stanowi połączenie dotychczasowych programów, m.in.: Częstochowski Senior i Rodzina Plus, dodatkowo służy również jako karta biblioteczna. Częstochowianie mogą skorzystać z karty na dwa sposoby. Przy zakupach mogą otrzymać zwrot pieniędzy lub zbierać punkty i wymieniać je na bonusy i rabaty. Obecnie do akcji przyłączyło się ponad 100 lokalizacji.

Czytaj więcej