Czytasz: Jaworzno bez strachu czeka na zimę

Jaworzno bez strachu czeka na zimę

Zaskakuje zawsze. Ale mieszkańców Jaworzna tegoroczna zima z pewnością nie zaskoczy. Sól już w magazynach, piaskarki już na chodzie – ogłaszają tutejsze służby.

14 stopni Celsjusza, błękitne niebo i słońce, które momentami mocno świeciło po oczach. Tak wyglądał poniedziałek. - Dobre warunki pogodowe wcale nie zwalniają nas z gotowości - mówią przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Jaworznie. Spółka prawdopodobnie jako pierwsza w regionie, już w połowie października ogłosiła gotowość do „Akcji Zima”.

Niemal 2,5 tysiąca ton soli

Ponad 1000 ton soli w hangarze przy ulicy Galmany, 978 w depozycie i zamówione latem dodatkowe 500 ton. - Do zimy jesteśmy przygotowani – zapewnia Tomasz Baran, kierownik logistyki w jaworznickim MPO. Wyjaśnia, że to specjalna sól drogowa. - Gruboziarnista i wolno rozpuszczająca się. Świetnie sprawdza się do temperatury -10 stopni Celsjusza – mówi. W gotowości jest też 7 pługopiaskarek i 4 ciągniki. - Wyjadą, jak tylko spadnie pierwszy śnieg – zapowiada Baran.

Kiedy będzie sypało?

Gotowość do „Akcji Zima” chwalą synoptycy. - Przynajmniej drogowców w Jaworznie nic nie zaskoczy – mówi Marek Kozłowski, dyżurny synoptyk w Centralnym Biurze Prognoz Meteorologicznych w Krakowie. Póki co jednak uspokaja. - W tym i przyszłym tygodniu na opady śniegu nie ma co liczyć – zapewnia i dodaje, że o następnym miesiącu nie ma co dyskutować. - Prognozy długofalowe niemal nigdy się nie sprawdzają – mówi.