Czytasz: Jastrzębie-Zdrój: Kierowcy PKM nie przyszli do pracy

Jastrzębie-Zdrój: Kierowcy PKM nie przyszli do pracy

Trwa protest kierowców autobusów w Jastrzębiu. Autobusy nie wyjechały na trasy.

Trwa protest kierowców autobusów w Jastrzębiu. 21 pracowników z Jastrzębia i 9 z Czerwionki-Leszczyn nie przyszło dziś do pracy na poranną zmianę. Z informacji PKM Jastrzębie wynika, że kierowcy są na zwolnieniach lekarskich.

Nie kursuje 46 proc. autobusów na liniach 101,105,107,115,117,118,121,122,124,127,128 oraz 88 proc. autobusów linii od 307 do 312.

Protest jest wynikiem postanowień władz MZK dotyczących rozpoczęcia likwidacji PKM. Całość operacji ma trwać do kilkunastu miesięcy. Podjęta decyzja to pokłosie zmian w organizacji komunikacji miejskiej. Od 2015 roku w Jastrzębiu-Zdroju komunikacją miejską zarządza spółka Warbus. Wpierw PKM wykonywał zlecenia jako podwykonawca, następnie na barki jastrzębskiej spółki spadła niecała połowa zadań. Spadła też kwota dotacji do wozokilometra, co obniżyło rentowność spółki.

Spółka, aby móc funkcjonować, potrzebuje dopłaty ok. 300 tys. zł miesięcznie. Na koszty składa się utrzymanie infrastruktury oraz budynków oraz potencjalnego podwyżki dla pracowników, wokół których toczy się spór z władzami spółki, a także ewentualne kary, które spółka poniesie za nierealizację kursów.