Czytasz: "Kto tak naprawdę powinien stać na piedestale?"

"Kto tak naprawdę powinien stać na piedestale?"

01:14
Wojewoda śląski w mocnych słowach o roli gen. Jerzego Ziętka w utrwalaniu systemu, który doprowadził do morderstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W środę rano wystartowała XII Pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Do Pomniku Powstańców Śląskich, biegaczom towarzyszył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Między rondem a pomnikiem Ziętka i Spodkiem w tle pytamy Jarosława Wieczorka jako dobrowolnego uczestnika biegu o przymusową dekomunizację. Jego zdaniem jest konieczna.

- Mówimy o dekomunizacji, o ludziach, którzy legitymizowali, utożsamiali się z reżimem komunistycznym przez 50 lat. Od 1945 do 1989 było wiele ludzi na bardzo wysokich funkcjach w Komitetach Centralnych partii, którzy pokazywali… jak można niszczyć polskie społeczeństwo - mówi wojewoda śląski.

Na koszulce widnieje podobizna ks. Jerzego Popiełuszki. Wojewoda wskazuje na niego jako na jedną z ofiar represyjnego systemu komunistycznego. Systemu, który miał utrwalać m.in. gen. Jerzy Ziętek.

- Nie można zapominać o tych, którzy wówczas służyli absolutnie drugiej stronie, bo na pewno nie Polakom - mówi stanowczo Jarosław Wieczorek.

Od wojewody zależy przyszłość miejsc nazwanych imieniem Jorga. Jego zdaniem brakuje spokojnej merytorycznej rozmowy o wydarzeniach, które miały miejsce. Jego zdaniem ludzie powinni zastanowić się kto tak naprawdę zasługuje na to, żeby stać na piedestale. Zakłada, że ludziom brakuje wiedzy o postaci gen. Jerzego Ziętka. Jego zdaniem obrósł w legendę, która zniekształca jego rzeczywistą rolę w historii regionu, ale i Polski; a także jego odpowiedzialności politycznej i moralnej, m.in. za śmierć księdza, który walczył o nieskrępowaną wolność.

- Czy [na postumencie] postawiliby Jerzego Popiełuszkę błogosławionego, czy tego, który wówczas służył ówczesnej władzy. Czy da się to zrównać? Czy da się te dwie postaci postawić naprzeciwko siebie i mówić, że jedna i druga zasługuje na upamiętnienie w taki sam sposób. Kto powinien mieć swoje miejsce w historii czy w muzeum, a kto powinien stać na piedestale? - mówi Jarosław Wieczorek.

Czytaj więcej