Czytasz: Jarosław Kaczyński w Katowicach

Jarosław Kaczyński w Katowicach

W sobotę wieczorem z działaczami PiS z województwa śląskiego spotkał się lider partii Jarosław Kaczyński.

Sobota wieczór, Katowice. Do Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Markiefki w Katowicach zjeżdżają się działacze PiS z całego województwa. Na scenie stół prezydialny przykryty czerwonym suknem. Około 20:00 zasiedli przy nim Sylwester Szwed, Izabela Kloc, Grzegorz Tobiszowski, Wojciech Szarama, Szymon Giżyński i najważniejszy gość - Jarosław Kaczyński. Było też miejsce dla Ewy Malik, ale ostatecznie go nie zajęła.

- To była wizyta w ramach objazdu kraju. Spotkanie odbyło się w formule nie stricte otwartej. Wiedzieli o nim działacze PiS. Zaprosiliśmy media, ale publiczne - komentowali już po spotkaniu uczestnicy.

Zdaniem katowickiego radnego Piotra Pietrasza na spotkanie z prezesem partii przyjechało 1000 osób. Sala jednak jest w stanie pomieścić maksymalnie 280-300 osób.

- Prezes Jarosław Kaczyński przedstawił założenia programowe i ścieżkę jaką musimy pokonać, żeby kolejne wybory były sukcesem PiS. Prezes zapewniał nas, że ciągle musimy pracować na ten sukces. Zarówno aktualny, jak i kolejne - relacjonował mysłowicki radny Mariusz Wielkopolan.

Jarosław Kaczyński podtrzymał chęć wprowadzenia zmian w ordynacji wyborczej. Uzupełnieniem ograniczenia do dwóch kadencji dla prezydentów, wójtów i burmistrzów, była propozycja wydłużenia jej z czterech do pięciu lat. Pojawiły się również wątki lokalne. Prezes Kaczyński odnosił się pozytywnie do idei utworzenia metropolii.

Prezes zaapelował o dodatkową mobilizację w naprawie Polski. Zwracał uwagę na obecnie ważne reformy edukacji oraz ochrony zdrowia. Zapowiedział zmiany w ordynacji wyborczej do samorządu z uwzględnieniem kadencyjności wybieranych władz organów wykonawczych. Zapowiedział konsekwentną naprawę wymiaru sprawiedliwości, szkolnictwa wyższego, sektora mediów publicznych. Jednym z najważniejszych wyzwań będą przemiany gospodarcze, które w ramach SOR powinny przynieść Polsce i Polakom wymierne korzyści już w niedalekiej przyszłości. Aby to wszystko osiągnąć nie można już rozpamiętywać wyborczych sukcesów, ale potrzebujemy obecnie dużej mobilizacji i zaangażowania wszystkich członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości - relacjonuje wojewoda Jarosław Wieczorek.

Jarosław Kaczyński podtrzymał słowa wypowiedziane w czasie kongresu PiS z 2015 roku o wiodącej roli Śląska. Ma być motorem napędowym dla całej Polski w zakresie innowacyjności przemysłu. Odniósł się także do polityki historycznej powiązanej silnie z naszym regionem. W wywiadzie dla Telewizji Polskiej Jarosław Kaczyński odniósł się do sytuacji w górnictwie.

- Zrobiliśmy wszystko, co można. Górnictwo było w fatalnej sytuacji w momencie, kiedy przejmowaliśmy władzę. Zdecydowaliśmy się przekazać bardzo poważne sumy na to, żeby górnictwo podtrzymać. (…) Utrzymanie wszystkich kopalni byłoby po prostu i zupełnie nieracjonalnie, bo wymagałoby stałych dopłat, i jednocześnie zbyt drogie. Zapewnienie pracy wszystkim górnikom jest zupełnie realne.

Na sali zasiedli posłowie, radni, lokalni działacze PiS. Wśród nich między innymi wojewoda Jarosław Wieczorek oraz wicewojewoda Mariusz Trepka. Był też wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Z Solidarnej Polski. Po zakończeniu objazdów miast wojewódzkich, mają rozpocząć się wizyty prezesa Jarosława Kaczyńskiego w okręgach. Najpierw jednak planowane są konwenty całej Zjednoczonej Prawicy. Najbliższy miałby się odbyć w marcu.

Czytaj więcej