Czytasz: Jarosław Kaczyński będzie premierem?

Jarosław Kaczyński będzie premierem?

03:15
Naczelnik państwa czy premier? O politycznej przyszłości Jarosława Kaczyńskiego rozmawiamy z dr. Zbigniewem Girzyńskim.

Choć w Prawie i Sprawiedliwości Zbigniew Girzyński spędził trzynaście lat, dziś zdecydowanie chętniej tytułuje się historykiem niż byłym posłem. Jego zdaniem Jarosław Kaczyński, wzorem Józefa Piłsudskiego zostanie… premierem. Po raz drugi.

Dr Zbigniew Girzyński przyznaje, że politycy w każdej epoce lubią być porównywani do wybitnych postaci z przeszłości.

- To łechce ego każdego polityka niezależnie od tego czy to będzie Jarosław Kaczyński, czy Donald Tusk czy jakikolwiek inny, także zagraniczny polityk. Jest to przypadłość ponadnarodowa - przyznaje Zbigniew Girzyński.

NACZELNIK KACZYŃSKI?

Zdaniem Zbigniewa Girzyńskiego dzisiejsze pokolenie polityków jest w niezwykle szczęśliwym okresie. Uznaje, że od ich decyzji nie zależy o tym czy Polska będzie istniała.

- Mogą decydować czy [nasze państwo - przyp. red.] będzie bardziej bogatsze czy mniej bogate. Czy mniej lub bardziej będzie miało znaczącą pozycję w świecie, ale nie decyduje to, na szczęście, o jego egzystencji - ocenia Girzyński.

Ten fakt nie uprawnia do porównań jakiegokolwiek polityka, także Jarosława Kaczyńskiego do porównań przykładowo z Józefem Piłsudskim.

- Jest to zatarcie pewnego realnego obrazu rzeczywistości - dodaje.

JÓZEF PIŁSUDSKI TEŻ LUBIŁ BYĆ PORÓWNYWANY

Dr Zbigniew Girzyński uważa, że upodobanie polityków po bycia porównywanym z wybitnymi przedstawicielami z przeszłości było także charakterystyczne dla samego Józefa Piłsudskiego.

- On chciał nawiązać do Tadeusza Kościuszki. Do Naczelnika pierwszego powstania, pierwszego zrywu. Chciał w ten sposób podkreślić, że oto historia zamknęła klamrą okres zaborów. Naczelnik powstania Tadeusz Kościuszko, który rozpoczął tę sztafetę pokoleń, wreszcie przekazał pałeczkę ostatniemu, który też jest naczelnikiem. Dopełniła się historia i ta Polska odzyskała niepodległość - mówi dr Zbigniew Girzyński.

A JAROSŁAW KACZYŃSKI?

Ze zrozumieniem Zbigniew Girzyński przyjmuje upodobanie Jarosława Kaczyńskiego do tytułowania go naczelnikiem państwa. Jako historyk podkreśla, że nie lubi przewidywać przyszłości. Jednak w kwestii Jarosława Kaczyńskiego robi wyjątek.

- Idę o zakład, że Jarosław Kaczyński jeszcze raz będzie premierem. Józef Piłsudski dwukrotnie był premierem i myślę, że człowiek z tak ogromną elokwencją, z tak ogromną wiedzą historyczną (…) której nie odmówią Jarosławowi Kaczyńskiemu nawet najwięksi przeciwnicy, z całą pewnością ma to z tyłu głowy. Jeszcze raz w swoim życiu, napewno zasiądzie w ławach rządowych, tam gdzie siadał Piłsudski - mówi dr Zbigniew Girzyński.

Zakład przyjęliśmy.

Czytaj więcej