Czytasz: Kolorowe jarmarki świąteczne

Kolorowe jarmarki świąteczne

Przygotowaliśmy wykaz 23 bożonarodzeniowych jarmarków organizowanych w miastach naszego regionu.

Co roku w naszym regionie przybywa jarmarków bożonarodzeniowych. W tym roku w samych Katowicach odbędą się trzy jarmarki świąteczne, w tym jeden w wersji ekologicznej. Nie tylko nadają miastom prawdziwego świątecznego klimatu, ale są też okazją do zakupów w stylu slow.

Można tu często znaleźć prawdziwe rękodzieło, skosztować domowych smakołyków, napić się grzanego wina, czy wziąc udział w warsztatach kulinarych. To dla dorosłych, a dla dzieci, na przykład karuzela, gry i zabawy z animatorami, wspólne kolędowanie, czy spotkanie ze św. Mikołajem.

- Klimat jest niezwykły, taki rodzinny. Wiele osób po prostu przychodzi na taki jarmark, żeby pobyć w fajnej świątecznej atmosferze. Zapachy czy muzyka robią swoje. Poprawiają nastrój. Niekoniecznie trzeba od razu coś kupić. – mówi Marek Kijak, z firmy Jarmarki Śląskie, która organizuje jarmark bożonarodzeniowy na rynku w Katowicach i dodaje, że z tym rękodziełem to nie zawsze jest tak, że jest ono z najwyższej półki, trzeba szukać, bo prawdziwych perełek jest jednak mniej niż więcej, ale warto szukać.

 

 

 

Trochę historii

Jarmarki świąteczne są bardzo popularne w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale także we Włoszech oraz innych krajach Europy. Historia pierwszych jarmarków bożonarodzeniowych sięga w Niemczech końca XIV, a w Austrii końca XIII wieku.

Najstarsze jarmarki świąteczne to te organizowane w Dreźnie (od 1434), podobno każdego roku przyciąga ponad dwa mln turystów, we Frankfurcie (od 1393 r.), Augsburgu (od 1498 r.), Berlinie (od 1529 r.), w Norymberdze (od 1628) i Kolonii (od 1692 r.). A w Austrii to jarmark wiedeński. Pierwsza wzianka o nim pochodzi z 1294 r.

W Polsce najpopularniejsze jarmarki bożonarodzeniowe to te organizowane we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie.

Czytaj więcej