Czytasz: Japoński ogród na... hałdzie w Kostuchnie

Japoński ogród na... hałdzie w Kostuchnie

Posadzą go już we wrześniu.

Ogród na hałdzie w katowickiej Kostuchnie? Czemu nie. To kolejny projekt realizowany w ramach Katowice Street Art AiR, na hałdzie już we wrześniu powstanie japoński ogród zen, autorstwa Kamili Szejnoch.

Wspólne sadzenie już we wrześniu

Akcja wspólnego sadzenia roślin realizowana będzie w dniach 13 i 14 września w godzinach 15-18. Ogród będzie składał się m.in. z białego żwiru oraz odpowiednio dobranych roślin - głównie z traw, bylin i iglaków. W trakcie pracy zapewnione zostaną łopatki i rękawice.

Zobacz poprzednie projekty Kamili Szejnoch:

Uczestnicy zasadzą ogród zen - najbardziej minimalistyczną odmianę ogrodu japońskiego. To krajobraz w miniaturze, kompozycja naturalnych elementów w przestrzeni. Ogrody japońskie cechuje harmonia i prostota, a stałymi elementami są woda oraz kamienie. W symbolice buddyjskiej woda i kamień to ”Yin i Yang” - przeciwstawne elementy wzajemnie się dopełniające.

Medytacje na hałdzie w Kostuchnie?

Woda (morze, rzeka) może być przedstawiona za pomocą białego piasku lub żwiru, zaś skały i kamienie to góry. W doskonałości i harmonii ogrodów japońskich można dopatrywać się odwiecznej tęsknoty człowieka za szczęściem, a nawet rajem utraconym.

Klasyczne ogrody zen były tworzone przy świątyniach buddyjskich, miały symbolizować istotę natury oraz pomagać mnichom w codziennej medytacji. Czyż hałda w Kostuchnie nie jest miejscem idealnym do medytacji?

Jak się zgłosić?

Osoby zainteresowane udziałem w akcji proszone są o kontakt: mateusz.zegan@miasto-ogrodow.eu

Zbiórka odbędzie się w dniach 13, 14 września odbędzie się o godz. 15:00 przy ul. Chęcińskiego - za torami/obok garaży. Zapewniona będzie pomoc w transporcie.

Oficjalne otwarcie ogrodu odbędzie się 15 września o godz. 15:00.