Czytasz: Olbrycht: Polityką rządzą emocje, nie racjonalizm

Olbrycht: Polityką rządzą emocje, nie racjonalizm

09:17
Gościem "Ostatniego Piętra" redakcji Silesion.pl jest europoseł Jan Olbrycht.

- Im dłużej jestem w polityce, tym bardziej jestem przekonany o niezwykłej roli emocji. Nie racjonalnych posunięć, ale właśnie emocji - przyznaje Jan Olbrycht.

Cyrk na dworcu centralnym

Emocji nie zabrakło przy powitaniu Donalda Tuska. W Warszawie pojawili się zarówno jego zwolennicy, jak i przeciwnicy. Zdaniem Jana Olbrychta to przedstawiciele partii rządzącej nakręcili tę spiralę zapowiedziami przedstawienia zarzutów przewodniczącemu Rady Europejskiej. To akcja na polityczne zamówienie? Polityczny odwet? Na ile chętnie w scenariusz bycia ofiarą PiSu wpisuje się sam Donald Tusk?

- Jeżeli jakaś sprawa jest do wyjaśnienia, to trzeba ją wyjaśnić. Natomiast zapowiedź europejskiego listu gończego nie jest przypadkowa. To nie jest sytuacja komfortowa, która buduje jego kapitał polityczny na przyszłe wybory prezydenckie - mówi Jan Olbrycht.

Donald Tusk prezydentem Polski?

Jan Olbrycht przyznaje, że cała akcja wokół Donalda Tuska ma charakter czysto polityczny. Wątpliwości, atmosfera niepewności, niedomówień i oskarżeń mają osłabić obecnego przewodniczącego Rady Europejskiej i potencjalnego prezydenta Polski.

- Donald Tusk jest dzisiaj jedną z głównych postaci świata. Absolutnie żadna akcja wokół jednego z głównych polityków sceny światowej nie jest korzystna. To nie służy jego pozycji, jemu samemu - dodaje.

W Europie mało kto wie, kim jest Antoni Macierewicz

- Nie spotkałem nikogo, kto by się specjalnie interesował polskim ministrem obrony. Nie wiem, czy ktoś wie, kto nim jest i o czym mówi.

W Brukseli z zadziwieniem przyjęto oskarżenia pod adresem Donalda Tuska. Jednocześnie emocji nie wywołują działania ministra obrony narodowej. Katastrofę smoleńską przyjęto ze zrozumieniem i współczuciem.

- Zaraz po katastrofie smoleńskiej mieliśmy w Parlamencie Europejskim serię wydarzeń bardzo poruszających, smutnych i bardzo poważnych, w których dawaliśmy do zrozumienia, jaka tragedia spotkałą Polskę - mówi Jan Olbrycht.

Od tego momentu nikt na ten temat nie dyskutuje. Przyjmuje się, że trwa wyjaśnianie okoliczności katastrofy w ramach toczących się śledztw. Słowa wypowiadane przez polskich polityków nie poruszają całej Europy.

Czytaj więcej