Czytasz: Jakub Błaszczykowski nowym kawalerem Orderu Uśmiechu

Jakub Błaszczykowski nowym kawalerem Orderu Uśmiechu

Obok Jakuba do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu dołączy także Malala Yousafzai, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 r.

Były kapitan reprezentacji Polski, to uczestnik wielu akcji dobroczynnych, założyciel fundacji charytatywnej, aktywnie uczestniczący w życiu dzieci chorych i opuszczonych.

O odznaczenie go wnioskowali m.in. pacjenci kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu, wychowankowie Domu im. Janusza Korczaka w Kłobucku, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Krzepicach, Publicznej Domu Dziecka w Krasnym Polu, Placówki Interwencyjnej w Głubczycach.

Obok Jakuba do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu dołączy także Malala Yousafzai, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 r. Będzie najmłodszą osobą wyróżnioną tym odznaczeniem.

Order Uśmiechu przyznawany jest od 1968 r. Z wnioskiem mogą występować tylko osoby do 18. roku życia.

Puchar kwaśnego soku z cytryNY

Kawalerem z legitymacją nr 1 był prof. Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z Poznania, rzecznik rozpowszechnienia szkół integracyjnych. W czasie dekoracji był pasowany czerwoną różą i musiał z uśmiechem wypić puchar kwaśnego soku z cytryny. Ta ceremonia obowiązuje do dziś.

Do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu należą m.in. Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, ks. Jan Twardowski, Jacek Kuroń, małżonka emira Kataru Szejcha Mouza bint Nasser, król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud, prof. Zbigniew Religa.

Orderem odznaczono też Jana Pawła II. Papież odebrał Order, choć z zasady nie przyjmował żadnych odznaczeń. Był 267 kawalerem, na wniosek niewidomych dzieci z Krakowa i Lasek. Wniosek został napisany alfabetem Braille'a.

Na poprzednim, wiosennym posiedzeniu Kapituła zdecydowała o odznaczeniu papieża Franciszka. Przypadnie mu Order Uśmiechu z numerem legitymacji 1000.

 

Czytaj więcej