Czytasz: Jakie paliwo najlepsze do diesla na mróz? [wideo]

Jakie paliwo najlepsze do diesla na mróz? [wideo]

Po mroźnej nocy można mieć poważny problem z uruchomieniem samochodu z silnikiem wysokoprężnym.

Mimo zbliżającej się wielkimi krokami meteorologicznej wiosny, zima daje nam się we znaki. Nad Polskę nadciągnał potężny wyż znad Skandynawii, który przyniósł minusowe temperatury sięgające nawet do kilkunastu stopni poniżej zera. W tym czasie szczególną ostrożność powinni zachować właściciele aut z silnikiem diesla, którzy po mroźnej nocy mogą mieć poważny problem z uruchomieniem samochodu.

Przeczytaj równieżJak odpalać auto w zimie.

Powyższy scenariusz jest bardzo prawdopodobny i może dotyczyć każdego pojazdu z silnikiem diesla pozostawionego na kilka godzin na mrozie. Gdy temperatura spada nawet o kilka stopni poniżej zera, w oleju napędowym wytrącają  się kryształki parafiny, które utrudniają swobodny przepływ paliwa przez filtr. Może to powodować nierównomierną pracę silnika, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zablokowania filtra paliwa i zatrzymania pracy silnika. 

Rok temu problem z odpaleniem auta podczas mrozów miała ponad połowa polskich kierowców. Tymczasem tylko 13% z nich dostrzega, że problem ten może być spowodowany niewłaściwym paliwem w baku. Dlatego w okresie zimowym należy zadbać o zatankowanie odpowiedniego, wysokiej jakości paliwa.

Olej napędowy o wysokich parametrach nie tylko dba o sprawne funkcjonowanie silnika, ale także daje gwarancję odpalenia samochodu nawet przy skrajnie ujemnych temperaturach, a takie mogą wystąpić np. podczas zimowego wyjazdu na narty. Często wówczas nie mamy możliwości zaparkowania samochodu w garażu, a w górskich kurortach temperatury są wyjątkowo niskie.

W sprzedaży są jednak tzw. paliwa zimowe, które nawet w temperaturze -32 ºC pozwolą uruchomić diesla. Dodatkowo, paliwo takie charakteryzuje się gwarantowaną i obniżoną do -22 ºC temperaturą mętnienia, a zawartość dodatków uszlachetniających pozwala dojechać nawet do 3% dalej na tej samej ilości zatankowanego paliwa. Specjalne zimowe paliwo nie zawiera biokomponentów, które mogą powodować powstawanie osadów w układzie wytryskowym i pogarszanie parametrów oleju napędowego.

Pamiętajmy, takie paliwo zimowe tankujmy podczas mrozów zawsze do pełna, by zapobiec skraplaniu się wody na ściankach zbiornika.

Zobaczcie test zimowych paliw do samochodów z silnikiem diesla, które przeprowadził popularny dziennikarz motoryzacyjny Zachar.