Czytasz: Jaki jest Ślązak? Pracowity, pobożny?

Jaki jest Ślązak? Pracowity, pobożny?

Nie, przede wszystkim wszechstronny! W Tychach odbyła się druga edycji konkursu wiedzy o regionie „Silesia Incognita”.

Finał konkursu odbył się w Tychach. Imprezę organizują tamtejsza Szkoła Podstawowa nr 37 im. Kornela Makuszyńskiego oraz Muzeum Miejskie.

- To jedyny konkurs sprawdzający wiedzę uczniów o regionie w sposób tak całościowy – ocenia Aleksander Uszok, kierownik Miejskiego Domu Kultury „Katowice-Południe”, który pełnił rolę jednego z jurorów.

Jedyny taki sprawdzian wiedzy o regionie - "silesia incognita" (fot. J. Kucz):

I rzeczywiście: finaliści musieli między innymi rozpoznać znane budowle z naszego regionu, znać osiągnięcia piłkarzy śląskich klubów oraz życiorysy postaci z dziejów Śląska. Do finału przystąpiło dwadzieścia dwuosobowych drużyn reprezentujących szkoły z takich miast jak Katowice, Rybnik, Pszczyna, Bytom, Czechowice-Dziedzice, Czerwionka-Leszczyny, Bojszowy czy Wodzisław Śląski.

Tytuł mistrzowski pozostał jednak w Tychach. Wywalczyli go reprezentanci miejscowego Gimnazjum nr 4: Zofia Brzęk oraz Bartłomiej Kielar. Tylko jednym punktem ulegli im uczniowie Szkoły Podstawowej ze Studzienic: Kola Masny i Jarosław Makówka. Trzecie miejsce zajęli przedstawiciele Gimnazjum nr 9 w Bytomiu: Małgorzata Sojka i Kacper Szymaniak.

Skąd pomysł na konkurs "Silesia Incognita"?

Pomysł zorganizowania rozgrywek sprawdzających wiedzę uczniów o regionie, w którym mieszkają, narodził się przed dwoma laty w głowach nauczycieli tyskiej SP nr 37, czyli popularnej „kornelówki”. Ubiegłoroczna pierwsza edycja zakończyła się zwycięstwem uczniów z katowickiego Zespołu Szkół Zakonu Pijarów, którzy tym razem nie dostali się do ścisłego finału.

– Łatwo zauważyć, że poziom konkursu wciąż rośnie, podobnie jak zainteresowanie uczniów – mówi Marcin Melon, koordynujący rozgrywki z ramienia „kornelówki”, autor książek pisanych po śląsku, felietonista portalu Silesion.pl – Najważniejsze jednak jest to, że coraz więcej dzieciaków odkrywa niezwykłą krainę, jaką jest Górny Śląsk. W przyszłym roku emocji na pewno będzie jeszcze więcej.

Jednymi z dzieciaków, o których mówi Marcin Melon są tegoroczni triumfatorzy. Zosia Brzęk pasjonuje się regionalnymi legendami, od dawna prowadzi na Facebooku stronę poświęconą utopcom i połednicom. Bartek Kielar, jeszcze jako uczeń podstawówki, z sukcesami startował w konkursach śląskiej godki.

Czytaj więcej

Komentarze