Silesion.PL

serwis informacyjny

Jak wyprasować koszulę szybko i bez zagnieceń?

Prasowanie koszul to dla wielu uciążliwa i czasochłonna czynność. Prasujemy, wygładzamy, znów prasujemy, a w miejscu starych zagnieceń i tak pojawiają się nowe. W tym poradniku pokażemy, jak wyprasować koszulę szybko i dokładnie – wystarczy, że będziesz się trzymać tych kroków!

Krok 1: przygotowanie

Jeszcze przed przystąpieniem do prasowania, warto zwilżyć koszulę wodą. Ułatwi to rozprasowanie zagnieceń i zapobiegnie powstawaniu nowych. Uważaj jednak, by materiał nie był zbyt mokry. Ciemne koszule warto prasować przez bawełnianą ściereczkę, która zapobiegnie ich wybłyszczaniu pod wpływem żelazka.

Krok 2: ustawienia żelazka

Pamiętaj o sprawdzeniu metki koszuli, aby dowiedzieć się, jaki jest zalecany zakres temperatury prasowania i odpowiednio ustawić żelazko. Koszule bawełniane i lniane można prasować w temperaturze 150 stopni Celsjusza lub wyższej, w przypadku jedwabiu czy materiałów syntetycznych zalecana temperatura prasowania jest dużo niższa i wynosi maksymalnie 120 stopni. Grubsze tkaniny, takie jak bawełna, można prasować na prawej stronie. W przypadku tych delikatnych, jak jedwab, satyna, wełna czy podatna na wyświecanie wiskoza, lepiej zacząć od lewej strony lub prasować przez inny materiał.

Krok 3: kołnierz i mankiety

Najlepiej jest rozpocząć prasowanie od mankietów i kołnierzyka, które są stosunkowo sztywne i zachowują swoją formę. Warto zaznaczyć, że elementy koszuli składające się z dwóch warstw materiału, powinny być prasowane zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony. To pozwoli uniknąć nieestetycznych zagnieceń i sprawi, że mankiety oraz kołnierzyk będą się lepiej układały.

Krok 6: prasowanie rękawów

Najtrudniejsze do rozprasowania są rękawy koszuli, dlatego warto poświęć im nieco więcej uwagi. Podstawową zasadą jest unikanie powstawania tzw. kantów, które tworzą się, kiedy prasujemy rękawy rozłożone na płasko. Wyglądają one nieestetycznie i mogą zepsuć ostateczny efekt. Rękawy prasuj od łokcia w kierunku mankietu, a następnie w kierunku ramienia. Na sam koniec przeprasuj stronę przeciwną do szwu, aby upewnić się, że nie powstał na niej kant. Dla ułatwienia sobie pracy, można zaopatrzyć się w tzw. rękawnik w postaci wąskiej deski do prasowania, która umożliwia prasowanie rękawów bez konieczności składania ich na płasko.

Krok 7: przód i tył koszuli

Prasowanie koszuli z przodu i tyłu jest już stosunkowo łatwe. Jeśli koszula ma kieszonkę, prasowanie zacznij właśnie od niej. Następnie obie przednie części koszuli, lewą i prawą, rozłóż na gładko i wyprasuj kolejno na szerokim końcu deski. Pomocna w tym będzie deska Diamond Plus marki Vileda – jej pokrowiec posiada innowacyjną tytanową powłokę, która chroni go przed przypaleniami i żółtymi śladami, dzięki czemu deska pozostaje jak nowa nawet przez długi czas. Pamiętaj, by podczas prasowania lekko naciągnąć materiał koszuli. W praniu mogła się ona minimalnie skurczyć, więc prasowanie na lekkim naciągnięciu pomoże przywrócić jej kształt. Tył koszuli zacznij prasować od karczku i, jeśli składa się on z dwóch warstw materiału, prasuj go po obu stronach.

Podsumowując, przed prasowaniem warto nieco zwilżyć koszulę i upewnić się co do zalecanej temperatury. Prasowanie rozpoczynamy od mankietów i kołnierzyka, kontynuując od przodu do tyłu koszuli. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca, gdzie materiał występuje podwójnie – prasujemy je obustronnie. Dodatkowo, dobrą praktyką jest delikatne naciąganie koszuli jedną ręką podczas prasowania. Pomoże to zachować jej kształt i uchroni przed zagnieceniami.

O firmie:

Vileda w Polsce rozpoczęła swoją działalność w roku 1994. Od tego czasu rozbudowała doskonałą dystrybucję we wszystkich miastach Polski i jest obecna zarówno w sieciach międzynarodowych, jak i na rynku tradycyjnym Vileda gwarantuje najwyższej jakości artykuły gospodarstwa domowego, dzięki czemu sprzątanie, prasowanie i suszenie stało się czystą przyjemnością, a liczba lojalnych klientów zwiększa się z roku na rok. Firma FHP Vileda (Freudenberg Household Products Vileda) jest częścią koncernu Freudenberg, który cieszy się ponad 150 letnią tradycją. Koncern Freudenberg to rodzinna firma założona w roku 1849 roku w Niemczech w mieście Weinheim przez Carla-Johanna Freudenberga. Obecnie posiada 280 oddziałów w 42 krajach  i zatrudnia ponad 30.000 pracowników. Dzięki ciągłej pracy nad nowymi rozwiązaniami technicznymi wszystkich produktów do sprzątania (od ściereczek, zmywaków i rękawiczek poprzez całą gamę mopów i systemów czyszczących po całą kategorię do prasowania i suszenia), Vileda stała się światowym liderem w branży mechanicznych środków czystości.

Więcej informacji: www.vileda.pl.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

1 thought on “Jak wyprasować koszulę szybko i bez zagnieceń?

  1. Prasowanie i odkurzanie to moje dwie znienawidzone czynności. Ogarnęłam już roombę do podłogi ale do prasowania nie znalazłam niczego co zastąpi żelazko.

Comments are closed.

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024