Czytasz: Jak uniknąć raka. Sprawdzone sposoby

Jak uniknąć raka. Sprawdzone sposoby

Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem. Zobacz, co robić, by nie zachorować.

Lekarze biją na alarm. W 2014 r. zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów odnotowano w Polsce 159,2 tys. nowych przypadków zachorowań na nowotwory oraz ponad 95,6 tys. zgonów spowodowanych tymi schorzeniami. Tym samym, nowotwory stanowią drugą, po chorobach układu krążenia, przyczynę zgonów w Polsce odpowiadającą za 27% zgonów wśród mężczyzn i 24% zgonów u kobiet.

Przyczyny wzrostu liczby zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe w Polsce to przede wszystkim: starzenie się społeczeństwa,
niezdrowy styl życia (duże narażenie na czynniki rakotwórcze – np. dym tytoniowy, zanieczyszczenia środowiska).

Nie istnieje żaden pewny, sprawdzony sposób na uniknięcie zachorowania na nowotwór. To, czy zachorujemy na raka zależy od naszych genów, wieku i stylu życia. Jednak wbrew powszechnej opinii tylko niewielka część z chorób nowotworowych rozwija się w wyniku dziedziczenia. Większość z nich to efekt długotrwałego gromadzenia uszkodzeń DNA. Zdrowy tryb życia może redukować ilość tych uszkodzeń.

Jest kilkanaście kategorii czynników ryzyka. Wszystkie (poza promieniowaniem jonizującym) można kontrolować. Można więc zapobiegać wielu powszechnie występującym nowotworom (np. rak płuca, przełyku, okrężnicy, rak jamy ustnej i czerniak).

jak uniknąć raka? 

1. Badania profilaktyczne

Wykonywanie badań profilaktycznych to najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie raka. Dzięki temu pacjenci mają szanse na wyleczenie. Skuteczne leczenie zależy przede wszystkim od tego, jak wcześnie uda się wykryć nowotwór złośliwy i rozpocząć leczenie. Dzisiaj głównym powodem dużej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie.

Przesiewowe badania mammograficzne, cytologiczne oraz kolonoskopowe – pozwalają wcześnie wykryć nowotwór.

Dziś konsultacje i bezpłatne badania w Instytucie Onkologii w Gliwicach

2. Unikanie picia alkoholu

Od 2 do 4% wszystkich nowotworów ma związek (pośredni lub bezpośredni) z alkoholem. Zwiększa on ryzyko wystąpienia raka: jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby i piersi u kobiet.

3. Niepalenie papierosów
Rak płuca występuje niemal wyłącznie u palaczy i osób narażonych na bierne palenie. Im intensywniejszy nałóg, tym większe problemy ze zdrowiem.

4. Niepalenie i niepicie
Jednoczesne picie i palenie powoduje wielokrotne zwiększenie ryzyka zachorowania (np. rak krtani występuje ponad 300 razy częściej u osób nadużywających obu substancji).

5. Unikanie promieniowania UV

Jest niebezpieczne ze względu na ryzyko powstania nowotworów skóry. Należy unikać długiej ekspozycji na słońce, stosować kremy z filtrem i nie korzystać z solariów.

6. Unikanie azbestu
Czynników o udowodnionym charakterze kancerogennym jest azbest i związki aromatyczne.

7. Potrzebna aktywność fizyczna

Badania potwierdzają, że szczupła sylwetka pozwala uniknąć do 20% nowotworów związanych z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

8. Konieczna zbilansowana dieta 

Powinna dostarczać prawidłowej ilości energii i poszczególnych składników pokarmowych (utrzymanie stałej masy ciała, spożywanie świeżych warzyw i owoców, ograniczenie czerwonego mięsa).

9. Szczepienia przeciwko wirusom, które mogą powodować pewne nowotwory
Przed nowotworem chronią szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy,
przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, który może prowadzić do rozwoju raka wątrobowokomórkowego.

Czytaj więcej